MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pracodawca nie może odmówić Ci wypłaty dodatkowych środków do wynagrodzenia

llured
Pracownicy powinni zdawać sobie sprawę, że wynagrodzenie nie ogranicza się jedynie do samej kwoty wypłaty, ale obejmuje także różnorodne dodatkowe świadczenia, na jakie mają prawo zgodnie z przepisami.
Pracownicy powinni zdawać sobie sprawę, że wynagrodzenie nie ogranicza się jedynie do samej kwoty wypłaty, ale obejmuje także różnorodne dodatkowe świadczenia, na jakie mają prawo zgodnie z przepisami. Przemyslaw Swiderski
Pracownicy powinni zdawać sobie sprawę, że wynagrodzenie nie ogranicza się jedynie do samej kwoty wypłaty, ale obejmuje także różnorodne dodatkowe świadczenia, na jakie mają prawo zgodnie z przepisami. Wśród tych istotnych aspektów znajdują się dodatki, które niestety bywają przeoczane przez pracowników. Począwszy od listopada 2023 roku polscy pracownicy mogą korzystać z poszerzonego wsparcia, które nie tylko uwzględnia dofinansowanie na okulary. Jakie jeszcze korzyści można uzyskać? Sprawdź!

Wsparcie finansowe i środki zabezpieczające pracownika

Przepisy kodeksu pracy precyzyjnie nakazują pracodawcom zapewnienie pracownikom nieodpłatnych środków ochrony indywidualnej, zwłaszcza w miejscach pracy, gdzie występują potencjalne zagrożenia dla zdrowia. Dofinansowanie nie ogranicza się już jedynie do okularów, ale obejmuje także soczewki kontaktowe oraz inne niezbędne akcesoria. Chociaż wysokość dofinansowania zależy od konkretnego regulaminu kodeksu pracy, przeciętnie wynosi około 300 złotych. Warto zwrócić uwagę na to, jakie korzyści przysługują pracownikom w zakresie środków ochrony indywidualnej.

Wsparcie przy pracy przy komputerze

Nowe regulacje wprowadzone w listopadzie 2023 roku przynoszą korzystne zmiany dla pracowników spędzających co najmniej 4 godziny dziennie przed monitorem komputera. Pracodawcy są zobowiązani do udzielenia dodatkowego wsparcia, obejmującego nie tylko dofinansowanie okularów. Pracownicy mają teraz prawo ubiegać się o wyposażenie swojego stanowiska pracy w:

  • Monitor stacjonarny,
  • Klawiaturę,
  • Mysz lub podstawkę zwiększającą komfort pracy.

Ważne jest, że te uprawnienia obejmują także pracę zdalną, a zakupiony sprzęt pozostaje własnością pracodawcy. Dzięki tym zmianom, pracownicy mogą cieszyć się poprawionymi warunkami pracy przy komputerze, co z pewnością wpłynie korzystnie na ich wydajność i komfort.

Polecamy

Procedury i zaświadczenia lekarskie

W celu skorzystania z dodatków i dofinansowań, pracownicy muszą pamiętać o dostarczeniu pracodawcy oficjalnego zaświadczenia lekarza medycyny pracy. Ważne jest, aby dokument ten był wydany zgodnie z procedurami oficjalnymi, ponieważ zaświadczenia pozyskane w sposób prywatny mogą nie zostać uznane. Zapewnienie odpowiedniej dokumentacji medycznej staje się kluczowym krokiem, by móc korzystać z dostępnych świadczeń i wsparcia finansowego w związku z warunkami pracy.

Przysługujące pracownikom dodatki i dofinansowania stanowią istotny element polskiego prawa pracy. Wprowadzone w 2023 roku nowe przepisy poszerzają zakres wsparcia, umożliwiając pracownikom oczekiwanie nie tylko na dofinansowanie okularów, lecz także na inne środki poprawiające komfort pracy. Pracodawcy są zobowiązani dostosować się do tych zmian, starając się spełnić nowe obowiązki wynikające z przepisów kodeksu pracy. W obliczu tych zmian, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, stają przed nową rzeczywistością, która wymaga świadomości i dostosowania do nowych regulacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pracodawca nie może odmówić Ci wypłaty dodatkowych środków do wynagrodzenia - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto