Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak się będzie nazywał Jar? Radni znów spierali się o nazwę osiedla na północy Torunia

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Podczas sesji w czwartek 18 stycznia Rada Miasta zatwierdziła plan konsultacji społecznych w Toruniu w roku 2024. Obrady otworzył przewodniczący tego gremium, Marcin Czyżniewski
Podczas sesji w czwartek 18 stycznia Rada Miasta zatwierdziła plan konsultacji społecznych w Toruniu w roku 2024. Obrady otworzył przewodniczący tego gremium, Marcin Czyżniewski Grzegorz Olkowski
Rada Miasta Torunia podczas sesji w czwartek 18 stycznia zatwierdziła plan konsultacji społecznych w Toruniu w roku 2024. Przy tej okazji rozgorzała dyskusja o nazwie osiedla zwanego zwyczajowo Jarem.

WIDEO: Te zwierzęta przyszły na świat w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym!

od 16 lat

W programie konsultacji społecznych znalazło się 15 tematów. Wśród nich znalazły się te "w sprawie zmiany dotychczasowej urzędowej nazwy fragmentu miasta Torunia „Wrzosy” na nową nazwę części miasta Torunia „Osiedle Niepodległości" oraz utworzenie urzędowej części miasta dla tego obszaru".

Kontrowersje wokół Jaru. Jak będzie się nazywać to osiedle?

Chodzi oczywiście o osiedle w północnej części Torunia, zwane zwyczajowo Jarem. Przypomnijmy, że w marcu 2022 roku Rada Miasta - głosami większości radnych z klubów PO/KO oraz PiS - podjęła decyzję, by od 1 stycznia 2023 roku nosiło ono nazwę "Osiedle Niepodległości". Towarzyszyły temu duże kontrowersje. Wytykano, że nowa nazwa nie była konsultowana z mieszkańcami. Jej zwolennicy argumentowali z kolei, że nie powinno ono być Jarem, gdyż to określenie to skrót od jednostki Armii Radzieckiej, niegdyś tam stacjonującej, mającej na koncie zbrodnie i okupacje. Nazwa "Osiedle Niepodległości" nie weszła jednak w życie. Nie zatwierdziło jej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, wytykając fakt, że nie była ona konsultowana z mieszkańcami.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Propozycja nazwy osiedla ma być wyłoniona podczas wspomnianych konsultacji zaplanowanych na rok 2024. Tym i czternastoma innymi tematami konsultacji Rada Miasta zajmowała się podczas sesji w czwartek 18 stycznia. Żaden nie wywołał takich kontrowersji jak ten dotyczący nazwy osiedla zwyczajowo określanego jako Jar. Dotyczyły wpisania w temat konsultacji "Osiedle Niepodległości". Radni z klubu Aktywni dla Torunia odebrali to jako próbę ponownego narzucania tej nazwy. Ich zdaniem konsultacje powinny być ograniczone do mieszkańców Jaru, nie obejmować wszystkich torunian.

- Miasto jest jednym organizmem, trzeba na nie patrzeć całościowo. Mieszkańców na osiedlu przybywa. Sporo osób dziś mieszkających w innych częściach Torunia wkrótce zapewne się tu przeprowadzi. Konsultacje powinny więc objąć wszystkich torunian - odpowiadała Magdalena Kamińska z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia.

Wpisanie nazwy "Osiedle Niepodległości" tłumaczono z kolei koniecznością nawiązania do obowiązującej ciągle decyzji Rady Miasta o jej wprowadzeniu oraz uwagi ministerstwa o braku konsultacji i jej zadośćuczynieniu.

- Podczas konsultacji na pewno nie pojawi się tylko propozycja z Osiedlem Niepodległości. Jestem przekonany, że nie będzie konsultowana tylko jedna nazwa, a w pierwszej kolejności zostanie zaproponowane pozostawienie i zatwierdzenie dotychczasowego, zwyczajowego określenia "Jar" - dodawał Marcin Czyżniewski (klub Wspólny Toruń), przewodniczący Rady Miasta.

- Ci, którzy narzucają nazwę "Osiedle Niepodległości", są dziś bliżej jednostki Armii Radzieckiej niż inni - mówił obecny na sesji Marcin Łowicki, przewodniczący Rady Okręgu "Wrzosy", w granicach której znajduje się obecnie Jar.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

Ostatecznie nazwę "Osiedle Niepodległości" wykreślono z tematu konsultacji. Zwyciężyła opinia, że nie trzeba się do niej w nim odnosić, skoro nie obowiązuje. Nie zmieniła się natomiast propozycja, by w konsultacjach dotyczących nazwy osiedla mogli wziąć udział wszyscy torunianie.

Konsultacje 2024 w Toruniu. Oto ich tematy

W zatwierdzonym przez Radę Miasta planie na rok 2024 znalazły się konsultacje w sprawie:

  • Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Torunia na lata 2025-2028 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2032,
  • zmiany Planu Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego dla miasta Torunia na 2013-2035,
  • projektu założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwo gazowe dla Gminy Miasta Toruń na lata 2025-2040,
  • Programu Współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2024 roku,
  • ustalenia na terenie Torunia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży i w miejscu sprzedaży,
  • projektu uchwały w sprawie ograniczenia w godzinach nocnych sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży,
  • propozycji zmian w przepisach dotyczących funkcjonowania rad okręgów,
  • zmiany dotychczasowej urzędowej nazwy fragmentu miasta Torunia „Wrzosy” na nową nazwę części miasta Torunia oraz utworzenie urzędowej części miasta dla tego obszaru,
  • zmian w schemacie linii komunikacji miejskiej na lewobrzeżu,
  • rozszerzenia Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania,
  • zmian w regulaminie budżetu obywatelskiego w Toruniu,
  • centralnego placu zabaw na Skarpie,
  • w sprawie organizacji ruchu na Bydgoskim Przedmieściu,
  • projektu sceny plenerowej z zadaszeniem o lekkiej konstrukcji w Czerniewicach,
  • poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na Stawkach i Rudaku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto