MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie kąpać się latem w Toruniu i okolicach? Najlepsze kąpieliska, odkryte baseny i aquaparki

OPRAC.:
Renata Brzostowska
Renata Brzostowska
Tak było na plaży w Kamionkach, pod Toruniem, sierpień 2023
Tak było na plaży w Kamionkach, pod Toruniem, sierpień 2023 Piotr Lampkowski
Już niebawem rozpocznie się sezon kąpielowy 2024, który potrwa od dnia 22 czerwca roku do dnia 1 września 2024 roku. Sprawdź na naszej liście, z których kąpielisk i basenów w Toruniu i okolicy można będzie skorzystać w nadchodzącym sezonie letnim.

Spis treści

Najlepsze darmowe kąpieliska w Toruniu i okolicy. Tu miło spędzisz czas nad wodą

Kąpielisko to oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się. Najczęściej są ustanawiane przy naturalnych zbiornikach wodnych, jak jeziora, morza lub rzeki. Na strzeżonych kąpieliskach o bezpieczeństwo osób kąpiących się dbają ratownicy wodni.

W okolicy Torunia znajduje się kilka kąpielisk, z których będzie można bezpiecznie korzystać w nadchodzącym sezonie kąpielowym, który potrwa od dnia 22 czerwca roku do dnia 1 września 2024 roku.

Kąpieliska otwarte w Toruniu. Gdzie można popływać w Toruniu i w okolicy?

 • Kąpielisko nad Jeziorem Kamionkowskim w Kamionki Małe. Na terenie kąpieliska Kąpielisko nad Jeziorem Kamionkowskim znajduje się: teren ogrodzony, wyznaczona strefa w wodzie, strefa na plaży do rekreacji i sportu. Na kąpielisku jest pomost, molo, możliwość cumowania sprzętu wodnego, punkt czerpania wody, kosze na śmieci, toaleta, natryski, przebieralnie. Obiekt posiada maszt z flagą WOPR, jest również ratownik. Miejsce do kąpieli dla dzieci, miejsce na plaży dla dzieci. Obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt domowych.

 • Kąpielisko nad Jeziorem Józefowo. Na terenie kąpieliska Kąpielisko nad Jeziorem Józefowo znajduje się: wyznaczona strefa w wodzie, strefa na plaży do rekreacji i sportu, możliwość cumowania sprzętu wodnego, wydzielone miejsca na grill/ognisko, kosze na śmieci, toaleta, przebieralnie, miejsce do kąpieli dla dzieci. Na terenie kąpieliska w sezonie znajduje się maszt z flagą WOPR, jest również ratownik. Obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt domowych.

 • Kąpielisko: Plaża Miejska w Chełmży, Chełmża, Łazienna. Na terenie kąpieliska Kąpielisko: Plaża Miejska w Chełmży znajduje się: pomost, molo, punkt czerpania wody, kosze na śmieci, toaleta, przebieralnie, miejsce do kąpieli dla dzieci, miejsce na plaży dla dzieci. a terenie kąpieliska w sezonie znajduje się maszt z flagą WOPR, jest również ratownik. Obiekt dostępny dla osób niepełnosprawnych.Obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt domowych.

Trwa głosowanie...

Czy korzystasz z letnich basenów w Toruniu?

 • Kąpielisko: Starogrodzkie, Chełmno, Jastrzębskiego. Na ogrodzonym terenie kąpieliska znajduje się: wyznaczona strefa w wodzie, strefa na plaży do rekreacji i sportu, pomost, molo. Możliwość cumowania sprzętu wodnego. Wydzielone miejsca na grill/ognisko, punkt czerpania wody, kosze na śmieci, toaleta, natryski, przebieralnie, miejsce na plaży dla dzieci. Jest również ratownik. Kąpielisko jest dostępne dla osób niepełnosprawnych. Obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt domowych.

W okolicznych miejscowościach także są otwarte kąpieliska, na których możesz nacieszyć się wodą: Kąpielisko Borówno nad jeziorem Borówno (Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego), Kąpielisko "Cypel", Kąpielisko nad Jeziorem Pakoskim w Janikowie, Kąpielisko "Jezioro Chełmica".

Gdzie kąpać się w Toruniu i okolicy? Te baseny warto odwiedzić

Aqua Toruń ul. Bażyńskich 9/17 to park wodny przy z kilkoma basenami, zjeżdżalniami, rwącą rzeką, strefą SPA & Wellness oraz squash'em. Trzykondygnacyjny kompleks basenowy o powierzchni ponad 5 tys. m kw.

W Aqua Toruń atrakcyjna jest strefa dla dzieci z brodzikami. W obiekcie są boiska do squasha, których w Toruniu nie ma wiele. Pływalnia przy ul. Bażyńskich to nowoczesny trzykondygnacyjny obiekt sportowo-rekreacyjny. Znajduje się w nim główny basen o wymiarach 25 m x 15,4 m, o głębokości 1,35-3,6 m oraz baseny w części rekreacyjnej. Pierwszy o wymiarach 12 x 6 m z ruchomym dnem, przeznaczony do nauki pływania, aqua areobiku, aquabike’u i nurkowania. W drugim, rekreacyjnym o nieregularnym kształcie znajdują się takie atrakcje, jak: bicze wodne, rwąca rzeka, gejzery i ławki z hydromasażem. Szczególne atrakcje stanowią dwie zjeżdżalnie: 62- i 90-metrową, obie o różnicy poziomów 9,6 m, a także basen zewnętrzny o lustrze wody 16 m kw.

Cennik, godziny otwarcia: LINK

Mini Aquapark, ul. ul. Gen. J. Hallera 79. Na terenie kompleksu znajduje się : basen sportowy z 6 torami pływackimi o wym. 25 m x 12,5 m i głębokości od 1,35 m do 1,80 m, basen rekreacyjny do nauk pływania i gimnastyki w wodzie o wym. 12,5 m x 6 m i głębokości od 0,90 m do 1,10 m, wanna jacuzzi dostępna dla 6 osób, zjeżdżalnia wodna o długości 60 m, rwąca rzeka, gejzery wodne, bicz wodny, kaskada, masażery poziome, sauna sucha nr 1, dostępna dla 6 osób, sauna parowa nr 2, dostępna dla 6 osób, zaplecza szatniowo-sanitarne a także pizzeria.

Cennik, godziny otwarcia: LINK

Strefa wodnej rozrywki w Copernicus Toruń Hotel, Bulwar Filadelfijski 11. Kompleks oferuje szereg atrakcji: do dyspozycji jest całoroczny basen kryty oraz basen zewnętrzny, który pozwala cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu w sezonie wakacyjnym. Dodatkowym atutem jest strefa saun, gdzie miłośnicy saunowania mogą zażyć kąpieli dla zdrowia a także zredukować stres i zmęczenie. Na terenie kompleksu znajduje się również: jacuzzi oraz grota solna. Najmłodsi pływacy chętnie korzystają z brodzika z fontanną.

Cennik, godziny otwarcia: LINK

Basen letni przy Campingu Tramp, ul. Kujawska 14. W obiekcie znajdują się dwie niecki basenowe oraz brodzik ze zjeżdżalnią. Zaplecze sanitarne: prysznice zewnętrzne, szatnie, toalety.

Cennik, godziny otwarcia: LINK

Basen letni Przy Skarpie, ul. Przy Skarpie 4. Na obiekcie znajdują się trzy niecki basenowe oraz brodzik ze zjeżdżalnią. Zaplecze sanitarne: prysznice zewnętrzne, szatnie, toalety.

Cennik, godziny otwarcia: LINK

Uniwersyteckie Centrum Sportowe - Baseny sportowy i rekreacyjny, ul. św. Józefa 17. Nowoczesna pływalnia, w której znajduje się basen sportowy, basen rekreacyjny z kilkoma atrakcjami wodnymi, brodzik dla dzieci oraz 2 wanny jacuzzi.

Cennik, godziny otwarcia: LINK

Centrum Sportu i Rekreacji OLENDER, ul. Toruńska 34/40, Wielka Nieszawka. Nowoczesny aquapark znajdujący się kilka kilometrów od Torunia. W obiekcie znajduje się:

 • basen rekreacyjny, gdzie są gejzery, ławeczki i leżanki powietrzne, instalacja "rwąca rzeka", bicze wodne, masażery karku, oraz jacuzzi.

 • basen sportowy, podzielony na 6 torów basen o wymiarach 25 m x 12,5 m, w którym mogą odbywać się zawody pływackie. Głębokość basenu wynosi od 1,35 m do 1,80 m (równomierny spadek dna). Powierzchnia lustra wody wynosi 318,60 m2.

 • Strefa malucha oraz zjeżdżalnia o długości 88 m

Cennik, godziny otwarcia: LINK

O czym pamiętać nad wodą? Zasady bezpieczeństwa, które musisz znać

Lato to czas, gdy tłumnie ruszamy nad wodę, szukając ochłody i relaksu. Kąpieliska – zarówno te nadmorskie, jak i nad jeziorami oraz rzekami – przyciągają tysiące osób spragnionych wypoczynku. Jednak, by beztroskie chwile nad wodą nie przerodziły się w tragedię, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Wybór kąpieliska

Pierwszym krokiem do bezpiecznego wypoczynku nad wodą jest wybór odpowiedniego miejsca. Najlepiej korzystać z kąpielisk strzeżonych, gdzie obecność ratowników zwiększa nasze bezpieczeństwo. W Polsce jest wiele takich miejsc, które są regularnie sprawdzane pod kątem jakości wody oraz zapewniają infrastrukturę umożliwiającą szybkie reagowanie w sytuacjach awaryjnych.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

 • Nie pływaj samotnie – bez względu na to, jak dobrym pływakiem jesteś, nigdy nie powinieneś wchodzić do wody sam. Towarzystwo innych osób może uratować życie w sytuacji kryzysowej.

 • Zwracaj uwagę na flagi i oznaczenia – strzeżone kąpieliska mają system oznaczeń, który informuje o warunkach do kąpieli. Flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli, żółta – kąpiel tylko dla doświadczonych pływaków, a biała – bezpieczne warunki.

 • Nie przeceniaj swoich umiejętności – oceniaj realistycznie swoje możliwości pływackie. Nie pływaj daleko od brzegu, jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności lub kondycji.

 • Nie spożywaj alkoholu przed kąpielą – alkohol osłabia zdolność oceny sytuacji i koordynację ruchową, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji w wodzie.

 • Pilnuj dzieci – dzieci powinny być stale nadzorowane przez dorosłych. Nawet płytka woda może być dla nich niebezpieczna.

 • Sprawdź dno przed skokiem do wody – Nigdy nie skacz do wody, której dna nie znasz. Skoki na główkę w nieznane miejsce mogą skończyć się poważnymi urazami.

Jak reagować w sytuacji awaryjnej? Tak możesz pomóc tonącemu

Jeśli zauważysz osobę, która ma problemy w wodzie, nie rzucaj się od razu na pomoc. Wezwij ratownika lub, jeśli jesteś pewny swoich umiejętności, spróbuj pomóc, ale pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Zawsze lepiej jest użyć przedmiotu, który można rzucić tonącemu – koła ratunkowego, liny, czy nawet długiego kija.

Miej w telefonie zapisany numer ratunkowy nad wodą 601 100 100 oraz numer alarmowy 112. W sytuacji zagrożenia może okazać się bezcenny. W razie wypadku zadzwoń, podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Koniecznie podaj swoje nazwisko.

Pierwsza pomoc przy tonięciu

W sytuacji, gdy osoba została wyciągnięta z wody nieprzytomna, natychmiast rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO). Sprawdź oddech i, jeśli go nie ma, wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej na 2 wdechy. Kontynuuj RKO do przyjazdu pogotowia ratunkowego.

Wypoczynek nad wodą może być wspaniałym doświadczeniem, pod warunkiem, że pamiętamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Odpowiedzialność, zdrowy rozsądek i świadomość zagrożeń pozwolą nam cieszyć się letnimi kąpielami bez niepotrzebnych stresów. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich jest najważniejsze.

Zobaczcie zdjęcia z basenów i kąpielisk znajdujących się w Toruniu i okolicy >>>

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto