Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestycje kościelne w Toruniu. Zobacz, jak budują paulini, redemptoryści i inni

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Inwestycje kościelne u paulinów, redemptorystów i na Jarze
Inwestycje kościelne u paulinów, redemptorystów i na Jarze Grzegorz Olkowski/Polska Press
Budowa parkingu przy klasztorze na ul. św. Józefa, dzwonnicy przy kościele paulinów oraz planowane wylanie fundamentów pod nowy kościół na Jarze to aktualne inwestycje kościelne w Toruniu.

Skąd pochodzą świąteczne drzewka? Odwiedź z nami plantację choinek!

od 16 lat

Dzwonnica wciąż w budowie na Skarpie

Do tej pory zakonnikom udało się już postawić budynek klasztoru i kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Parafia ojców paulinów pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej została ustanowiona dekretem z sierpnia 1996 r. Natomiast w styczniu 1999 r. na terenie między ul. Konstytucji 3 Maja i Przy Skarpie została otwarta tymczasowa kaplica, w której do dzisiaj są odprawiane nabożeństwa. Kamień węgielny pod budowę nowej świątyni, 23 lata temu, podczas pielgrzymki do Torunia poświęcił papież Jan Paweł II.

Polecamy

Na dwóch poziomach kościoła wyznaczono miejsce dla tysiąca wiernych (900 miejsc na poziomie nawy kościoła i 150 na zawieszonym nad kruchtą poziomie chóru). Wewnątrz znalazły się dwie kaplice: nieustannej adoracji najświętszego sakramentu i różańcowa. Prezbiterium z ołtarzem jest wyraźnie wyodrębnione. Powstało też wydzielone miejsce dla chóru i dyrygenta, a z zakrystii kościoła do klasztoru prowadzi łącznik.

Świątynia będzie widoczna z daleka dzięki 50-metrowej dzwonnicy. Jednak ta, wciąż jest w trakcie budowy, ponieważ inwestycja w całości powstaje z datków parafian.

Nowy parking obok klasztoru przy ul. św. Józefa

Ojcowie redemptoryści zadbali o zmotoryzowanych wiernych dlatego też, pomiędzy klasztorem a wodociągami na zbiegu ul. św. Józefa oraz Grunwaldzkiej na terenie dotychczasowego parkingu powstaje nowy, duży plac z miejscami dla pojazdów.

Warto zobaczyć

Na Jarze jeszcze nic się nie dzieje

Nowa świątynia wznoszona jest u zbiegu ulic Watzenrodego i Grasera, w sąsiedztwie przedszkola. Hektar ziemi pod budowę przekazało miasto. Symboliczne pierwsze wbicie łopaty na placu budowy odbyło się w sierpniu 2018 roku.

Prace, mimo pandemii i niesprzyjającej pogody, postępują. Zaraz po zakończeniu budowy domu parafialnego rozpocznie się wylewanie fundamentów świątyni. Według planów cały obiekt ma powstać w 15 lat od chwili przekazania gruntu przez miasto, co nastąpiło prawie trzy lata temu. Świątynia powinna więc być gotowa do końca 2033 roku.

Zobacz koniecznie

- Budowa domu parafialnego wraz z kaplicą zakończyła się w ubiegłym roku. Prace zostały podzielone na dwa etapy. Budowę domu parafialnego właśnie oraz przygotowanie projektu wykonawczego pod budowę świątyni. Zobaczymy na ile gospodarka i nasze fundusze pozwolą, ale planujemy w 2023 roku wylać fundamenty - tłumaczy ks. Łukasz Skarżyński, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto