Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zieleń na osiedlu Jar z nagrodą Towarzystwa Urbanistów Polskich [Zdjęcia]

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Zwycięska zieleń na Jarze
Zwycięska zieleń na Jarze Grzegorz Olkowski/Polska Press
Główną nagrodę w 16. edycji Konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce otrzymało toruńskie osiedle Jar.

Obejrzyj: Kulisy sesji fotograficznej Siła Kobiet 2022

od 16 lat

Zieleń na Jarze z prestiżową nagrodą

W konkursie w kategorii "Nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni" przyznano tylko jedną Nagrodę Główną Towarzystwa Urbanistów Polskich. Otrzymało ją przedsięwzięcie pn. "Zagospodarowanie turystyczno-rekreacyjne terenów na osiedlu JAR w Toruniu". W tej kategorii przyznane zostały jeszcze ex aequo trzy wyróżnienia.

Polecamy

Prestiżowy konkurs Towarzystwa Urbanistów Polskich, organizowany we współpracy ze Związkiem Miast Polskich, przebiegał w dwóch turach. 20 czerwca 2022 r., Zarząd Główny Towarzystwa Urbanistów Polskich nominował trzy toruńskie inwestycje. Oprócz przedsięwzięcia pn. "Zagospodarowanie turystyczno-rekreacyjne terenów na osiedlu JAR w Toruniu" oraz "Rewitalizacja Parku Tysiąclecia wraz z odbudową układu wodnego fosy przy ul. Podgórskiej w Toruniu", zgłoszonych przez Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta, znalazło się również Muzeum Okręgowe w Toruniu z zadaniem pn. "Muzeum Twierdzy Toruń, zaadaptowana XIX-wieczna pruska podwalnia koszarowa – Koszary Bramy Chełmińskiej". Wyniki konkursu zostały przekazane zwycięskim miastom przez TUP w pierwszej połowie października.

Zagospodarowanie przestrzeni publicznej na nowym toruńskim osiedlu mieszkaniowym tzw. JAR, w północnej części miasta, po prawej stronie Wisły, zrealizowała Gmina Miasta Torunia, przy blisko 3 mln zł wsparciu ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Zobacz koniecznie

Jak wygląda obszar zieleni na Jarze?

Tereny zielone na Jarze to jedno z najchętniej wybieranych miejsc do rekreacji i wypoczynku w Toruniu, Cenione jest ze względu na wysokie walory estetyczne i przyrodnicze oraz liczne atrakcje.

Koncepcja stworzenia parku na Jarze pojawiła się wraz z planami budowy na tym obszarze osiedla mieszkaniowego. Prace nad projektem rozpoczęły się w 2016 roku. Trzy lata później - jego budowa. Park był gotowy wiosną 2020 roku.

W czasie prac konieczne było rozminowanie terenu o powierzchni blisko 22 hektarów i rozbiórka ponad 14 000 metrów kwadratowych niebezpiecznych, zdewastowanych obiektów po jednostce Armii Radzieckiej, która tu niegdyś stacjonowała.

W parku na Jarze powstały place zabaw dla dzieci młodszych i starszych, siłownia zewnętrzna, górka saneczkowa, miejsca piknikowe, amfiteatr leśny. Są stoły do gry w ping ponga i wybiegi dla psów. Przy stawie Kapitana powstała funkcjonalna plaża z promenadą i drewnianymi ścieżkami. W parku są także ścieżki botaniczne z drewnianymi kładkami z deski kompozytowej oraz ponad 6 kilometrów utwardzonych - wodoprzepuszczalnymi naturalnymi nawierzchniami gliniastymi – ścieżek i tras rowerowych. Ścieżki wykonano w innowacyjny sposób. Tworzą mniejsze lub większe pętle, umożliwiające różne natężenie rekreacji.

Jak wyjaśnia Urząd Miasta, zagospodarowanie terenu zostało przemyślane w sposób pozostawiający teren w najbardziej możliwy naturalny sposób, porządkujący jedynie, a nie niszczący istniejący drzewostan i wprowadzający nowe, bioróżnorodne i wzmacniające adaptację do zmian klimatu, nasadzenia. Użyte materiały zostały dobrane tak, aby współgrały oraz wtapiały się w sąsiadujący krajobraz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto