Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W 2024 roku liczne osoby w Polsce mogą być obdarzone dodatkowymi funduszami pieniężnymi

llured
W tym artykule przyjrzymy się, kto może spodziewać się dodatkowego zastrzyku gotówki na swoim koncie oraz jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z rządowych dopłat dla pracowników.
W tym artykule przyjrzymy się, kto może spodziewać się dodatkowego zastrzyku gotówki na swoim koncie oraz jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z rządowych dopłat dla pracowników. Pexels
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) stają się źródłem dodatkowych środków finansowych dla milionów Polaków w 2024 roku. Program oszczędnościowy, współtworzony przez pracownika, pracodawcę i państwo, przynosi korzyści nie tylko podczas emerytury. W tym artykule przyjrzymy się, kto może spodziewać się dodatkowego zastrzyku gotówki na swoim koncie oraz jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z rządowych dopłat.

Automatyczne przystąpienie do PPK - kto otrzyma przelew na konto?

Osoby poniżej 55. roku życia automatycznie trafiają do PPK, gdyż pracodawcy dokonują ich zapisu do programu oszczędnościowego. Ten obowiązek dotyczy wszystkich, którzy są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, a ich wiek mieści się w przedziale od 18 do 55 lat.

Dodatkowe wypłaty do marca 2024 roku

Do końca marca 2024 roku ponad 3,3 miliona Polaków otrzyma dodatkowe wypłaty w ramach PPK. Warunkiem jest zgromadzenie na koncie kwoty wynoszącej minimum 180 lub 730 złotych. Dopłata roczna z programu trafi do każdego, kto spełnił ten prosty warunek w 2023 roku.

Polecamy

Wysokość dopłaty rocznej i zasady obliczeń

Przysługująca dopłata roczna wynosi 240 złotych i trafia na konto do marca 2024 roku. Aby otrzymać tę korzyść, uczestnik PPK musi na swoim koncie zgromadzić co najmniej 3,5 procent 6-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku. Suma ta zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w 2023 roku wynosiło 3490 zł do czerwca i wzrosło do 3600 zł w drugiej połowie roku.

Dziedziczenie oszczędności z PPK

Ciekawym elementem PPK jest możliwość wskazania przez uczestnika osoby, która odziedziczy zgromadzone oszczędności w przypadku jego śmierci. Program zakłada, że oszczędności nie przepadają, lecz przechodzą na wskazanego beneficjenta.

Polecamy

Kalkulator korzyści pracownika:

Aby oszacować korzyści płynące z uczestnictwa w PPK, pracownicy mogą skorzystać z dostępnego online kalkulatora. Wystarczy podać swoje miesięczne wynagrodzenie, a narzędzie obliczy potrącenia, wpłaty pracodawcy, miesięczne i roczne oszczędności wraz z dopłatą rządową.

Opłacalność uczestnictwa w PPK

Z programu mogą skorzystać około 11,5 miliona osób, z czego aktualnie aktywnych jest 3,9 miliona rachunków. W 2023 roku dołączyło do PPK około 750 tysięcy nowych uczestników. Pytanie, czy opłaca się uczestniczyć w PPK, pozostaje otwarte, ale dla wielu Polaków stanowi to dodatkowy sposób na zabezpieczenie finansowe w przyszłości.

Pracownicze Plany Kapitałowe stają się istotnym źródłem dodatkowych środków dla milionów Polaków. Dzięki rządowym dopłatom, uczestnicy mogą oczekiwać dodatkowych wypłat na swoich kontach do marca 2024 roku. Warunkiem korzystania z tych środków jest odpowiednie oszczędzanie, zgodnie z przepisami programu. Ostateczna decyzja o uczestnictwie w PPK zależy od indywidualnych potrzeb i planów każdego pracownika.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: W 2024 roku liczne osoby w Polsce mogą być obdarzone dodatkowymi funduszami pieniężnymi - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto