Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Zaproszenie na film. To opowieść o wyprawie do stacji polarnej w początkach pandemii

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Profesor Ireneusz Sobota jest głównym bohaterem filmu "Hahut". W wannie, na tle krajobrazu Spitsbergenu pozował do reklamującego go plakatu
Profesor Ireneusz Sobota jest głównym bohaterem filmu "Hahut". W wannie, na tle krajobrazu Spitsbergenu pozował do reklamującego go plakatu Nadesłana
W czwartek 11 maja w toruńskim kinie "Niebieski kocyk" można obejrzeć film "Hahut". To opowieść o wyprawie z udziałem naukowców z Torunia do Stacji Polarnej na Spitsbergenie w szczególnych okolicznościach.

Zobacz wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS

od 16 lat

Głównym bohaterem filmu jest profesor Ireneusz Sobota, naukowiec z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i szef Centrum Badań Polarnych. Zarządza Stacją Polarną na Spitsbergenie. Na przestrzeni ostatnich 20 lat brał udział w ponad 30 ekspedycjach badawczych.

Na rok 2020 roku zaplanowano kolejną wyprawę na Spitsbergen. Towarzyszyła jej ekipa filmowa dokumentalisty Ryszarda Kruka. Tuż przed wyjazdem wybuchła na świecie pandemia Covid-19. Mimo to uczestnicy wyprawy wyruszyli w drogę. Naukowcy i filmowcy próbują dotrzeć do stacji polarnej na Spitsbergenie. Czy im się uda, czy nie zostaną zatrzymani i deportowani do Polski? Niespodziewanie pandemia obok zmian klimatycznych staje się jednym z tematów filmu.

Polecamy

Jak wyjaśniają twórcy filmu, "Hahut" jest dokumentem poświęconym pasji, która może stać się także pracą. Opowiadając historię o związku człowieka z naturą, podnosi świadomość na temat zmian klimatycznych. Zachęca widzów do refleksji nad poruszanymi w nim problemami, przyjmując obiektywne, naukowe podejście.

- To mój pierwszy dokument, w którym bieżące wydarzenia aż tak mocno wpłynęły na zmiany w scenariuszu i bieg narracji. Puste lotniska, odczuwalny niepokój, izolowanie ludzi na kwarantannach, a na koniec znikające błyskawicznie lodowce. Określenie, że Ziemia to zespół naczyń połączonych nabrało kolejnego znaczenia - wyjaśnia Ryszard Kruk, który jest reżyserem i scenarzystą filmu.

Polecamy

Film powstał dzięki wsparciu Miasta Toruń, Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i firmy Weyna Invest.

W czwartek 11 maja będzie wyjątkowa okazja, by obejrzeć "Hahut". Dotąd był prezentowany tylko podczas ubiegłorocznej odsłony festiwalu filmowego EnergaCAMERIMAGE. Pokaz 50-minutowego filmu w reżyserii Ryszarda Kruka rozpocznie się w czwartek o godzinie 19 w Kinie Studenckim "Niebieski Kocyk" w klubie Od Nowa w Toruniu. Po nim zaplanowano spotkanie z twórcami filmu, które poprowadzi Radosław Osiński. Bilety: studenci i absolwenci UMK - 12 złotych, pozostałe osoby - 14 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto