Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Budżet obywatelski 2024. Poznaliśmy wyniki głosowania

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
W głosowaniu wyłoniono 50 zadań o łącznej wartości ponad 7,5 miliona złotych, które będą wpisane do przyszłorocznego budżetu miasta. Wśród nich znalazł się m.in. remont schroniska dla zwierząt.
W głosowaniu wyłoniono 50 zadań o łącznej wartości ponad 7,5 miliona złotych, które będą wpisane do przyszłorocznego budżetu miasta. Wśród nich znalazł się m.in. remont schroniska dla zwierząt. Jacek Smarz
W głosowaniu wyłoniono 50 zadań o łącznej wartości ponad 7,5 miliona złotych, które będą wpisane do przyszłorocznego budżetu miasta. Wśród nich znalazły się m.in. remont schroniska dla zwierząt, posiłki dla bezdomnych czy nowe bieżnie przy szkołach.

Obejrzyj wideo: Nudzisz się w Toruniu? CSW zaprasza na wakacyjne wycieczki tematyczne!

od 16 lat

Już po raz jedenasty torunianie wybrali, na co będą przeznaczone środki w ramach budżetu obywatelskiego. Tym razem przeznaczono na przyszłe inwestycje 7,5 miliona złotych. - Zaczynaliśmy w 2014 roku, a więc jest to jedenasta edycja, kiedyś budżetu partycypacyjnego, dzisiaj obywatelskiego, który niezmiennie cieszy się zainteresowaniem torunianek i torunian. To ważne, że tak się właśnie dzieje – mówi Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Polecamy

Toruń. Budżet obywatelski 2024. Znamy wyniki

W głosowaniu, które trwało od 23 września do 2 października 2023 wzięło udział ponad 10 tysięcy osób. Ze 126 propozycji zadań, mieszkańcy wyłonili 50 projektów, które będą powstawać w Toruniu w przyszłym roku. Podzielono je na projekty ogólnomiejskie i lokalne - w 13 dzielnicach miasta. Na te pierwsze przeznaczono 2,27 miliona złotych, reszta będzie rozdzielona między kolejne osiedla. Najwięcej projektów powstanie na Bydgoskim, Chełmińskim i Wrzosach - po 6 zadań.

- Przenosi się ciężar zainteresowań wyrażonych w decyzjach o wskazaniu projektu w budżecie obywatelskim na zagadnienia związane ze środowiskiem, a więc zieleń, ekologia (28,3 proc.), wspieranie zwierząt, szczególnie bezdomnych (7,5 proc.), później sport i rekreacja, place zabaw, a dalej jest kultura, festyny, bezpieczeństwo, drogi - wymienia prezydent Zaleski. - Jak zaczynaliśmy, to jednak przeważały pomysły związane z urządzeniem dróg, w tym dróg rowerowych, chodników, parkingów.

Polecamy

Co powstanie w Toruniu w ramach budżetu obywatelskiego?

W ramach budżetu obywatelskiego 2024 po 4 zadania realizowane będą na osiedlu Czerniewice i Podgórz. Na Rudaku powstaną 3 projekty, z kolei po dwa na osiedlu Grębocin-Bielawy, Jakubskie-Mokre, Rubinkowo, Skarpa, Staromiejskie i Stawkach. Jedno zadanie będzie realizowane w Kaszczorku.

Jeśli chodzi o pulę ogólnomiejską, mieszkańcy wybrali następujące 8 projektów:

  • Remont schroniska dla bezdomnych zwierząt w Toruniu (949 022 zł)
  • Pomoc młodym zwierzętom - zakup inkubatora na wyposażenie patrolu EKO (30 000 zł)
  • Pomoc kotom bezdomnym (35 000 zł)
  • Defibrylatory AED - Punkty Ratowania Życia (15 000 zł)
  • Kolacje (drugi posiłek) dla przebywających w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn (850 000 zł)
  • Toruń chroni jerzyki - wieszamy budki dla jerzyków na szkołach i przedszkolach (80 000 zł)
  • Czysty Toruń - walczymy ze smogiem i z nielegalnymi wysypiskami (200 000 zł)
  • Napis wielkoformatowy, przestrzenny zawierający słowo "Toruń" (111 978 zł)

Polecamy

- Kolacje, drugi posiłek dla przebywających w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn to jeden z pierwszych projektów skierowanych do ludzi potrzebujących pomocy. Do tej pory w budżecie obywatelskim często zgłaszane były projekty adresowane do zwierząt wymagających wsparcia, ale te kierowane do potrzebujących osób nie były popularne. W tym roku taki projekt się pojawił, i jak się okazało, cieszył się dużym uznaniem głosujących - mówi Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT.

Toruń. Budżet obywatelski 2024. Najdroższe zadania

70 proc. kwoty, jaka będzie przekazana na tegoroczny budżet obywatelsk,i stanowią zadania w poszczególnych dzielnicach miasta. Na te projekty przeznaczono 5,3 miliona złotych. Najwięcej z tej puli przypadło Bydgoskiemu - 620 tysięcy złotych, najmniej Staromiejskiemu - 256 tysięcy.

Polecamy

Najdroższe zadanie, oszacowane na ponad 180 tysięcy złotych, na Bydgoskim to "Nowe życie dla boiska przy Szkole Podstawowej Nr 13". Zaplanowano m.in. renowację ławek, montaż siatki sportowej i organizację sześciu turniejów sportowych.

200 tysięcy złotych przeznaczono na ułożenie nowego chodnika z kostki ekologicznej, zagospodarowanie terenu zieleni i cięcia pielęgnacyjne żywopłotów przy SP nr 24 na Chełmińskim. 185 tysięcy ma kosztować z kolei wykonanie zieleni na terenie rekreacyjno-sportowym u zbiegu ulic Zdrojowej i Włocławskiej w Czerniewicach.

Za 300 tysięcy powstaną: plac zabaw na Bielawach oraz bieżnia lekkoatletyczna przy Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i orliku przy ul. Hallera, a także monitoring osiedlowy na Rubinkowie. 294 tysiące będzie kosztować wykonanie miniogrodu dendrologicznego, ścieżki dydaktycznej i montaż urządzeń do zabawy dla najmłodszych przy SP nr 27 na ul. Turystycznej.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto