Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Kopernika w Toruniu znalazł się w wojewódzkim rejestrze zabytków

Red
Pomnik Mikołaja Kopernika, usytuowany na Rynku Staromiejskim przed ratuszem w Toruniu, został oficjalnie zarejestrowany w rejestrze zabytków województwa kujawsko-pomorskiego.

Pomnik Kopernika w Toruniu w rejestrze zabytków

Decyzja o wpisaniu pomnika wraz z elementami małej architektury i plateau do rejestru zabytków województwa zapadła 19 grudnia 2023 r. Stało się to na wniosek, z którym przedstawiciele miasta Torunia wystąpili do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków 24 kwietnia 2023 roku.

Wspomnieć warto, że twórcami pomnika są niemieccy rzeźbiarze Christian Friedrich Tieck i Johann Heinrich Strack. Monument został odlany w Berlinie, w odlewni Heinricha Fischera. Jego odsłonięcie miało miejsce 170 lat temu, 25 października 1853 roku.

Polecamy

Co głosi inskrypcja na pomniku Kopernika?

Pomnikowy Mikołaj Kopernik stoi na cokole. Jedną dłonią wskazuje na niebo, a w drugiej trzyma astrolabium. Słynny astronom ma na sobie uroczyste nakrycia nauczyciela akademickiego, choć podobno nigdy się w takim nie pokazywał. Na pomniku jest też łacińska sentencja autorstwa toruńskiego profesora Rudolfa Brohma: "Mikołaj Kopernik Torunianin. Ruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i Niebo".
Warto wspomnieć, że pomnik Kopernika z Rynku Staromiejskiego w Toruniu w 150. rocznicę swego powstania, czyli w 2003 roku, przeszedł gruntowaną renowację. W trakcie prac odkryto, że astronom ma wąsy. Widoczne są one z bliska.

Wpisanie pomnika Mikołaja Kopernika do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego jest ważnym akcentem obchodów 550. rocznicy urodzin wielkiego polskiego astronoma, który przyszedł na świat 19 lutego 1473 w Toruniu w rodzinie kupieckiej. Studiował sztuki wyzwolone na uniwersytecie w Krakowie, prawo w Bolonii i medycynę w Padwie. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego w Ferrarze.

Najsłynniejszym dziełem Kopernika jest "De revolutionibus orbium coelestium". Astronom zburzył nim dotychczasowy obraz wszechświata z Ziemią w jego centrum.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto