Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów w Toruniu [zdjęcia]

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
26 marca w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II obchodzono VI Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
26 marca w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II obchodzono VI Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką Piotr Lampkowski
Msza święta, odsłonięcie pamiątkowej tablicy i okolicznościowa wystawa - tak obchodzono w Toruniu VI Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Obejrzyj: Tak wygląda Toruń z Oka Kopernika na Jordankach

W niedzielę, 26 marca w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu obchodzono VI Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas drugiej wojny światowej.

Msza pod przewodnictwem biskupa

O godz. 12 odprawiono tam mszę świętą pod przewodnictwem ks. bp. Józefa Szamockiego, biskupa pomocniczego Diecezji Toruńskiej.

- Ludzie od wieków pytają "Gdzie jesteś Panie Jezu, gdy dzieją się ziemskie tragedie?". O to samo pytali ci, którzy ratowali sąsiadów z Narodu Wybranego. Robili to, choć wiedzieli, że kładą na szali własne życie - mówił ks. bp Józef Szamocki. - Musimy pamiętać, że Jezus zawsze jest blisko nas. Jego obecność daje nam wiarę, że miłość potężniejsza jest niż śmierć. Dzięki naszej pamięci o tamtych ludziach, ich poświęceniu i przez to, że zachowali się jak trzeba zmartwychwstaje naród, zmartwychwstaje Polska.

Polecamy

Tablica z nazwiskami bohaterów

Po zakończeniu nabożeństwa obchody przeniosły się do Kaplicy Pamięci Polskich Męczenników, gdzie odsłonięto kolejną tablicę z nazwiskami Polaków zamordowanych w czasie drugiej wojny światowej za pomoc Żydom. Znaleźli się na niej Stanisława i Jan Bożek, którzy stracili życie za pomoc Żydom z kieleckiego getta. Ten sam los spotkał Czesława Kowalewskiego, który wspierał mieszkańców getta w Łomży. Mieczysław Borkowski, Teofil Gruszka oraz Wanda i Witold Zacharewicz w okupowanej Warszawie załatwiali fałszywe dokumenty Żydom. Stanisław Drabich ukrywał u siebie najpierw żydowskie rodzeństwo, potem kolejnych Żydów. Został za to zamordowany.

Polecamy

- Moja mama została zabita za to, że ratowała żydowską rodzinę. Do czasu, gdy nie było kaplicy upamiętniającej takie osoby w toruńskim sanktuarium, nie miałam gdzie zapalić świeczki swojej mamie. Teraz jej nazwisko jest na tablicy, to taki symboliczny grób - powiedziała Telewizji Trwam Henryka Lisowska, córka jednej z zamordowanych.

Podczas niedzielnych uroczystości obecni byli m.in. poseł Jan Krzysztof Ardanowski, wiceprzewodniczący Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej, Mirosław Golon, zastępca dyrektora oddziału IPN w Gdańsku, Adrian Mól, wiceprezydent Torunia oraz Przemysław Przybylski, radny sejmiku województwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto