Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwie nowe wystawy w Muzeum Okręgowym w Toruniu [ZDJĘCIA]

Informacja prasowa
Dwie nowe wystawy w Muzeum Okręgowym w Toruniu [ZDJĘCIA]
Dwie nowe wystawy w Muzeum Okręgowym w Toruniu [ZDJĘCIA] mat. prasowe
Dwie nowe wystawy w Muzeum Okręgowym w Toruniu [ZDJĘCIA].

Dwie nowe wystawy w Muzeum Okręgowym w Toruniu [ZDJĘCIA]

Stanisław Skalski - as toruńskiego lotnictwa

Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego

11 listopada - 13 grudnia

W godz. 10.00 – 16.00

Stanisław Skalski - dowódca dywizjonów myśliwskich podczas II wojny światowej, obrońca Wielkiej Brytanii, polski bohater narodowy.

As wśród aliantów, najdzielniejszy wśród Polaków

Stanisław Skalski – jeden z najdzielniejszych pilotów w historii polskiego lotnictwa wojskowego, as alianckiego lotnictwa myśliwskiego II wojny światowej, dowódca polskich i brytyjskich dywizjonów myśliwskich w czasie jej trwania.

Bohater z Torunia

Po ukończeniu Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, tzw. Szkoły Orląt, służbę wojskową rozpoczął w 142 eskadrze myśliwskiej 4 Pułku Lotniczego w Toruniu. Toruński pułk lotniczy wybrał uważając go za najlepszy z sześciu istniejących w II Rzeczypospolitej. Tu nabrał doświadczenia, które pozwoliło mu odnosić zwycięstwa nad pilotami niemieckimi w czasie Kampanii Wrześniowej 1939 r. i później w Bitwie o Anglię, w Afryce Północnej i nad Europą Zachodnią.

100-lecie w Święto Niepodległości

Wystawa została przygotowana w związku ze 100-leciem urodzin Skalskiego i, w związku z zasługami pilota, nieprzypadkowo zostanie otwarta w Święto Niepodległości.

Utagawa Kuniyoshi i jego uczniowie. Wizerunki wojowników w drzeworycie japońskim

Kamienica pod Gwiazdą

14 listopada 2015 r. – 28 lutego 2016 r.

W godz. 10.00 – 16.00

Skąd się wzięły drzeworyty?

Drzeworyt pojawił się w Japonii w VIII wieku. Początkowo ilustracje miały charakter typowo religijny. Rewolucja nastąpiła w połowie XVIII wieku, kiedy wprowadzono metodę druku wielobarwnego.

Drukowane tragedie

Mushae, czyli portrety wojowników, czerpały tematy z japońskiej historii. Początkowo były to walki między rodami Taira i Minamoto, by później sięgać po często tragiczne dzieje bohaterów zmagań o hegemonię w XVI-wiecznej Japonii. Artystą, który wywarł największy wpływ na rozwój drzeworytów mushae był Utagawa Kuniyoshi. Obok takich mistrzów jak Katsukawa Shunsho czy Katsukawa Shuntei uchodzi on za najwybitniejszego artystę tego nurtu. Ten syn farbiarza z Edo, mistrz schyłkowego okresu ukiyo-e, miał ogromny udział w wykształceniu całego pokolenia twórców. Jego styl, bardzo charakterystyczny, widoczny był w dziełach jego licznych uczniów i naśladowców. Wpływ Kuniyoshiego można zaobserwować w obrazach Utagawy Yoshitory, Utagawy Yoshikazu czy ukochanego ucznia Tsukioki Yoshitoshiego. Uczniowie tego ostatniego także znajdowali się w kręgu naśladowców Kuniyoshiego. Trudno zliczyć artystów, którzy wyszli z jego warsztatu i czerpali z jego geniuszu.

Bitwy, wodzowie i wojownicy

Dzieła Kuniyoshiego obfitowały w sceny bitewne i przedstawienia słynnych wodzów i wojowników. Tematy, do których sięgał najczęściej związane były z wojną Gempei, okresem Sengoku czy legendą o 47 roninach. Niezliczone przedstawienia bitew pod Dannoura czy nad rzeką Uji w doskonały sposób oddawały styl Kuniyoshiego. Styl, któremu artysta był wierny przez całe życie. Postacie były pełne ekspresji, a sceny walk niezwykle dynamiczne. Kolejną cechą charakterystyczną dla twórczości Kuniyoshiego była niezwykła dbałość o detal. Zbroje yoroi były doskonałym odzwierciedleniem tych używanych w wieku XII. Mony były prezentowane według wszelkich prawideł heraldycznych.

"Sto widoków księżyca"

Grafiki prezentowane na wystawie pochodzą z najsłynniejszych serii autorstwa Kuniyoshiego: Z życia bohaterów Taiheiki – Powieści o wielkim pokoju czy Biografii wiernych roninów. Część wystawy poświęconą jego uczniom otwierają drzeworyty ze wspaniałego cyklu Tsukioki Yoshitoshiego „Sto widoków księżyca”. Ta wspaniała seria, mimo iż powstała w epoce Meji, uchodzi za jedno z najwspanialszych dokonań japońskiej sztuki drzeworytniczej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto