Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Ceny zniczy w marketach i na targowisku. Gdzie jest najtaniej?

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
W których sieciowych sklepach szukać promocji i ile kosztują znicze i wkłady? Sprawdźcie w naszej galerii >>>>
W których sieciowych sklepach szukać promocji i ile kosztują znicze i wkłady? Sprawdźcie w naszej galerii >>>>Piotr Lampkowski
Palące się na grobie znicze dziś są symbolem pamięci za zmarłych. Jak dużo trzeba zapłacić za nie na toruńskim targowisku przy Szosie Chełmińskiej? Czy dyskontowe ceny są dużą konkurencją dla lokalnych sprzedawców? W których supermarketach jest najtaniej? Sprawdźcie.

Tradycja palenia zniczy – skąd się wzięła?

Palenie zniczy podczas Wszystkich Świętych jest zwyczajem, który wywodzi się z wierzeń pogańskich, a konkretnie obchodzenia Dziadów w noc z 31 października na 1 listopada. Wierzono, że palący się ogień przywoła dusze zmarłych, dając im ukojenie w cierpieniu i zaspokajając ich wszelkie potrzeby. Na grobach i kopczykach pozostawiano jedzenie, by dusze mogły się posilić.

Rozpalano ogniska także poza murami cmentarza – na drogach, obejściach czy rozstajach, by wskazać duszom drogę do domu. Troszczono się także o tych, którzy nie spoczęli na cmentarzach, czyli samobójcach.

Wraz z coraz większym wpływem chrześcijaństwa na kulturę i życie codzienne. Ogień stał się symbolem nadziei na nowe, lepsze życie. Za zmarłych zaczęto się modlić, z początku wyłącznie za świętych, później za wszystkich. Cmentarze stały się miejscem częściej odwiedzanym dopiero w okresie międzywojennym, wówczas zaczęto dbać o pomniki, stawiając na nich świece i kwiaty, co stało się symbolem pamięci za zmarłych.

Ile trzeba zapłacić za znicze i wkłady na targowisku?

Na targowisku przy Szosie Chełmińskiej co roku sprzedawcy oferują zarówno wiązanki, jak i znicze i wkłady potrzebne do dekoracji nagrobków na uroczystość Wszystkich Świętych. O wiązankach już pisaliśmy. Teraz przyszedł czas na znicze i wkłady, dlatego wybraliśmy się tam, by sprawdzić, jak dużo trzeba za nie zapłacić. Ceny za znicze są różne, uzależnione od zdobień i rozmiarów, a także tego, czy w środku posiadają wkład.

Za te najmniejsze znicze należy zapłacić od 5 złotych do 10 złotych.

Za średniej wielkości prostokątny znicz bez dużych zdobień zapłacimy od 12 do 20 złotych. Te nieco większe i bardziej zdobne, np. z napisem „kochanej babci”, „kochanemu tacie” to koszt około 20-25 złotych. Im większy znicz będzie, tym wyższa będzie jego cena, nawet w przypadku takiego samego zdobienia.

Znicze z przezroczystymi ściankami ozdobione np. plastikową różą bądź krzyżem zaczynają się od ok. 30 złotych, lecz tak jak w przypadku poprzednich, cena zależy od rozmiaru i może sięgać nawet do 70 złotych za znicz z najwyższym wkładem.

Wśród zniczy ozdobnych są także kolorowe w okrągłym kształcie. Za te należy zapłacić nie mniej niż za te prostokątne. Ceny oscylują między 15 a 70 złotych w zależności od ich wielkości.

A ile trzeba zapłacić za wkłady do zniczy? W tym przypadku zdecydowanie jest taniej. Ceny oscylują od 2 do 10 złotych za wkłady olejne bądź parafinowe. Ceny za wkłady solarne zaczynają się już nawet od 5,50 złotych, lecz średnio zapłaci się za nie ok. 10 złotych.

Gdzie są najtańsze znicze?

Sprawdziliśmy, co oferują najbardziej znane dyskonty, które są prawdziwą konkurencją dla lokalnych sprzedawców przez wprowadzane przez siebie promocje – 3+3, kup 2 zapłać mniej, wielosztuki… I choć wspieranie lokalnych przedsiębiorców jest ważne, spora część społeczeństwa idzie tam, gdzie taniej.

W których sieciowych sklepach szukać promocji i ile kosztują znicze i wkłady? Sprawdźcie w naszej galerii:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto