Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Dawcy szpiku poszukiwani. Można się zarejestrować

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Ania Szakiewicz-Jurkschat (po lewej) zachęca do wzięcia udziału w rejestracji do bazy dawców 11 listopada. Życia jej przyjaciółki Ani (na zdjęciu po prawej) nie udało się uratować, ale dzięki jej zaangażowaniu, inni pacjenci mają szansę.
Ania Szakiewicz-Jurkschat (po lewej) zachęca do wzięcia udziału w rejestracji do bazy dawców 11 listopada. Życia jej przyjaciółki Ani (na zdjęciu po prawej) nie udało się uratować, ale dzięki jej zaangażowaniu, inni pacjenci mają szansę. Fundacja DKMS
85 mieszkańców Torunia, dzięki wpisaniu się do rejestru dawców szpiku Fundacji DKMS, uratowało komuś życie. Już 11 listopada do tego grona będzie mógł dołączyć każdy z nas. To dzięki kolejnej akcji rejestrowania się jako dawca – w tym roku wyjątkowej, bo ku pamięci jednej z jej organizatorek, zmarłej kilka dni temu Ani Rutkowskiej z Torunia.

Obejrzyj: Kulisy sesji fotograficznej Siła Kobiet 2022

od 16 lat

Co 40 minut gdzieś w Polsce ktoś słyszy diagnozę: „nowotwór krwi”. Jedną z metod leczenia choroby jest przeszczep szpiku kostnego – może on pozwolić na całkowite wyleczenie choroby i znaczącą przedłużyć życia pacjenta. By jednak był możliwy, niezbędny jest dawca.

Bliźniak ratuje życie

Właśnie po to, by zwiększyć szansę pacjenta na odnalezienie swojego bliźniaka genetycznego, stworzono bazę potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS. W całej Polsce zarejestrowanych w niej jest ponad 1,8 miliona osób. 13 tysięcy z nich mieszka na co dzień w Toruniu – tak samo jak Sławek Gruszka, którego życie udało się uratować lekarzom właśnie dzięki zarejestrowanemu dawcy.

– Teraz, gdy jestem już po przeszczepieniu szpiku, mogę czerpać z niego jeszcze więcej. I znów mogę robić to co kocham – latać szybowcem, biegać, morsować, włączać się w działania pomocowe innym – mówi torunianin. – Rodzina, przyjaciele, zdrowie, hobby, praca –posiadanie tego, to wielkie szczęście. A nie byłoby tego wszystkiego, nie byłoby mnie, gdyby nie mój bliźniak genetyczny – podkreśla.

Polecamy

Sławek Gruszka już niebawem będzie świętował swoje drugie poprzeszczepowe urodziny. Zachęca do zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców, bo jak sam mówi, codziennie czuje ogromną wdzięczność za to, że ktoś zdecydował się na ten krok i uratował jego życie.

Dawcy ku pamięci Ani

Historia pana Sławka to jedna z ponad 10 tysięcy takich ze szczęśliwych zakończeniem – właśnie tylu osobom uratowali życie dawcy z bazy fundacji DKMS. Jednak obok leczenia z happy endem, są tysiące terapii, które zakończyły się niepowodzeniem. Kilka dni temu w Toruniu odeszła chora na białaczkę Ania Rutkowska. Na jej pogrzebie w podtroruńskim Przysieku były setki osób. Ania była zaangażowana społecznie i zawsze chętna do pomocy, o czym jej znajomi i przyjaciele nigdy nie zapomną.

By uczcić jej pamięć, to właśnie jej dedykują tegoroczną akcję wpisywania się do rejestru dawców w Toruniu. – Wiadomość o śmierci Ani przyszła tak niespodziewanie, tak drastycznie wkradła się w poranek. Jeszcze kilka dni wcześniej Ania miała się całkiem nieźle. Chociaż była obolała i słaba od chemioterapii, to cieszyła się, że wraz z jej rodziną i przyjaciółmi będziemy prowadzili rejestrację Dawców w naszym mieście – mówi Ania Szakiewicz-Jurkschat, przyjaciółka Ani Rutkowskiej, pracownica Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Toruniu.

Ania Szakiewicz-Jurkschat tłumaczy, że przygotowania do akcji szły pełną parą. Wszystko miało mieć szczęśliwy finał dla jej przyjaciółki i innych pacjentów, których udałoby się uratować dzięki rejestracji. Odejście Ani jednak nie przerwało przygotowań.

– Ania była dobrym człowiekiem, z sercem na dłoni. Zawsze znajdowała czas dla innych. Zawsze była gotowa do pomocy potrzebującym. Wiemy, że życzyłaby sobie, abyśmy nie przerwali działań. Dlatego nie ustajemy i zgodnie ze wcześniejszym planen, organizujemy punkty rejestracji potencjalnych Dwców szpiku – dodaje Ania Szakiewicz-Jurkschat.

Rejestracja bezpłatna i bezbolesna

– Dajmy szansę na powrót do zdrowia i życie Pacjentom, którzy dziś czekają w szpitalnych salach na swoich Dawców niespokrewnionych. Ku pamięci Ani… na ratunek innym Pacjentom! – apeluje Ania Szakiewicz-Jurkschat.

Polecamy

Punkty rejestracyjne będzie można odwiedzić już 11 listopada na Pikniku Miejskim na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Rejestrować się będzie można już od godz. 10:00 do 16:00. Godzinę dłużej, w ten sam dzień, będzie działał punkt w Przysieku, przy okazji Kujawsko – Pomorskiego Festiwalu Gęsiny.

– Punkty rejestracyjne będą ogólnodostępne, a sama rejestracja jest bezpłatna, bardzo prosta i zajmuje tylko kilka minut. Na miejscu należy odpowiedzieć na kilka pytań, wypełnić formularz danych kontaktowych i pobrać wymaz na trzy pałeczki z wewnętrznej strony policzka – tłumaczy Agnieszka Kobus z Fundacji DKMS. – W rejestracji pomogą Wolontariusze. Zapraszamy do punktów rejestracyjnych wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcą pomóc Pacjedntom chorującym na nowotwory krwi/

Punkt rejestracyjny w Przysieku będzie otwarty także 12 listopada, od 10:00 do 17:00. W Toruniu zarejestrować się jako dawca szpiku będzie można także 17 listopada przy Urzędzie Marszałkowskim (8:00-16:00) oraz 19 listopada, w godzinach 10:00-20:00 przy centrach handlowych Toruń Plaza i Atrium Copernicus.

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać osoba między 18 a 55 rokiem życia, w ogólnie dobrym stanie zdrowia, bez znacznej nadwagi i świadomie podejmująca decyzje o rejestracji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto