MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Kobieta nocą kradła tulipany przy ul.Uniwersyteckiej. Została zatrzymana

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Piękne tulipany i inne rośliny cebulowe pojawiły się w wielu miejscach Torunia. Między innymi przy Muzeum Etnograficznym i przy ul. Uniwersyteckiej. Wyrywanie ich lub niszczenie to wykroczenie - przypominają municypalni. Smutne wpadki już się zdarzyły...
Piękne tulipany i inne rośliny cebulowe pojawiły się w wielu miejscach Torunia. Między innymi przy Muzeum Etnograficznym i przy ul. Uniwersyteckiej. Wyrywanie ich lub niszczenie to wykroczenie - przypominają municypalni. Smutne wpadki już się zdarzyły... UMT
Oko kamery miejskiego monitoringu wypatrzyło w Toruniu weekendowej nocy... amatorkę tulipanów. 46-letnia kobieta rwała je z miejskiego klombu przy ul. Uniwersyteckiej. Co grozi za takie wykroczenie? I czy jej wpadka odstraszy innych?

Czy wielbicielka kwiatów była trzeźwa, czy też nie - toruńscy municypalni nie donoszą. Kary opisywana kobieta jednak nie uniknie. Wypatrzyła ją kamera i na miejsce wezwano policję...

Co się wydarzyło w centrum Torunia sobotniej nocy?

To dzięki czujności operatora monitoringu wizyjnego Straży Miejskiej w Toruniu zatrzymano kobietę, która ukradła kwiaty z miejskiego klombu w centrum Torunia.

Do zdarzenia doszło w nocy 13 kwietnia, czyli z piątku na sobotę. Około godziny 1.50 strażnicy otrzymali zgłoszenie o kobiecie wyrywającej kwiaty ze skweru przy ulicy Uniwersyteckiej. Całe zdarzenie zarejestrowały kamery monitoringu miejskiego, a reakcja strażników była natychmiastowa.

-Zatrzymana 46-latka przyznała się do zabrania tulipanów. Straż Miejska przypomina, że wykopywanie ozdobnej roślinności oraz niszczenie miejskich nasadzeń stanowi wykroczenie. Na miejsce wezwano patrol policji - informuje Jarosław Paralusz, rzecznik toruńskich municypalnych.

Co grozi amatorce tulipanów? Art. 144. O niszczeniu, uszkadzaniu roślinności, trawników lub zieleńców mówi art. 144 Kodeksu wykroczeń. W punkcie pierwszym przewiduje on, że: "Kto na terenach przeznaczonych do użytku publicznego niszczy lub uszkadza roślinność lub też dopuszcza do niszczenia roślinności przez zwierzęta znajdujące się pod jego nadzorem albo na terenach przeznaczonych do użytku publicznego depcze trawnik lub zieleniec w miejscach innych niż wyznaczone dla celów rekreacji przez właściwego zarządcę terenu, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany".

W punkcie kolejnym przepis ten mówi natomiast, że: "Kto usuwa, niszczy lub uszkadza drzewa lub krzewy stanowiące zadrzewienie przydrożne lub ochronne albo żywopłot przydrożny, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny". We wszystkich wspomnianych wypadkach sąd może też orzec nawiązkę do wysokości 500 złotych.

Toruń w kwiatach - cieszmy się tym i uszanujmy!

Niestety, podobnych sytuacji nie brakuje. We wtorek popołudniu dziennikarz "Nowości" był świadkiem, jak za zrywanie tulipanów zabrała się młoda kobieta na pasie zieleni przy ul. Przy Kaszowniku. Na chodniku zostawiła wózek z dzieckiem, a sama buszowała w kwiatach... Nie wiedziała, że to dobro wspólne?

Na początku kwietnia na wielu skwerach i w pasach drogowych Torunia pojawiły się kolorowe rośliny cebulowe: krokusy, tulipany, żonkile, szafirki i narcyzy. Można je podziwiać między innymi koło Muzeum Etnograficznego, na skrzyżowaniu przy Miejskiej Przychodni Specjalistycznej (ul. Uniwersytecka), koło pomnika św. Jana Pawła II i w pasie rozdzielającym Szosy Chełmińskiej, w rejonie skrzyżowania z ul. Długą. Tam akurat jesienią 2022 roku, w ramach projektu z budżetu obywatelskiego, stworzone zostały rabaty z mieszanki kompozycyjnej rozmaitych kwiatów cebulowych: tulipanów, narcyzów, czosnku, kamasji, lilii.

Ładnie rozrasta się też zieleń nasadzona w ubiegłych latach w tzw. parkach kieszonkowych. Niewielkie skwery w różnych lokalizacjach Torunia, o nazwach nawiązujących do krajów europejskich, urządzane są stylu charakterystycznym dla przyrody danego kraju. Mamy więc „Szwajcarski Zakątek” (Zagonowa/Narcyzowa), „Zacisze Holandii” (Szuwarów/Tataraków), „Greckie Klimaty” (Rydygiera 4-8), „Litewską Ojczyznę” (Matejki/Słowackiego) oraz „Francuskie inspiracje” u zbiegu ulic: Polnej, Strehla i Fildorfa Nila, gdzie w tym roku uzupełnione zostaną nasadzenia drzew, krzewów, bylin i pnączy.

- Dokończymy też urządzanie parku „Fiński Relaks” u zbiegu ulic Strzałowej i Artyleryjskiej na Podgórzu. Rozpocznie się natomiast realizacja trzech kolejnych parków - przy ul. Wojska Polskiego, Gagarina i Sienkiewicza oraz Szosie Chełmińskiej. Ponadto powstanie nowy teren zieleni urządzonej przy ul. Gagarina 36. Rozpoczną się również prace przy tworzeniu parku linearnego przy ul. Polnej, który połączy tereny zieleni przy ul. Legionów z parkiem kieszonkowym „Francuskie Inspiracje” - wylicza Urząd Miasta Torunia.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papszun ponownie trenerem Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Toruń. Kobieta nocą kradła tulipany przy ul.Uniwersyteckiej. Została zatrzymana - Toruń Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto