Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ten powszechny chwast zwalcza pasożyty, wzmacnia libido, łagodzi bóle stawów. Stosuj z głową. Za duża dawka działa toksycznie

Redakcja
Ziele należy stosować nie przekraczając podanych ilości. Właściwie dawkowane wspomaga leczenie wielu dolegliwości takich jak niestrawność, bezsenność, trądzik czy bóle stawów.
Ziele należy stosować nie przekraczając podanych ilości. Właściwie dawkowane wspomaga leczenie wielu dolegliwości takich jak niestrawność, bezsenność, trądzik czy bóle stawów. genlady/123rf.com
Ten chwast rośnie wszędzie – na trawnikach, polach, wysypiskach i w rowach. Nasze babcie wieszały go w szafach lub przy oknach, bo jego silny, kamforowy zapach odstrasza mole, komary i muchy. Zwalcza również pasożyty, wspomaga trawienie i ułatwia zasypianie, a stosowany zewnętrznie łagodzi bóle stawów. Wypróbuj łatwy przepis na nalewkę z wrotyczu, ale stosuj ją ostrożnie, ponieważ ma silne działanie.

Spis treści

Nalewka z wrotyczu na pasożyty, stawy i libido. Wypróbuj prosty przepis

Uważany za chwast wrotycz rośnie pospolicie w całej Polsce. Dzięki temu łatwo jest pozyskać surowiec na nalewkę. Wystarczy więc zebrać całe ziele wrotyczu rosnące w miejscu oddalonym od ulicy np. na łące czy polu. Następnie rozłożyć je na płasko i suszyć w ciemnym miejscu w temperaturze nie przekraczającej 50 st. C. Z tak przygotowanego ziela zrobisz nalewkę z wrotyczu w bardzo prosty sposób z 2 składników:

  • 1 szklanka (250 ml) rozdrobnionego ziela lub samych kwiatów wrotyczu,
  • 1 szklanka (250 ml) alkoholu 40-70 proc.

Jak przygotować nalewkę z wrotyczu?

  1. Ziele umieść w szklanym słoju i zalej alkoholem.
  2. Zamknij szczelnie słój i odstawić w ciemne miejsce na tydzień.
  3. Przefiltruj przez gazę i rozlej do butelek.
  4. Pozostaw do leżakowania na ok. miesiąc. Po tym czasie nalewka jest gotowa do użytku.

Dawkowanie nalewki z wrotyczu

  • wewnętrznie do picia m.in. przeciwpasożytniczo, na trawienie: pić 2-3 razy dziennie po 2 łyżeczki rozcieńczone w 100 ml wody,
  • zewnętrznie do płukania, okładów i przemywania skóry: stosować rozcieńczoną w proporcji 1 łyżka na 0,5 szklanki wody,
  • zewnętrznie do wcierania w bolące stawy i kończyny można stosować nierozcieńczoną nalewkę, która działa przeciwbólowo, rozgrzewająco i przeciwreumatycznie.

Należy jednak ostrożnie stosować nalewkę z wrotyczu nie przekraczając zalecanych dawek, ponieważ jest to silnie działające ziele, które w zbyt dużych ilościach działa toksycznie i może doprowadzić do zatrucia.

Toksyczny wrotycz ma wiele leczniczych właściwości

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) to roślina wieloletnia z rodziny astrowatych spokrewniona z rumiankiem. Jest on uznawany za chwast, ponieważ rośnie praktycznie wszędzie – na polach i łąkach, ale też placach budowy, wysypiskach czy w rowach. Łatwo go rozpoznać po pomarańczowożółtych kwiatach zebranych w baldachy oraz niezbyt przyjemnym kamforowym zapachu.

Kwitnie od lipca do września i to właśnie w tym czasie najlepiej jest zbierać jego ziele, kwiaty oraz liście do przygotowania nalewki wrotyczowej, a także naparów i płukanek. Jeśli nie zdążysz zebrać rośliny własnoręcznie nic straconego, przez cały rok możesz kupić suszone ziele w sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością. W sprzedaży dostępne są również gotowe nalewki i wyciągi z wrotyczu.

Wrotycz w swoim składzie zawiera olejek eteryczny, w którego skład wchodzi toksyczny tujon, a także izotujon, kamfora, borneol oraz gorzki lakton – tanacetyna. Znajdziemy w nim również flawonoidy takie jak kwercetyna czy diosmina. Dzięki temu wrotycz działa:

  • przeciwzapalnie,
  • przeciwwirusowo, antybakteryjnie i immunostymulująco,
  • przeciwpasożytniczo,
  • żółciopędnie i rozkurczowo, wspomaga trawienie, reguluje przemianę materii,
  • przeciwalergicznie, antyhistaminowe, zwalczające roztocza,
  • uspokajająco, przeciwdepresyjnie, ułatwia zasypianie,
  • wspomaga krążenie krwi oraz ukrwienie narządów płciowych, dzięki czemu zwiększa libido i doznania seksualne,
  • moczopędne i przeciwobrzękowe,
  • odstrasza owady takie jak komary, muchy, kleszcze i mole,
  • łagodzi objawy łuszczycy i zmiany trądzikowe,
  • okłady niwelują siniaki, stłuczenia i obrzęki,
  • płukanki leczą stany zapalne błon śluzowych np. narządów płciowych, gardła, zatok.

Przeciwwskazania do stosowania nalewki z wrotyczu

Nalewki z wrotyczu ze względu na zawartość alkoholu nie mogą stosować:

Wrotycz powoduje przekrwienie narządów rodnych i działa poronnie, dlatego także odwary czy napary na jego bazie nie mogą być używane przez kobiety w ciąży lub planujące zajście w ciążę oraz starające się o dziecko. Z tego względu nie powinien być również przyjmowany z lekami rozrzedzającymi krew, ponieważ może doprowadzić do krwotoków. Natomiast ze względu na to, że należy on do rodziny astrowatych ostrożność w jego stosowaniu powinni zachować alergicy uczuleni na rośliny takie jak rumianek, słonecznik czy nagietek lekarski.

Nalewkę z wrotyczu oraz inne preparaty z tego ziela ze względu na zawartość toksycznego tujonu należy używać w odpowiednich, niewielkich dawkach. Przedawkowanie grozi zatruciem i wystąpieniem objawów takich jak nudności, wymioty, wzdęcia, biegunka, kichanie, zaczerwienienie twarzy, zaburzenia rytmu serca, nadmierne pocenie, halucynacje.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ten powszechny chwast zwalcza pasożyty, wzmacnia libido, łagodzi bóle stawów. Stosuj z głową. Za duża dawka działa toksycznie - Strona Zdrowia

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto