Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Na Dworcu Głównym pojawił się chełmżyński semafor z czasów okupacji

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Na toruńskim Dworcu Głównym, obok budynku, w którym ma siedzibę Kolejowa Izba Tradycji, stanął ponad 80-letni semafor przeniesiony do Torunia z Chełmży.
Na toruńskim Dworcu Głównym, obok budynku, w którym ma siedzibę Kolejowa Izba Tradycji, stanął ponad 80-letni semafor przeniesiony do Torunia z Chełmży. Grzegorz Olkowski
Kolejowa Izba Tradycji na toruńskim Dworcu Głównym wzbogaciła się o kolejny, bardzo ciekawy eksponat. Przed budynkiem, w którym się znajduje, stanął dość nietypowy semafor. Jeszcze niedawno przepuszczał pociągi na dworcu w Chełmży. Służył tam bardzo długo, bo od początku lat 40. ubiegłego wieku.

OBEJRZYJ: Park Tysiąclecia w Toruniu. Mamy się czym pochwalić!

od 16 lat

Ulokowanie w budynku dawnej poczty na toruńskim Dworcu Głównym Kolejowej Izby Tradycji, było bez wątpienia jedną z najlepszych decyzji, jaka pojawiła się przy okazji remontu i rewitalizacji dworca. Bez względu na kryzysy, pandemię i to co się dzieje na świecie, tam zawsze coś się dzieje. Eksponatów przybywa, dzięki czemu izba w zasadzie nie potrzebuje już szyldu czy reklamy. Nie trzeba być bardzo spostrzegawczym, aby z peronu bądź okna pociągu zauważyć, że tam jest coś ciekawego, ponieważ przy budynku wyrasta coś na kształt skansenu kolejowego.

Polecamy

Ostatnio, do wyeksponowanych urządzeń kolejowych dołączył dwuramienny semafor. Dość nietypowy, ponieważ niższy niż większość jego kolejowych pobratymców. Został kiedyś przerobiony i dostosowany do wymogów miejsca, w którym służył na dworcu w Chełmży.

Nasza grupa retro na Facebooku:
Toruń Retro!

- To taka nasza wisienka na torcie - cieszy się Bogdan Niewczas, opiekun Kolejowej Izby Tradycji. - Semafor służył do 2022 roku, ale po modernizacji linii przestał być potrzebny. Polskie Linie Kolejowe, zamiast wyrzucić go na złom, przekazały nam. Trochę to trwało zanim się u nas pojawił, bo trzeba go było rozebrać i do ostatniej śrubki oczyścić, ale już jest.

Ciekawostką jest to, że semafor posiadał samowyzwalacz, który po przejeździe pociągu automatycznie ustawiał się w pozycji "stój". Ileż on pociągom musiał swoimi oboma ramionami zezwolić na jazdę ze zmniejszoną szybkością. W Chełmży służył jakieś 80 lat, z zachowanej niemieckiej tabliczki znamionowej wynika, że powstał na początku lat 40. ubiegłego stulecia.

Polecamy

Semafor i inne eksponaty z kolejowego miniskansenu zwracają uwagę podróżnych, co jest faktem wielokrotnie potwierdzonym. Jak dotąd nie ma natomiast informacji o tym, aby ktoś zwabiony wystawionymi eksponatami, utknął w izbie na tak długo, aby przegapić swój pociąg. Jest to jednak bardzo prawdopodobne, ponieważ kolekcja zebranych przez toruńskich kolejarzy pamiątek, jest ogromna. I do tego jeszcze różnorodna, bo poza eksponatami typowo muzealnymi, pamiętającymi jeszcze czasy zaborów, niezwykle bogatymi zbiorami z lat międzywojennych oraz jeszcze większą kolekcją pamiątek z lat powojennych (wśród nich jest np tabliczka z wagonu pasażerskiego uszkodzonego podczas katastrofy pod Otłoczynem w 1980 roku), są również atrakcje wymagające interakcji. Niebawem na przykład izba wzbogaci się o kompletny i działający symulator EZT, czyli Elektrycznego Zespołu Trakcyjnego. O tym, kiedy wszyscy zainteresowani będą mogli wcielić się w maszynistów, korzystając ze sprzętu, który do szkolenia maszynistów służył, z przyjemnością poinformujemy.
W sezonie zimowym Kolejowa Izba Tradycji jest czynna w soboty od godz. 10 do 15.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto