MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Toruniu trwają opryski przeciw komarom i meszkom. Zobaczcie, gdzie!

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Trzeba pamiętać, że przeprowadzane przez miasto zabiegi zwalczające meszki i komary mają też skutki uboczne niekorzystne dla ekosystemu
Trzeba pamiętać, że przeprowadzane przez miasto zabiegi zwalczające meszki i komary mają też skutki uboczne niekorzystne dla ekosystemu Jacek Smarz
Deszcze na początku wiosny zrobiły swoje. W maju mamy wysyp komarów i meszek. Miasto jednak próbuje temu przeciwdziałać.

Opryski to standardowa, coroczna procedura. Miasto, po konsultacji z profesorem Krzysztofem Szpilą wskazuje miejsca do ich wykonania firmie, która wygrała przetarg. Został on ogłoszony w kwietniu, od maja trwa już walka z owadami na całego. W umowie jest zastrzeżenie, że jeśli populacja tych owadów nie spadnie o co najmniej 60 procent, określone zabiegi zostaną powtórzone. Termin ich zakończenia to 30 sierpnia.

Na terenie 80 hektarów

Opryski obejmują obszar 80 hektarów. Spora ich część dotyczy Bydgoskiego Przedmieścia, ale na ulgę mogą też liczyć mieszkańcy Mokrego, Kaszczorka, Czerniewic czy lewobrzeża.

- Opryski wykonywane są zgodnie ze sztuką, w terenach zakrzewionych - twierdzi Halina Pomianowska, dyrektor Wydziału Środowiska i Ekologii. - Przeprowadzane są zgodnie z planem, oczywiście w dni, w które nie pada deszcz, bo w takim wypadku nie miałoby to większego sensu.

Trzeba pamiętać, że przeprowadzane przez miasto zabiegi zwalczające meszki i komary mają też skutki uboczne niekorzystne dla ekosystemu. Giną przy okazji także inne owady, w tym te zapylające. Dlatego opryski powinny być stosowane w możliwie małym zakresie, przede wszystkim tam, gdzie meszki i komary mogą być szczególnie dokuczliwe, na terenach rekreacyjnych, w miejscach plenerowych imprez. Opryski są wykonywane preparatem Aspermet, znanym z tego, że utrzymuje się na roślinach dosyć długo (o ile nie spadną ulewne deszcze). Prace są wykonywane w późnych godzinach wieczornych. Gdyby odbywały się rano, mogłyby zaszkodzić wspomnianym pożytecznym zapylającym owadom.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Tam walczą z owadami

Oto miejsca, gdzie odbywają się opryski:

  • błonia nadwiślańskie przy Parku Miejskim (ok. 7,0 ha)
  • Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu (ok. 15,0 ha)
  • zieleń przy Fundacji „Św. Ducha” ul. Szosa Bydgoska 15 (ok. 4,0 ha)
  • Ogród Zoobotaniczny przy ul. Bydgoskiej (ok. 4,5 ha)
  • tereny zieleni przy schronisku dla zwierząt oraz wewnątrz schroniska przy Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu (ok. 5,0 ha)
  • park przy ul. Waryńskiego (ok. 3,5 ha)
  • pas zieleni wzdłuż Strugi Toruńskiej na osiedlu Chrobrego (ok. 3,5 ha)
  • tereny zieleni przy Kościele i stadninie koni na Kaszczorku (ok. 4,0 ha)
  • zieleń przy szkole w Kaszczorku (ok. 1,5 ha)
  • zieleń w Muzeum Etnograficznym – Kaszczorek (ok. 3,0 ha)
  • Park Tysiąclecia na Podgórzu (ok. 10,0 ha)
  • tereny zieleni przy Zespole Szkół w Czerniewicach (ok. 3,0 ha)
  • tereny zieleni przy Kościele w Czerniewicach oraz na pl. festynowym (ok. 2,0 ha)
  • zieleń przy tarasie widokowym na Wisłę przy ul. Kujawskiej (ok. 1,0 ha)
  • tereny zieleni przy szkole podstawowej na Rudaku (ok. 4,0 ha)
  • inne tereny (np. obszary imprez plenerowych, jak Bulwar Filadelfijski przy AZS-ie, rejon Zamku Krzyżackiego, zieleniec przy PKS, przystanki autobusowe i tramwajowe, tereny przykościelne, itp. (ok. 9,0 ha)

Co to za owady?

Meszki to małe owady osiągające od 1,5 do 6 mm długości, zwykle ciemno lub szaro ubarwione. Mają krępe ciało z garbem, krótkie i szerokie skrzydła, masywne czułki i grube odnóża. W Polsce żyje około 50 odmian gatunków meszek. Ich larwy rozwijają się w bieżących wodach. Żywią się one martwymi szczątkami roślin, zwierząt oraz ich odchodami, dzięki czemu pełnią bardzo pożyteczną rolę – oczyszczają rzeki. Dorosłe owady zasiedlają tereny wilgotne w pobliżu zbiorników wodnych. Często występują masowo. Samce żywią się nektarem kwiatów i sokiem roślin. Dla człowieka groźne są więc tylko samice meszek, które swoją dietę uzupełniają krwią. Uwielbiają żerować zwłaszcza po południu i wieczorem.

Komary to insekty powszechne na całym globie, w Polsce znane głównie ze swędzących ugryzień. Ukąszenia komarów są szczególnie nieprzyjemne dla osób z alergią na te owady. Komary zaczynają kłuć, kiedy tylko robi się jasno, mniej więcej o godz. 5 - 6 rano. W pochmurną pogodę mogą być aktywne przez cały dzień. Jak gryzą komary? Wkłuwają się w skórę i wpuszczają tam ślinę. Ta ślina zapobiega krzepnięciu krwi, działa też alergizująco, lekko zapalnie. Komarzyca tę niekrzepnącą krew wysysa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zasady głosowania w wyborach europejskich 9 czerwca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto