MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Torunianie najchętniej poruszają się „na piechotę”

Janusz Milanowski
Torunianie najchętniej poruszają się „na piechotę”
Torunianie najchętniej poruszają się „na piechotę” fot. Jacek Smarz
Torunianie najchętniej poruszają się „na piechotę”. Torunianie znacznie częściej chodzą na piechotę niż mieszkańcy innych polskich miast – wynika z raportu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Torunianie najchętniej poruszają się „na piechotę”

Raport opublikowano niedawno na stronie www.monitor.zdgtor.pl. Analizę przeprowadzono w oparciu o tzw. wskaźnik „modal split”, który określa, jaka część podróży będzie realizowana przy wykorzystaniu transportu publicznego, a jaka przy wykorzystaniu komunikacji indywidualnej.

Toruń stolicą...

...ruchu pieszego. Takim właśnie mianem określono nasze miasto po przeprowadzonych badaniach.
„Dla niektórych może wydać się zaskakujące, że najwyższy odsetek podróży pieszych spośród analizowanych miast można zaobserwować w Toruniu” – twierdzą autorzy raportu.

Według ich ustaleń, poruszanie się na piechotę w naszym mieście jest tylko nieznacznie mniej popularne niż przejazdy samochodem. Torunianie korzystają z auta w 42 przypadkach na 100 przemieszczeń - podróże piesze stanowią 37 proc. podróży. Dla porównania w Szczecinie jest to 19 proc., Łodzi – 27 proc, Wrocławiu – 19 proc., Gdańsku – 21 proc.

Kolejną cechą charakterystyczną Torunia jest bardzo niski udział komunikacji miejskiej, wynoszący zaledwie 19 proc. - zauważają badacze. Natomiast rowerem wykonywane jest 2 proc. podróży .Badanie wykonano w 2012 roku.
W Bydgoszczy wygląda to odmiennie. Naszego sąsiada „cechuje wysoki udział podróży samochodem, wynoszący 41 proc”. Na drugim miejscu jest komunikacja miejska – 30 proc. Bardzo wysoki jest również udział ruchu pieszego, wynoszący 29 proc. Rowerem podróżuje 1 proc. bydgoszczan.

Układ historyczny

Pieszy fenomen Torunia, tłumaczy się historycznym układem urbanistycznym centrum oraz położeniem nad Wisłą. Istotne też jest, że w momencie wykonywania badań Toruń posiadał zaledwie dwa mosty. W 2013 roku otwarto trzeci most, który jest jednak jedynie mostem drogowym. „Od momentu likwidacji w 1984 roku połączenia tramwajowego przez most im. Józefa Piłsudskiego, południowa strona miasta pozbawiona jest tego rodzaju transportu. Na obszarze centralnym, o historycznej zabudowie najlepszym sposobem poruszania się pozostają podróże piesze” - głosi raport.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

13. Zlot Zabytkowych Volkswagenów w gminie Kowal

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto