Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogotowie reporterskie. Co przeszkadza odwiedzającym groby bliskich na toruńskim CCK?

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
CCK - największa toruńska nekropolia
CCK - największa toruńska nekropolia Jacek Smarz
Zdaniem naszych Czytelników na największej toruńskiej nekropolii przydałyby się: monitoring, dodatkowe lampy, kolorowe śmietniki. I większa wrażliwość ekip montujących nowe nagrobki.

- Mam rodzinny grób na Centralnym Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Grudziądzkiej w Toruniu - mówi Czytelniczka. - W czasie ostatnich wizyt tam zauważyłam fatalny zwyczaj firm kamieniarskich. Do swoich prac wykorzystują sąsiednie groby, na przykład opierając o nie materiały i sprzęt. Pracownikom jednej z takich firm zwróciłam uwagę, ale zobaczyłam tylko ich zdziwienie. A przecież to profanacja, naruszanie spokoju zmarłych, wręcz barbarzyński zwyczaj! Do tego takie praktyki grożą uszkodzeniem grobu. Interweniowałam w spółce „Urbitor”, która jest zarządcą CCK, prosiłam o zwrócenie uwagi kamieniarzom. Bez efektu, bo takie sytuacje się powtarzają. Usłyszałam tylko kuriozalną radę, że w razie uszkodzenia grobu będą mogła pozwać firmę kamieniarską do sądu.
- Rozmawialiśmy na ten temat z firmami kamieniarskimi - zapewnia kierownik Działu Usług Komunalnych w „Urbitorze” Jerzy Trzeciakowski. - Zapowiedzieliśmy, że jeśli sytuacja się powtórzy, to firma, która tak postępuje, nie będzie wpuszczana na teren cmentarza.

Polecamy

Dwie kamery

Inny Czytelnik pyta nas o szanse montażu na CCK oświetlenia i kamer monitoringu.
- Przydałyby się zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy wcześnie się ściemnia. Odwiedzający nekropolię czuliby się tam bezpieczniej - zauważa Czytelnik.

- Założenie stałego monitoringu na terenie cmentarza byłoby bardzo kosztowne - przyznaje Jerzy Trzeciakowski. - Nekropolia ma powierzchnię 59 hektarów, z czego ponad 30 jest zagospodarowane. W tej chwili dysponujemy dwiema przenośnymi kamerami. Przestawiamy je z miejsca na miejsce, oczywiście tam, gdzie jest to możliwe, gdzie są drzewa, w których te urządzenia można ukryć.

Zarządca cmentarza na razie nie planuje też ustawienia dodatkowych latarń. Zdaniem kierownika Działu Usług Komunalnych teren przed cmentarzem, wraz z parkingiem, jest dostatecznie oświetlony. Co do samej nekropolii, to - według regulaminu - czynna jest od godz. 8 do zmroku. Wprawdzie bramy cmentarza nie są zamykane, ale jest ich 15, więc codzienne otwieranie i zamykanie wymagałoby… zatrudnienia „odźwiernego”.

Nieudana próba

- Odwiedzający cmentarz wyrzucają codziennie góry śmieci: szklane znicze, plastikowe doniczki, zeschłe kwiaty. Aż się prosi, by te odpady segregowali i umieszczali osobno w pojemnikach na szkło, plastik, biomasę. Niestety przy cmentarzu nie ma odpowiednich śmietników - to kolejne spostrzeżenie naszych Czytelników.
Jak się okazuje, administracja CCK podjęła już próbę nakłonienia odwiedzających do sortowania śmieci. Nie udało się.
- Pojemniki na odpady segregowane stały przez trzy miesiące. Trzeba było jednak z nich zrezygnować, bo wrzucano tam co się da bez żadnego podziału. A przecież przestrzeganie zasad segregacji nie wymagało wielkiego wysiłku, ponieważ wszystkie śmietniki stały obok siebie. Szkoda, bardzo nam zależało na wprowadzeniu sortowania odpadów. Moglibyśmy w ten sposób sporo zaoszczędzić. Wywóz śmieci posegregowanych jest tańszy niż zmieszanych, co przy dużych ilościach daje sporą różnicę - mówi Jerzy Trzeciakowski.
Kierownik przyznaje, że w powodzenie tej zmiany od początku powątpiewało Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wiedząc z doświadczenia, że wprowadzenie segregacji śmieci nie udało się na innych, dużo mniejszych toruńskich cmentarzach.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto