CSW Toruń to nie tylko centrum sztuki, ale miejsce spotkań, warsztatów i poszukiwania pasji

Materiał informacyjny Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” otworzyło ostatnio kolejny rozdział swojej działalności.

Po 15 latach istnienia instytucja rozrosła się nie tylko przestrzennie, ale także zyskała możliwość poszerzenia swojej oferty. W nowo wzniesionym budynku na tyłach głównego gmachu przy Wałach gen. Sikorskiego 13 już od kilku tygodni odbywają się warsztaty, spotkania, wykłady i wydarzenia edukacyjne. – Dodatkowa przestrzeń oraz zakupiony sprzęt umożliwiły nam tworzenie wydarzeń, których organizacja była do tej pory poza naszym zasięgiem – mówi Anna Kompanowska, szefowa Centrum Literatury CSW. – Systematycznie będziemy wzbogacać naszą ofertę o kolejne propozycje, wykorzystując potencjał sali audiowizualnej, pracowni komputerowej, ciemni fotograficznej czy przestronnej strefy edukacyjnej.

Uczestnicy ferii w CSW mieli ostatnio okazję przetestować nowej możliwości instytucji, m.in. w ramach warsztatów fotografii natychmiastowej, zajęć z podstaw tworzenia grafiki czy kursu kaligrafii. Wszystkie przypadły odbiorcom do gustu, dlatego będą kontynuowane. Na te i inne zajęcia CSW zapraszać będzie także grupy zorganizowane. Trwają prace nad stworzeniem stałej oferty dla klas szkolnych – warsztatów, które będą podnosić kompetencje w zakresie odbioru sztuki współczesnej, pobudzą wyobraźnię i kreatywność młodzieży oraz nauczą wielu praktycznych umiejętności.

W nowej części CSW powstała również Pracownia Filmu i Fotografii. Składają się na nią: sala multimedialna oraz ciemnia fotograficzna i montażownia. Odbywają się w niej warsztaty fotograficzne – prezentujące technikę cyftową i analogową tworzenia zdjęć, warsztaty filmowe, scenariopisarskie oraz seria Master Class: już w marcu warsztaty aktorskie poprowadzi Marta Nieradkiewicz, nominowana w tym roku do Orła za najlepszą główną rolę kobiecą w filmie „Lęk”.

Szczególnie bogato przedstawia się plan najbliższych wykładów i spotkań. Większość z nich odbywać się będzie w ramach stałych cykli, organizowanych przez Centrum Literatury CSW. Wśród propozycji są nowości np. cykl: „Wokół architektury”, w ramach którego rozmawiać będziemy o różnych zjawiskach w architekturze ostatnich dziesięcioleci, choć zdarzy się na pewno, że sięgamy także dalej w przeszłość. Ważnym wątkiem, jaki będziemy podejmować, jest lokalny kontekst i przyglądanie się nie tylko tkance budowlanej Torunia, ale także temu, co z architekturą związane, np. szyldom i reklamie.

W planach CSW jest także kontynuacja znanych i lubianych cykli, takich jak „Historia mody”, „Arcydzieła malarstwa” czy „Opowieści o kolorze”. W czasie najbliższych wykładów będzie można posłuchać m.in. o kreacjach Yves'a Saint Laurenta inspirowanych dziełami sztuki, holenderskich mistrzach malarstwa światłocieniowego oraz fenomenie różu i czerni widzianych przez pryzmat filmów „Barbie” i „Oppenheimer”.

W Centrum Literatury nie zabraknie także spotkań z autorami najciekawszych pozycji na rynku wydawniczym. – Do rozmowy zaprosiliśmy m.in. kulturoznawczynię, Agnieszkę Pajączkowską, która w swojej książce „Nieprzezroczyste” zebrała historie wyłaniające się ze zdjęć wykonywanych przez fotografów działających w polskich wsiach – zapowiada kierowniczka Centrum Literatury. Do Torunia przyjadą także m.in. Agata Szydłowska, która opowie o pracy nad książką o urządzaniu mieszkań w PRL-u czy Anna Cymer, promująca swoją nowa publikację dotyczącą architektury lat 90. CSW zorganizuje także spotkanie z poczytną pisarką Sylwią Zientek. Jej książki „Polki na Montparnasie” czy „Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn” – dotyczące (często zapomnianych) kobiet-artystek – biją obecnie rekordy popularności. W przeddzień Nocy Muzeów (17 maja) będzie okazja do wzięcia udziału w rozmowie z autorką oraz zdobycia jej autografu.

Nowością w ofercie CSW są także cykle warsztatowe skierowane do rodziców i nauczycieli mające na celu rozwijanie umiejętności wspierania dzieci i nastolatków i wzmacniania w nich poczucia wartości. Będą to zajęcia, podczas których rodzice dowiedzą się, jak wspierać proces twórczy młodych ludzi, jak rozwijać w nich umiejętności miękkie.

Kolejną nową propozycją będą cykle warsztatowe skierowane do młodzieży i dorosłych mające na celu promowanie zdrowego i świadomego stylu życia poprzez odkrywanie i rozwijanie pasji i odkrywanie swoich mocnych stron.

W CSW dzieje się! Nowy budynek CSW zaczyna tętnić nowym życiem i nową energią dzięki spotkaniom, warsztatom i wykładom ze specjalistami. Warto na bieżąco śledzić działalność instytucji i wydarzenia odbywające się w nim. Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można na stronie internetowej CSW oraz w mediach społecznościowych.

Więcej informacji na stronie www.csw.torun.pl

CSW Toruń to nie tylko centrum sztuki, ale miejsce spotkań, warsztatów i poszukiwania pasji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: CSW Toruń to nie tylko centrum sztuki, ale miejsce spotkań, warsztatów i poszukiwania pasji - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto