Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tyle emerytury brutto i netto Ci się należy. Zobacz nowy kalkulator emerytur i oblicz ile dostaniesz wypłaty od ZUS w 2023 roku!

llured
Jaka kwota brutto i netto emerytury Ci przysługuje? Oblicz to sam przy pomocy tego kalkulatora!
Jaka kwota brutto i netto emerytury Ci przysługuje? Oblicz to sam przy pomocy tego kalkulatora! Lukasz Gdak
Zbliżanie się do wieku emerytalnego wywołuje wiele pytań wśród przyszłych emerytów. Jaką emeryturę otrzymam od ZUS i kiedy zacznie być mi wypłacana? Czy mogę przed przejściem na zasłużoną emeryturę poznać kwoty brutto i netto, jakie będą mi wypłacane. Tak! Poznajcie kalkulator emerytur, dzięki któremu obliczycie swoje emerytury.

Emerytura i wiek emerytalny w 2023

Obecna sytuacja w prawie emerytalnym zakłada możliwość samodzielnego obliczenia wysokości emerytury, jaka będzie nam wypłacana po osiągnięciu wymaganego wieku emerytalnego i ustawowego stażu pracy. Przypomnijmy, że wiek emerytalny w Polsce wynosi obecnie:

  • 60 lat w przypadku kobiet,
  • 65 lat w przypadku mężczyzn.

Natomiast szczegółowe okresy wymagane stażu pracy przed emeryturą dla wszystkich zawodów można znaleźć TUTAJ

Zasady ustalania wysokości emerytury na podstawie waloryzacji

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg poinformowała, że od 1 marca 2023 roku najniższa emerytura wzrosła do 1588,44 zł brutto, co przekłada się na 1445 zł netto. To oznacza, że świadczenia wzrosły o 14,8 procent. Niektórzy otrzymali podwyżki kwotowe, inni procentowe. Całkowity wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2023 roku wyniósł 14,8 procent, przy minimalnej podwyżce wynoszącej 250 zł.

Jak obliczyć wysokość emerytury po waloryzacji

Jeśli planujesz przejść na emeryturę lub rentę, możesz samodzielnie obliczyć wysokość zwaloryzowanego świadczenia. Aby to zrobić, musisz pomnożyć brutto kwotę świadczenia, które przysługiwać ci będzie w dniu 28 lutego 2023 roku, przez wskaźnik waloryzacji odpowiadający 14,8 procent (jeśli miała miejsce podwyżka procentowa), lub dodając gwarantowaną kwotę podwyżki (jeśli miała miejsce podwyżka kwotowa).

Kalkulator kwoty emerytury brutto i netto

Aby skorzystać z kalkulatora, wystarczy wejść na stronę internetową Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz podać niezbędne informacje, takie jak

  • data urodzenia,
  • liczba lat pracy
  • oraz zarobki.

Kalkulator obliczy wysokość emerytury na podstawie tych danych oraz obowiązujących przepisów dotyczących systemu emerytalnego. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala szybko i łatwo oszacować oczekiwaną emeryturę bez konieczności udania się do biura ZUS. Pierwszym krokiem jest obliczenie kwoty emerytury brutto.

Jak natomiast obliczyć kwotę netto emerytury?

W drugim kroku przechodzimy do obliczania kwoty netto emerytury, czyli tyle, ile otrzymamy od ZUS "na rękę". Jak to zrobić? Wystarczy od kwoty brutto odjąć dwie wartości:

  • wysokość opłacanej składki zdrowotnej,
  • wysokość zaliczki na podatek dochodowy.

TO JEDNAK NIE WSZYSTKO!

ZOBACZ W GALERII CO TRZEBA ZROBIĆ, ŻEBY OBLICZYĆ WŁAŚCIWĄ KWOTĘ EMERYTURY NETTO!

Dodatki do emerytur, dla niektórych seniorów

Wybrani seniorzy mogą również liczyć na atrakcyjne dodatki do emerytury? Również tutaj możemy dowiedzieć się o konkretnych kwotach, które będą wypłacane na nasze konta razem z emeryturą. Jakie konkretnie będą to kwoty?

Dowiecie się TUTAJ!

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tyle emerytury brutto i netto Ci się należy. Zobacz nowy kalkulator emerytur i oblicz ile dostaniesz wypłaty od ZUS w 2023 roku! - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto