MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Taki jest limit zajęcia wynagrodzenia przez komornika z konta bankowego w 2024 roku

llured
Nowe regulacje wywołały wiele pytań i niepewności, zwłaszcza wśród osób mających zaległości finansowe. W tym artykule przyjrzymy się, ile pieniędzy może zająć komornik z konta bankowego oraz jakie kwoty są objęte ochroną przed zajęciem >>>
Nowe regulacje wywołały wiele pytań i niepewności, zwłaszcza wśród osób mających zaległości finansowe. W tym artykule przyjrzymy się, ile pieniędzy może zająć komornik z konta bankowego oraz jakie kwoty są objęte ochroną przed zajęciem >>>Lukasz Gdak
Od stycznia 2024 roku obowiązują zmienione przepisy dotyczące egzekucji komorniczych, w tym również zajmowania środków z konta bankowego dłużnika. Nowe regulacje wzbudziły wiele pytań i wątpliwości, zwłaszcza wśród osób zalegających z płatnościami. W niniejszym artykule przyjrzymy się, ile pieniędzy może zająć komornik z konta bankowego oraz jakie kwoty są objęte ochroną przed zajęciem. Sprawdzimy też, czego komornik zabrać nie może.

Zmiany w przepisach egzekucyjnych

Nowe przepisy dotyczące egzekucji komorniczych wprowadzają kilka istotnych zmian, mających na celu uregulowanie procesu windykacyjnego. Jedną z kluczowych kwestii jest kwestia zajęcia konta bankowego dłużnika oraz kwoty, jaką może zająć komornik.

Kwoty objęte ochroną przed zajęciem

Zgodnie z nowymi przepisami, istnieje kwota wolna od zajęcia przez komornika na koncie bankowym. Obecnie wynosi ona 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, co po wzroście płacy minimalnej od stycznia 2024 roku przekłada się na kwotę 3 181,50 zł. Oznacza to, że komornik może zająć tylko kwotę przekraczającą tę granicę.

Dłużnicy alimentacyjni

Warto również zauważyć, że w przypadku dłużników alimentacyjnych komornik może postąpić inaczej. Tutaj nie ma kwoty wolnej od potrąceń, co oznacza, że komornik może zająć aż 60% wynagrodzenia dłużnika.

Sposoby odblokowania konta

Pomimo możliwości zajęcia konta przez komornika, istnieją dwa sposoby odblokowania środków. Pierwszym z nich jest spłata całego zadłużenia, natomiast drugim jest zawarcie ugody z wierzycielem. Dzięki temu dłużnik może odzyskać dostęp do swoich środków.

Czego nie może zabrać komornik?

W galerii przedstawiamy listę mienia, którego nie może zająć komornik podczas egzekucji u dłużnika.

Nowe przepisy dotyczące zajęcia konta bankowego przez komornika wprowadzają pewne zmiany w kwestii ochrony środków dłużników. Zgodnie z regulacjami, istnieje kwota wolna od zajęcia, która stanowi pewną ochronę dla dłużników. Warto zatem być świadomym swoich praw i obowiązków w przypadku egzekucji komorniczej oraz działać w sposób odpowiedzialny, unikając długów i konfliktów z wierzycielami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Taki jest limit zajęcia wynagrodzenia przez komornika z konta bankowego w 2024 roku - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto