Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skąd u nas tak obsesyjne zainteresowanie zdrowiem? Dowiesz się w Dworze Artusa

Redakcja
Zdrowie - dbamy o nie zawsze i wszędzie. W końcu mamy je tylko jedno.
Zdrowie - dbamy o nie zawsze i wszędzie. W końcu mamy je tylko jedno. Jacek Smarz
Wszyscy wymagają od nas dobrej opieki zdrowotnej, sprawnych usług społecznych. Jednocześnie obliguje się obywateli do indywidualnego dbania o siebie. Chodzimy więc na siłownię, staramy się dbać o dietę, boimy się chorować. Skąd we współczesnych społeczeństwach tak obsesyjne zainteresowanie zdrowiem?

Jeżeli wierzyć francuskiemu filozofowi i historykowi Michelowi Foucaultowi ma to swoją historię - wszystko zaczęło się pod koniec XVIII wieku, kiedy europejskie państwa zaczęły zwracać uwagę na kondycję zdrowotną swoich obywateli. Współcześni myśliciele twierdzą, że odpowiedzialność za stan naszego organizmu bierzemy obecnie głównie my sami. Dzięki upowszechnieniu testów genetycznych, pojawieniu się technologii z zakresu mHealth czy popularności psychofarmakologii, mamy więcej narzędzi do zarządzania własną biologią oraz do bezustannego monitorowania procesów życiowych. Dlaczego zdrowie jest fobią XXI wieku? Czy ta przesada jest czymś dobrym, ponieważ wydłuża nam życie, czy raczej przynosi negatywne konsekwencje, na przykład, gdy mylimy zdrowie ze zwiększaniem wydajności?

W najbliższy czwartek w Dworze Artusa autorem wykładu "Zdrowie jako obsesja współczesności" będzie dr Michał Wróblewski z toruńskiego UMK.

Dr Michał Wróblewski, filozof i socjolog, zatrudniony w Zakładzie Filozofii Współczesnej Instytutu Filozofii UMK. W swoich badaniach zajmuje się teorią hegemonii, studiami nad nauką i technologią oraz zjawiskiem biomedykalizacji. Interesuje się też filozofią kultury oraz współczesną filozofią francuską. Publikował
m.in. w „Studiach Socjologicznych” oraz „Przeglądzie Filozoficznym”.

Czwartek z filozofią
Zdrowie jako obsesja współczesności
wykład Dr Michała Wróblewskiego
31 marca (czwartek), godz. 18:30, Dwór Artusa (Sala Mała)
Wstęp wolny

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto