Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Nowe drzewa w mieście. Do końca ma być zasadzonych 301 roślin

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Nowe drzewa mają zastąpić te, które wycięto z powodu ich stanu lub przy prowadzeniu inwestycji. Najwięcej nasadzeń ma być m.in. w nowym parku kieszonkowym przy ul. Polnej czy na ulicach Watzenrodego i św. Klemensa. Na zdjęciu sadzenie drzew w zielonej bramie Torunia w październiku tego roku.
Nowe drzewa mają zastąpić te, które wycięto z powodu ich stanu lub przy prowadzeniu inwestycji. Najwięcej nasadzeń ma być m.in. w nowym parku kieszonkowym przy ul. Polnej czy na ulicach Watzenrodego i św. Klemensa. Na zdjęciu sadzenie drzew w zielonej bramie Torunia w październiku tego roku. Grzegorz Olkowski
Nowe drzewa mają zastąpić te, które wycięto z powodu ich stanu lub przy prowadzeniu inwestycji. Najwięcej nasadzeń ma być m.in. w nowym parku kieszonkowym przy ul. Polnej czy na ulicach Watzenrodego i św. Klemensa. Miasto zapewnia, że nowe drzewa będą otoczone odpowiednią opieką.

Jak funkcjonuje oddział kardiologiczny w szpitalu na Bielanach?

od 16 lat

O dodatkowych nasadzeniach poinformował Urząd Miasta na swojej stronie internetowej. - Jeszcze w roku 2023 w Toruniu zostanie nasadzonych 301 drzew – zostali wyłonieni wykonawcy tego zadania, którzy jednocześnie obejmą te drzewa trzyletnią pielęgnacją - informują urzędnicy.

Nowe drzewa w Toruniu mają zrekompensować wycinki

W drodze przetargu wyłoniono dwie firmy, które drzewa posadzą i będą się nimi opiekować przez kolejne trzy lata. Będą to Rubus Verde Dariusz Malinowski z Torunia oraz Zakład Usług Wielobranżowych Anna Sybilska z Grębocina. Termin realizacji zamówienia to połowa grudnia 2023 roku, a jego wartość wynosi łącznie 653 037,96 zł.

Rośliny będą posadzone - jak wyjaśniają urzędnicy - w ramach rekompensaty za drzewa "obumarłe, zamierające i nierokujące szans na przeżycie, a także zagrażające bezpieczeństwu ludzi i mienia". Mają tym samym zastąpić te wycinane przy okazji prowadzonych inwestycji, które były usuwane na podstawie decyzji marszałka województwa oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Warto przeczytać

Nasadzenia w Toruniu: gdzie i ile drzew?

Nowe drzewa mają się pojawić m.in. na Skwerze Torwirtów, w Dolinie Marzeń, Alpinarium, Parku 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski czy przy ul. Wały gen. Sikorskiego. Nasadzenia będą także na Bydgoskim Przedmieściu: na ul. Bydgoskiej, Matejki, Słowackiego, Przybyszewskiego. Na lewobrzeżu mają się pojawić z kolei na ul. Tataraków i Iwanowskiej.

Miasto zapowiada także uzupełnienie zielonych korytarzy m.in. przy ul. Kraszewskiego, Broniewskiego i Szosie Chełmińskiej. 55 lip będzie zasadzonych wzdłuż ul. Watzenrodego. Szpalery drzew zaplanowano także przy ul. Jamontta, Gagarina, Lelewela, Poniatowskiego czy Piastowskiej.

- Nowe nasadzenia kompozycyjne pojawią się na terenach zieleni przy Stawie Kapitana i przy ul. Al. Św. Jana Pawła II oraz przy parkingu PSP na ul. Legionów, a także - wynikające ze zgłoszeń mieszkańców w aplikacji „Zielony Toruń – moje drzewo” - w parku kieszonkowym przy ul. Polnej-Strehla-Fieldorfa "Nila" - wymieniają urzędnicy.

Warto przeczytać

Nasadzenia w Toruniu: jak miasto zadba o nowe drzewa?

Planowane 301 nasadzeń to uzupełnienie zeszłorocznych, przewidzianych z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Wtedy posadzono 250 lip na ul. Polnej. Posadzenie drzew to jedno, a drugie - jak o rośliny później zadbać. Z tym często są problemy, jak w przypadku nasadzeń przy okazji budowy linii tramwajowej na Jar, przy ul. Długiej, o czym informowaliśmy w czerwcu.

Miasto zapewnia, że nowe drzewa będą otoczone odpowiednią opieką. - W okresie trzyletniej pielęgnacji przy posadzonych drzewach będą wykonywane następujące prace: regularne podlewane, pielenie mis wraz z uzupełnieniem korowania, wymiana połamanych palików, uzupełnianie wiązań i poprzeczek, cięcia, a w razie potrzeb zwalczanie szkodników i patogenów.

301 drzew ma być posadzonych w dołach zaprawionych ziemią urodzajną z dodatkiem hydrożelu. - Wszystkie drzewa w sezonie wegetacyjnym mają być zaopatrzone w worki do kropelkowego podlewania typu treegator, których technologia polega na powolnym uwalnianiu wody do gleby przez długi czas po jego napełnieniu, dzięki czemu drzewa są skutecznie zasilane - dodają urzędnicy.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto