Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podatek od balkonu. Kto go zapłaci i ile wynosi? Sprawdź

m.fred
Właściciele mieszkań z balkonami w niektórych miastach zapłacą dodatkowy podatek. Kto jednak odpowiada i płaci za remont balkonu?
Właściciele mieszkań z balkonami w niektórych miastach zapłacą dodatkowy podatek. Kto jednak odpowiada i płaci za remont balkonu? Polska Press
Mieszkanie z dużym balkonem to marzenie wielu osób. Za chwilę jednak takie nieruchomości mogą okazać się dużym problemem. Wszystko przez podatki, jakie kolejne miasta nakładają na właścicieli mieszkań z balkonami. Wprowadzanie nowej opłaty wynika m.in. ze zmian stawek opłat za zajęcie pasa drogowego. Kogo mogą dotknąć wyższe opłaty i ile wyniosą?

Mieszkania z balkonami

W ostatnich latach budownictwo mieszkaniowe jest w dobrej kondycji. Na terenie całej Polski powstaje bardzo dużo nowych osiedli i bloków. Budynki stawiane są w miejscach, gdzie do niedawne były tereny zielone. Nie brakuje jednak obiektów powstających chociażby na terenach po byłych fabrykach.
W ostatnich latach deweloperzy stawiali na budownictwo z dużymi balkonami. W bardzo wielu przypadkach do mieszkań liczących od 40 do nieco ponad 50 mkw. dołączano bardzo duże balkony, które często pomagały podjąć osobom decyzję o zakupie konkretnego mieszkania. Teraz okazuje się, że wielu miastach ich włodarze wprowadzają opłaty za posiadanie balkonu, a konkretnie za zajęcie pasa drogowego. Czy właściciele wszystkich mieszkań z balkonem powinni nastawić się na wyższe opłaty?

Polecamy

Podatek od tzw. balkonu nie tylko za sam balkon

W Polsce podatek od posiadania balkonu wprowadza coraz więcej miast. Ostatnio do tego grona dołączył Poznań. Wcześniej takie rozwiązania w swoich miastach wprowadziły między innymi Kraków, Gliwice, Lublin czy Szczecinek. Chodzi o „należność publiczną o charakterze niepodatkowym uregulowaną na podstawie innych ustaw”. wprowadzenie nowej opłaty wynika m.in. ze zmian stawek opłat za zajęcie pasa drogowego. Okazało się bowiem pas drogowy to nie tylko jezdnia, czy chodniki, ale także przestrzeń nad jezdnią, czyli przestrzeń, którą zajmują balkony czy dociepleń budynków, które na przykład zabierają fragment chodnika. Dobra wiadomość dla mieszkańców Poznania jest taka, że nowe opłaty dotkną tylko tych nieruchomości, które powstaną po wejściu w życiu uchwały rady miasta.

Podatek od balkonu. Jakie stawki?

W Poznaniu zdecydowano się na ustalenie stawek na w miarę niskim poziomie. Ustalono dwie stawki. Wysokość opłat uzależniona jest od wysokości zawieszenia elementów budynku wystających nad pas drogowy. W przypadku elementów:

  • do 2,5 metra podatek będzie wynosił 10 groszy na dzień za metr kwadratowy,
  • powyżej 2,5 metra podatek będzie wynosił 1 grosz na dzień za metr kwadratowy.

Właściciele mieszkań z balkonami umieszczonymi nad pasem drogowym będą musieli się więc mierzyć z większymi opłatami.
Jak wylicza portalsamorządowy.pl powyższe stawki podatku oznaczać będą, że mieszkańcy Poznania za balkon położony powyżej 2,5 metra zapłacą rocznie niecałe 18 złotych i 25 groszy, ale za balkon położony do 2,5 metra - aż 182,5 zł.
KTO PŁACI ZA REMONT BALKONÓW? SPRAWDŹ TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podatek od balkonu. Kto go zapłaci i ile wynosi? Sprawdź - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto