Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomoc sąsiedzka za opłatą? Wszedł w życie nowy program dla osób powyżej 65. roku życia

redmf
Wideo
od 16 lat
Kolejne dobre wieści dla seniorów. 1 listopada wszedł w życie program wspierający osoby, które ukończyły 65 lat. Seniorzy, którzy nie mogą liczyć na pomoc rodziny będą mogły skorzystać ze wsparcia sąsiedzkiego. Wynagrodzenie dla opiekunów w ramach specjalnych środków zapewni Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Opieka będzie organizowana na zlecenie samorządów.

W Polsce z roku na rok przybywa osób starszych. Na ponad 38 milionów mieszkańców osób powyżej 65. roku życia jest ponad 6,5 miliona. Wielu z nich potrzebuje pomocy.
1 listopada wchodzi w życie program, na mocy którego osoby samotne i potrzebujące będą mogli liczyć na pomoc w ramach usługi sąsiedzkiej.
Wsparcie dla seniorów będzie płatne, ale potrzebujące osoby nie poniosą kosztów. Opieka nad osobami powyżej 65. roku życia będzie organizowana na zlecenie samorządów, które otrzymały na ten cel w ramach nowelizacji ustawy o pomocy społecznej 30 mln złotych.

Pomoc sąsiedzka dla kogo?

Program jest przeznaczony dla osób powyżej 65. roku życia. Dotyczy osób samotnych, które nie mają małżonka i najbliższej rodziny. Program, który wchodzi w życie 1 listopada, na zapewnić seniorom podstawowych potrzeb, w razie gdy sytuacja tego wymaga, również związanych z higieną. To od potrzeb starszej osoby, jak donosi serwisy.gazetaprawna.pl, będzie uzależniona pomoc jaka będzie jej udzielana. Jednym wystarczy towarzystwo i rozmowa, innym trzeba będzie robić np. zakupy, posprzątać mieszkanie itp.
Pomoc seniorom w ramach usług sąsiedzkich mają świadczyć osoby mieszkające w pobliżu osoby potrzebującej. Zlecać prace będą samorządy na mocy podpisanej umowy. To samorządy ustalą szczegółowe warunki współpracy, w tym wysokość wynagrodzenia. Gmina będzie mogła zlecać usługi sama lub wyznaczać podwykonawcę.

Warto przeczytać

Kto może zostać opiekunem seniora

Nie każdy może zostać opiekunem danego seniora. Musi on zaakceptować osobę, która ma mu świadczyć usługi sąsiedzkie.
Opiekunem, którego powoła gmina, nie może zostać także członek rodziny, który zachęcony korzyścią finansową nagle zainteresuje się osobą starszą.

  • Opiekun musi być pełnoletni i mieszkać w okolicy.
  • Ważna jest znajomość zasad pierwszej pomocy.
  • Do wymagań należy sporządzenie oświadczenia, że jest się zdolnym fizycznie i psychicznie do wypełniania obowiązków związanych z opieką nad seniorem.

Kryteria korzystania z usług

Z usług sąsiedzkich może skorzystać osoba samotnie gospodarująca, która nie posiada osób spokrewnionych w linii prostej. Ustawa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej daje urzędom gminy prawo do złagodzenia tych kryteriów, według którego o świadczenie za odpłatnością będzie mógł wnioskować także małżonek lub bliski krewny, pod warunkiem, że mieszka oddzielnie. Co istotne, nieważna jest sytuacja materialna przyszłego beneficjenta.

NA JAKIE INNE DODATKI MOGĄ LICZYĆ SENIORZY. SPRAWDŹ TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Pomoc sąsiedzka za opłatą? Wszedł w życie nowy program dla osób powyżej 65. roku życia - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto