Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. 4 maja rusza nabór wniosków do budżetu obywatelskiego

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Rozpoczynająca się właśnie edycja toruńskiego budżetu obywatelskiego będzie dziesiątą w jego historii.
Rozpoczynająca się właśnie edycja toruńskiego budżetu obywatelskiego będzie dziesiątą w jego historii. Polska Press
Mimo wszystkich zawirowań, budżet obywatelski w Toruniu będzie się toczył normalnym torem. Nabór wniosków rozpocznie się 4 maja. W tym roku do podziału będzie nieco ponad siedem milionów złotych.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

- Chciałbym podkreślić, że nie sięgamy po instrument jaki wprowadziła ustawa z 12 marca ograniczający wydatki z budżetu obywatelskiego. Idziemy tradycyjną drogą - zakomunikował prezydent Michał Zaleski na środowej konferencji prasowej poświęconej X edycji toruńskiego budżetu obywatelskiego. Przypomnijmy, że chodzi o wprowadzony przez Senat i przyjęty przez Sejm zapis, który pozwalał samorządom poszukującym funduszy na pomoc dla uchodźców z Ukrainy na redukcję bądź tymczasową rezygnację z budżetu obywatelskiego.

W jaki sposób zostaną podzielone pieniądze?

W Toruniu zatem budżet nie będzie dodatkowo odchudzony. Zgodnie z zasadami jakie obowiązują od pandemii suma, podzielona zostanie suma odpowiadająca połowie procenta wydatków miasta w roku ubiegłym. Budżetowy tort będzie się zatem składał z 7 milionów i 80 tysięcy złotych. Tradycyjnie 30 procent tej sumy trafi do puli ogólnomiejskiej, reszta zaś zasili 13 funduszy osiedlowych. Sposoby ich ustalania także się nie zmieniły - połowa pieniędzy zostanie podzielona na 13 równych części, jedna czwarta w zależności od liczby mieszkańców, a druga ćwierć w zależności od obszaru osiedla. Zmieniły się zatem granice: zmalał okręg staromiejski, zwiększyło się Chełmińskie Przemieście, korekty granic dotknęły także Stawki. Ostatecznie, w budżetach osiedlowych najwięcej będą mieli do podziału mieszkańcy Bydgoskiego (ponad 582 tysiące), najmniej mieszkańcy starówki (nieco ponad 240 tysięcy). Pamiętać też trzeba o ograniczeniach wartości poszczególnych projektów osiedlowych. W przypadku zadań inwestycyjnych, remontowych bądź tych związanych z zielenią, wartość jednego projektu nie może przekroczyć 300 tysięcy złotych. Górną granicą dla przedsięwzięć pozostałych jest 80 tysięcy złotych.

- Projekty droższe będą przekierowywane do puli ogólnomiejskiej, gdzie jest znacznie większa konkurencja - mówi Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT.

Kiedy rozpocznie się głosowanie?

Nabór przygotowanych przez mieszkańców wniosków będzie trwał od 4 do 31 maja. Głosowanie rozpocznie się 24 września, wyniki powinniśmy poznać do 14 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto