Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świąteczna wizyta łosi na Kusocińskiego. Wylegiwały się w centrum toruńskiego osiedla

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Łosie wylegiwały się dziś przy ulicy Kusocińskiego w Toruniu
Łosie wylegiwały się dziś przy ulicy Kusocińskiego w Toruniu Michał Górski
W lany poniedziałek mieszkańcy osiedla Na Skarpie mogli podziwiać okazałe łosie wylegujące się przy ulicy Kusocińskiego.

To nie jest rzadki widok na tym osiedlu. Łosie odwiedzają je regularnie, już nie tylko w nocy, ale i w środku dnia.

Dzieje się tak z kilku powodów. Kaszczorek i Złotoria znajdują się w pradolinie Wisły i Drwęcy. Jest tu idealna dla łosi roślinność i nawodnienie. Po drugie - podczas budowy autostrady wybudowano dużo siatek, więc te zwierzęta nie migrują w naturalny sposób, a pojawiają się w takich miejscach, jak osiedle Na Skarpie. Po trzecie - nie ma na tych terenach wilków, więc łosie czują się bezpieczne, bo człowieka już dawno się nie boją. Ostatni odstrzał na naszych terenach był w 1994 roku. Potem wprowadzono zakaz. Populacja faktycznie kiedyś się zmniejszyła, ale obecnie jest już duża.

Łosie, choć niewątpliwie piękne, stanowią też zagrożenie.

- To są bardzo groźne zwierzęta - tłumaczył niedawno na naszych łamach Grzegorz Karpik z toruńskiego oddziału Polskiego Związku Łowieckiego. - Zwłaszcza byk w okresie godów lub klępa z młodymi. I nie ma reguły - jedna klępa uzna, że człowiek nie stanowi zagrożenia będąc 50 metrów od jej rodziny, druga zaatakuje ze stu metrów. A łosie to potężne zwierzęta, potrafią człowieka wdeptać w ziemię. Jedyną receptą jest utrzymywanie jak największego dystansu. Łosie przestały się bać ludzi, co je ośmiela.

Samiec (byk) łosia osiąga 540–740 kg masy ciała, a wysokość od 1,5 m do ponad 2 metra. Największy zanotowany osobnik, znaleziony w 1897 roku, mierzył 2,34 metra, ważył 825 kg, jego poroże miało rozpiętość 199 cm. Samica (łosza, klępa) jest niższa i lżejsza, osiąga masę około 400 kg.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Świąteczna wizyta łosi na Kusocińskiego. Wylegiwały się w centrum toruńskiego osiedla - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto