Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruńskie ulice wysokiego ryzyka. Gdzie było najwięcej wypadków? Raport policji

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
3 lipca na ulicy Podgórskiej pod kołami samochodu zginęła 13-letnia dziewczynka. Mieszkańcy od dawana apelowali o utworzenie w tym miejscu przejścia dla pieszych.
3 lipca na ulicy Podgórskiej pod kołami samochodu zginęła 13-letnia dziewczynka. Mieszkańcy od dawana apelowali o utworzenie w tym miejscu przejścia dla pieszych. Grzegorz Olkowski
W 2023 roku znacznie wzrosła liczba osób, które zginęły w wypadkach na toruńskich ulicach. Na pierwsze miejsce policyjnego rankingu najbardziej niebezpiecznych arterii w mieście wróciła Szosa Chełmińska. Główną przyczyną kolizji i wypadków nadal jest nadmierna prędkość z jaką poruszają się kierowcy.

Komendant policji w Toruniu, nadkomisarz Mariusz Gaik, przedstawił toruńskim radnym sprawozdanie z działalności podległych mu służb w 2023 roku. Podobnie jak jego poprzednicy, umieścił w nim dane na temat kolizji, wypadków do jakich doszło na ulicach miasta, a także osób w nich poszkodowanych. Raport nadkomisarza, który szefem toruńskiej policji został wiosną ubiegłego roku, jest znacznie bardziej szczegółowy od tych, jakie wcześniej otrzymywali radni. Niestety, znajdujące się w nim dane są bardziej ponure. Liczba wypadków co prawda jest taka sama jak w 2022 roku (43), kolizji spadła z 2561 do 2515, liczba rannych spadła 42 do 37 osób, ale za to liczba zabitych wzrosła z 2 do 6. Dane te dotyczą samego Torunia, ponieważ liczba osób zabitych na drogach miasta i powiatu wzrosła z 11 do 18.

W policyjnym zestawieniu najbardziej niebezpiecznych ulic Torunia na pierwsze miejsce wróciła Szosa Chełmińska. Przypomnijmy, że znalazła się tam zaraz po zakończonej jesienią 2018 rozbudowie. Ponure pierwsze miejsce zajmowała przez kilka lat, w poprzednim zestawieniu pod względem liczby wypadków, kolizji i ofiar wyprzedziła ją Szosa Lubicka i ulica Grudziądzka. W policyjnym podsumowaniu 2023 roku Szosie Chełmińskiej znów przypadł wątpliwy laur pierwszeństwa. Funkcjonariusze zanotowali tam dwa wypadki i 115 kolizji. Ranne zostały dwie osoby.

Które ulice znalazły się na dalszych miejscach?

Kolejne miejsca zajmują ulice: Żwirki i Wigury z dwoma wypadkami, 32 kolizjami i dwiema osobami rannymi. Fragment obwodnicy na DK10 - dwa wypadki, 26 kolizji, jedna osoba zabita, dwie ranne. Ulica Konstytucji 3 maja - dwa wypadki, 25 kolizji, dwie osoby ranne. Ulica świętego Józefa - dwa wypadki, 20 kolizji, jedna osoba zabita i jedna osoba ranna. Na ul. Gagarina w 2023 roku policja odnotowała dwa wypadki i czternaście kolizji, ranne zostały dwie osoby. Kolejna w zestawieniu jest ul. Łyskowskiego (2, 13, 2), Sobieskiego (2, 12, 2), Szosa Lubicka (1, 109, 1) i Łódzka (1, 67, 1).

Gdzie w 2023 roku doszło do wypadków śmiertelnych?

Tak wygląda pierwsza dziesiątka najbardziej niebezpiecznych ulic w Toruniu. Jak widać, miejsca w tym rankingu nie zależą tylko od wysokich liczb, ale również wagi i konsekwencji odnotowanych zdarzeń. Wszystko to jest wzajemnie powiązane. Na dalszych miejscach znalazły się zatem ulice Andersa, gdzie w 2023 roku wydarzył się jeden wypadek śmiertelny i doszło do 29 kolizji. Dziewulskiego z jednym wypadkiem śmiertelnym i 13 kolizjami, a także ulicami Grudziądzką i Warszawską, gdzie w 2023 roku również dochodziło do tragedii.

- Pod względem kolizji standardowo królują szerokie arterie - stwierdził po prezentacji raportu radny Bartosz Szymanski (Aktywni dla Torunia). - Jak zawsze więc zadaję pytanie, czy macie państwo jakieś wnioski i sugestie, co należy poprawić?
- Oczywiście po każdym wypadku ze skutkiem śmiertelnym robimy dogłębną analizę - odpowiedział nadkomisarz Gaik. - Zbiera się komisja, która analizuje przyczyny, infrastrukturę jaka się w danym miejscu znajduje. Dlaczego do tych tragedii dochodzi? Podstawowym czynnikiem nadal jest nadmierna prędkość.

Ile osób zginęło na przejściach dla pieszych?

Nowością w raporcie przygotowanym przez miejskiego komendanta policji jest zestawienie niebezpiecznych skrzyżowań w Toruniu. Najwięcej wypadków i kolizji w 2023 roku wydarzyło się na skrzyżowaniu ul. Konstytucji 3 maja z Ligi Polskiej, Szosy Chełmińskiej z Polną, Szosy Lubickiej z Rydygiera, Ugorów i Watzenrodego, Legionów i Podgórnej.
Kolejną nowością są również dane na temat pieszych potrąconych na przejściach. W Toruniu od stycznia do grudnia 2023 roku doszło do 13 takich wypadków. Zginęły w nich cztery osoby, dziewięć zostało rannych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto