Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycinka drzew przy "Uniwersamie" w Toruniu. Czy to zapowiedź zmian w zaniedbanym centrum miasta?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na terenie przy toruńskim "Uniwersamie" zostały wycięte samosiejki, które wyrosły między Szosą Chełmińską i ulicą Gałczyńskiego zamiast szumnie przed laty zapowiadanego centrum handlowego. Co się dzieje i czy jest to zwiastun jakichś zmian w najsłynniejszej dziurze w mieście?

Tak działa porodówka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym

od 16 lat

Rosną drzewa wysoko, jak plany dotyczące budowy nowego centrum Torunia leżą głęboko. Tak jeszcze kilka dni temu można było powiedzieć patrząc na grunty w sąsiedztwie "Uniwersamu". Aby dopełnić ten opis można by było jeszcze sparafrazować jakiś inny utwór z kanonu polskiej poezji, wspominając w nim o śmieciach oraz wielkim wykopie na tyłach największego kiedyś domu towarowego w byłym województwie toruńskim. Najnowsza historia tych terenów z poezją nie ma jednak nic wspólnego. Od zamknięcia "Uniwersamu" na początku lutego minęło 12 lat. Przez ponad dekadę na gruntach między ulicą Gałczyńskiego i Szosą Chełmińską nie działo się nic. Pełne ręce roboty mieli za to prawnicy, którzy na salach sądowych walczyli o odzyskanie domu towarowego.

Przypomnijmy, że w jego miejscu miało wyrosnąć wielkie centrum handlowe o powierzchni najmu sięgającej 35 tysięcy metrów kwadratowych, z ponad 150 sklepami i parkingiem na 1100 aut. Zbudować je miała Irlandzka Grupa Inwestycyjna, inwestując w nie ponad 300 milionów złotych.

Czym się skończyła batalia o "Uniwersam"?

Grunt z "Uniwersamem" był wkładem, jaki do tego przedsięwzięcia wniosła spółka Bresse Pol. Zgodnie z łączącą obie strony umową, dom towarowy został zamknięty i czekał na rozbiórkę. Termin rozpoczęcia budowy był jednak przez IGI przesuwany. Przedstawiciele grupy początkowo tłumaczyli poślizg poszukiwaniami dodatkowych inwestorów, zapewniali jednak, że już prowadzą rozmowy w sprawie najmu powierzchni. Później przestali się odzywać. Nie mogąc się doczekać odpowiedzi od inwestora, zaczęliśmy ich szukać sami. Odkryliśmy między innymi, że IGI obciążyła grunt hipoteką na ponad 11 milionów złotych.
Sądowa batalia o odzyskanie obiektu bez hipotecznego obciążenia zakończyła się sukcesem w 2022 roku. Działki Bresse Polu wróciły do właścicieli, zaś pozostałe grunty kilka lat temu kupił od IGI inwestor z Wielkopolski. Miał zamiar pobudować na Chełmińskim Przedmieściu centrum handlowo-biurowe, ale tego nie zrobił.

Dlaczego samosiejki zostały wycięte?

Kilka dni temu porastające te nieużytki samosiejki - niektóre z nich przez lata wyrosły na całkiem spore drzewa - zostały wycięte Jak się dowiedzieliśmy, były to prace porządkowe. Właściciele terenu skorzystali z przepisów, które zezwalają na wycinkę tej wielkości roślin bez zezwolenia. Na temat poważniejszych przedsięwzięć jak dotąd nic nie wiadomo. Skoro już jednak tu jesteśmy, to co z "Uniwersamem"? Jego właściciele, po odzyskaniu nieobciążonej nieruchomości rozważali dwa warianty. Jeden zakładał rozbiórkę budynku i zastąpienie go obiektem handlowo-usługowo-biurowym, drugi adaptację istniejącej zabudowy wraz z zagospodarowaniem pozostałej części działki zgodnie zapotrzebowaniem rynku i aktualnymi standardami budowlanymi.

- Decyzja co do wyboru sposobu zagospodarowania nieruchomości jeszcze nie zapadła - informuje nas Piotr Pruss, prezes Bresse Polu. - Rozważanych jest cały czas kilka koncepcji, ale każda z nich jest sporym wyzwaniem urbanistycznym z uwagi na istniejący miejscowy plan zagospodarowania i przewidywane nakłady finansowe na wykonanie tak dużej inwestycji.

O dziurze przy "Uniwersamie" była mowa m.in. podczas niedawnego spotkania prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Chełmińskiego Przedmieścia. Prezydent, zapytany przez jednego z uczestników, czy miasto nie może zrobić z tymi nieużytkami porządku odparł, że tereny te nie należą do miasta. Dodajmy jeszcze, że niebawem piły w tym rejonie odezwą się ponownie. Podczas rozmów z kupcami z toruńskiego targowiska przedstawiciele Miejskiego Zarządu Dróg zapowiedzieli, że jeszcze przed początkiem sezonu lęgowego ptaków, mają zostać wycięte drzewa rosnące między targowiskiem i cmentarzem, czyli w miejscu przyszłej trasy staromostowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto