MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zamontowałeś już nową instalację LPG? Bez tej tabliczki twoje auto nie przejdzie przeglądu - poza jednym wyjątkiem!

mfred
Nowy obowiązek dla właścicieli aut zasilanych gazem. Samochody, w których zainstalowano instalacje LPG muszą mieć w widocznym miejscu umieszczoną tabliczkę z informacjami pozwalającymi na identyfikację firmy odpowiedzialnej za montaż instalacji. Bez tego nie przejdą obowiązkowego przeglądu rejestracyjnego.

Samochody na gaz

Na polskich drogach od lat jeździ bardzo dużo samochodów z instalacją gazową LPG. Jeszcze kilka la temu było ich ponad 3 miliony. Według ostatnich danych podawanych przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, na które powołuje się "Fakt" obecnie jest ich ponad 2,5 miliona. Nie oznacza to jednak, że Polacy odwrócili się od aut zasilanych LPG. Nic z tych rzeczy.

Cały czas zarówno w samochodach nowych jak i używanych montowane są instalacje LPG. Kierowców do tego zachęca niska cena autogazu, która pomimo wojny na Ukrainie i embarga na rosyjski gaz cały czas jest atrakcyjna i konkurencyjna w stosunku do cen oleju napędowego czy benzyny. Nie dziwi więc fakt, że wielu kierowców instaluje w swoich autach LPG. Ostatnio takie instalacje montowane są również w hybrydach. Wtedy koszt przejechania jednego kilometra jest naprawdę niewielki.

Nowy obowiązek dla kierowców

Od niedawna na kierowców poruszających się samochodami LPG nałożono nowy obowiązek. Auta z nową instalacją LPG muszą być teraz wyposażane w specjalną tabliczkę, a dokładniej naklejkę z podstawowymi informacjami pozwalającymi na identyfikację firmy odpowiedzialnej za montaż takiej instalacji. Nowy obowiązek — wprowadzony rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury — związany jest z wejściem w życie nowych przepisów związanych z homologacją instalacji LPG.

Rozporządzenie mówi, jak pisze "Fakt", że tabliczki (naklejki) muszą być umieszczane w sposób trwały i łatwo dostępny, w miejscu widocznym na ramie drzwi albo pod pokrywą komory silnika. Obowiązek jej umieszczenia ciąży na monterze instalacji LPG. Tabliczka musi zawierać dane pozwalające na identyfikację warsztatu, który dokonał zmiany na zasilanie LPG oraz instalatora, w którego sieci dany warsztat funkcjonuje.

Tabliczka musi zawierać następujące dane:

  • numer świadectwa homologacji;

  • nazwę instalatora (właściciela świadectwa homologacji);

  • nazwę zakładu montującego (warsztatu);

  • numer porządkowy wyciągu ze świadectwa homologacji.

Zgodnie z zapisami, tabliczka (naklejka) powinna być wykonana z materiału odpornego na czynniki zewnętrzne (warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne) i umożliwiać odczyt zawartych na niej informacji.

Te auta bez tabliczki

Tu dobra informacja dla tych, którzy jeżdżą autami, w których założono instalacje gazową przed 17 maja 2024, czyli przed wejściem przepisów w życie. Ich obowiązek nowych tabliczek nie obowiązuje. Dotyczy on tych samochodów, w których instalację zamontowano po 17 maja 2024 roku. Bez tej tabliczki takie auto nie przejdzie przeglądu technicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamontowałeś już nową instalację LPG? Bez tej tabliczki twoje auto nie przejdzie przeglądu - poza jednym wyjątkiem! - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto