MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Region. Trzy warianty obwodnicy Łysomic. Można zgłaszać uwagi

oprac. (aga)
Trasa kolejowa Toruń - Chełmża
Trasa kolejowa Toruń - Chełmża Szymon Zdziebło
Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie budowy obwodnicy Łysomic w powiecie toruńskim. Projektanci przygotowali trzy warianty trasy. Wnioski w tej sprawie można składać do 19 maja.

Rozpoczęły się konsultacje społeczne, dotyczące budowy obwodnicy Łysomic (w powiecie toruńskim). Projektanci przygotowali trzy warianty trasy, które są wynikiem m.in. wstępnych rozmów z lokalnymi samorządowcami oraz przedstawicielami Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i innymi zarządcami dróg. Według ich założeń obwodnica, będąca częścią drogi wojewódzkiej nr 552, znajdzie się po północnej stronie Łysomic.

Przebieg trzech wariantów obwodnicy wraz z formularzem uwag można znaleźć na stronie internetowej obwodnica-konsultacje.pl. Czas na składanie wniosków upłynie 19 maja.

Tutaj znajdziesz warianty obwodnicy Łysomic i zgłosisz uwagi

Wypełniony i podpisany formularz z uwagami można złożyć w formie papierowej w siedzibie Urzędu Gminy Łysomice przy ul. Warszawskiej 8 i Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy przy ul. Dworcowej 80 w Bydgoszczy lub wysłać elektronicznie pod e-mail: [email protected].

We wtorek 21 maja zaplanowano spotkanie dla mieszkańców gminy Łysomice z udziałem projektanta, na którym podsumowane zostaną wyniki konsultacji. Rozpocznie się o godzinie 16 w budynku Galerii Spotkań przy ul. Sadowej 2c w Łysomicach. Wyniki konsultacji będą jedną z podstaw wyboru wariantu rekomendowanego do dalszych prac

– Obwodnice mają jak najlepiej rozwiązywać lokalne problemy, dlatego już na etapie projektowania chcemy poznać zdanie mieszkańców. Jestem przekonany, że wspólnie z nimi i lokalnymi samorządowcami uda się wypracować optymalny przebieg trasy – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Trzy warianty obwodnicy Łysomic

Obwodnica Łysomic bez względu na wybór wariantu będzie trasą jednojezdniową z dwoma pasami ruchu. Wszystkie warianty zaczynają się w Łysomicach, gdzie planowany jest nowy węzeł drogowy na połączeniu z drogą krajową nr 91 (odcinkiem Toruń-Chełmno) i kończą za Papowem Toruńskim, na ulicy Warszawskiej. W ocenie autorów koncepcji, wszystkie połączenia obwodnicy z innymi drogami powinny otrzymać formę skrzyżowań z ruchem okrężnym. Dodatkowo uwzględniono podłączenie do obwodnicy planowanej przez gminę Łysomice nowej ulicy Spółdzielczej, otaczającej zwartą zabudowę Papowa od strony zachodniej.

Oto trzy warianty obwodnicy:

  • wariant 1 (na mapie w galerii ma kolor granatowy) ma długość 5 kilometrów. Trasa przebiega przede wszystkim polami pomiędzy Łysomicami i Zakrzewkiem oraz pomiędzy Papowem Toruńskim i Drążkowem. To najkrótszy wariant tworzący na mapie łagodny łuk. W Papowie Toruńskim z istniejącą drogą wojewódzką nr 552 obwodnica połączyłaby się na wysokości posesji przy ul. Warszawskiej 68. Ten wariant wiązałby się z budową dwóch wiaduktów w ciągu dróg lokalnych (z Papowa do Zakrzewka oraz z Papowa do Sołectwa).
  • wariant 2 (żółty) jest najdłuższy i ma długość 6,8 km. Jego trasa od północy omija także miejscowości Zakrzewko oraz Drążkowo. Dodatkowo przebieg nowej drogi został wydłużony we wschodniej części Papowa Toruńskiego (w rejon posesji przy ul. Warszawskiej 80).
  • wariant 3 (zielony) o długości 6,5 kilometra jest oddalony jeszcze bardziej na północ względem Zakrzewka. W Papowie Toruńskim z istniejącą drogą wojewódzką nr 552 obwodnica połączyłaby się na wysokości posesji przy ul. Warszawskiej 68 (tak jak w wariancie 1).

Umowa na stworzenie koncepcji obwodnicy Łysomic wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej dla tej inwestycji została podpisana w 2021 roku. Wykonawcą została firma Polska Inżynieria z Warszawy, a koszt zadania to 736 tysięcy złotych. Wcześniej podpisane zostało porozumienie o solidarnym współfinansowaniu zadania przez samorządy województwa kujawsko-pomorskiego, powiatu toruńskiego i gminy Łysomice.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto