Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów w Toruniu [zdjęcia]

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
26 marca w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II obchodzono VI Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
26 marca w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II obchodzono VI Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką Piotr Lampkowski
Msza święta, odsłonięcie pamiątkowej tablicy i okolicznościowa wystawa - tak obchodzono w Toruniu VI Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Obejrzyj: Tak wygląda Toruń z Oka Kopernika na Jordankach

od 16 lat

W niedzielę, 26 marca w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu obchodzono VI Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas drugiej wojny światowej.

Msza pod przewodnictwem biskupa

O godz. 12 odprawiono tam mszę świętą pod przewodnictwem ks. bp. Józefa Szamockiego, biskupa pomocniczego Diecezji Toruńskiej.

- Ludzie od wieków pytają "Gdzie jesteś Panie Jezu, gdy dzieją się ziemskie tragedie?". O to samo pytali ci, którzy ratowali sąsiadów z Narodu Wybranego. Robili to, choć wiedzieli, że kładą na szali własne życie - mówił ks. bp Józef Szamocki. - Musimy pamiętać, że Jezus zawsze jest blisko nas. Jego obecność daje nam wiarę, że miłość potężniejsza jest niż śmierć. Dzięki naszej pamięci o tamtych ludziach, ich poświęceniu i przez to, że zachowali się jak trzeba zmartwychwstaje naród, zmartwychwstaje Polska.

Polecamy

Tablica z nazwiskami bohaterów

Po zakończeniu nabożeństwa obchody przeniosły się do Kaplicy Pamięci Polskich Męczenników, gdzie odsłonięto kolejną tablicę z nazwiskami Polaków zamordowanych w czasie drugiej wojny światowej za pomoc Żydom. Znaleźli się na niej Stanisława i Jan Bożek, którzy stracili życie za pomoc Żydom z kieleckiego getta. Ten sam los spotkał Czesława Kowalewskiego, który wspierał mieszkańców getta w Łomży. Mieczysław Borkowski, Teofil Gruszka oraz Wanda i Witold Zacharewicz w okupowanej Warszawie załatwiali fałszywe dokumenty Żydom. Stanisław Drabich ukrywał u siebie najpierw żydowskie rodzeństwo, potem kolejnych Żydów. Został za to zamordowany.

Polecamy

- Moja mama została zabita za to, że ratowała żydowską rodzinę. Do czasu, gdy nie było kaplicy upamiętniającej takie osoby w toruńskim sanktuarium, nie miałam gdzie zapalić świeczki swojej mamie. Teraz jej nazwisko jest na tablicy, to taki symboliczny grób - powiedziała Telewizji Trwam Henryka Lisowska, córka jednej z zamordowanych.

Podczas niedzielnych uroczystości obecni byli m.in. poseł Jan Krzysztof Ardanowski, wiceprzewodniczący Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej, Mirosław Golon, zastępca dyrektora oddziału IPN w Gdańsku, Adrian Mól, wiceprezydent Torunia oraz Przemysław Przybylski, radny sejmiku województwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto