Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapoznaj się z najnowszą listą leków refundowanych. Zawiera istotne zmiany

redpp
Wideo
od 16 lat
Lista leków refundowanych zostanie wzbogacona m.in. o medykamenty, które zostały z niej skreślone na okres ostatnich dwóch miesięcy. Wrócą m.in. flozyny stosowane, chociażby w walce z cukrzycą typu 2, przy chorobie nerek i przy przewlekłej niewydolności serca. Pojawi się też lek wspierający walkę z rakiem. Jakie dokładnie leki będą na liście leków refundowanych od 1 stycznia 2024 roku? Przy jakich chorobach będzie można liczyć na wsparcie? Sprawdźcie!

Spis treści

Wstępna wersja refundacji leków 2024

W dokumencie opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia w grudniu możemy przeczytać o tym, że wskazania listy leków refundowanych nie są przedstawione w wersji ostatecznej - ta bowiem może ulec zmianie w związku z trwającymi wciąż pracami administracyjnymi nad wyglądem ostatecznego wykazu leków refundowanych, a także środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Lista ta ma obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. Z założenia jednak lista, patrząc na wcześniejsze standardy, ostatecznie zbytnio nie będzie się różnić od tego projektu.

Zapoznaj się z najnowszą listą leków refundowanych. Zawiera istotne zmiany
Pixabay

Jakie typy wskazań na nowej liście refundacyjnej?

W nowej liście refundacyjnej pojawiły się cząstki dotyczące konkretnych wskazań stosowania leków w ramach refundacji. Pojawiło się leki stosowane w:

  • chorobach rzadkich - 10 cząsteczek na bardzo rzadko występujące schorzenia uwarunkowane zwykle genetycznie, mające przewlekły oraz ciężki przebieg.
  • wskazaniach nieonkologicznych - 11 cząsteczek, w tym po dwie w okulistyce, neurologii i nefrologii.
  • onkologii - 8 cząsteczek, w tym aż 5 w hematoonkologii.

Ważne zmiany dla pacjentów

Wśród szczególnie istotnych zmian można wskazać m.in. wspomniane wcześniej flozyny. Wracają one na listę leków refundowanych w postaci dapagliflozyny, która została wpisana w trzech wskazaniach refundacyjnych:

  • Cukrzyca typu 2 - dotyczy to pacjentów leczonych co najmniej dwoma lekami o działaniu hipoglikemizującym, a także z bardzo wysokim ryzykiem o charakterze sercowo-naczyniowym.
  • Przewlekła choroba nerek - leki stosowane u doroslych pacjentów z eGFR.
  • Przewlekła niewydolność serca - u dorosłych pacjentów z LVEF mniejszym lub równym 50%, a także z utrzymującymi się objawami choroby w klasie II-IV NYHA. Refundacja została przywrócona tu z rozszerzeniem wskazania do stosowania dapagliflozyny u osób chorych z niewydolnością serca o wymaganej frakcji wyrzutowej wynoszącej nie 40% lub mniej, a 50% lub mniej.

Na co działają nowe refundowane leki?

Szczegółowo przedstawiamy je w galerii:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zapoznaj się z najnowszą listą leków refundowanych. Zawiera istotne zmiany - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto