Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Książnica w Toruniu. Setki gier planszowych do wypożyczenia! To oferuje Książnica Kopernikańska. Każdy znajdzie coś dla siebie! [WIDEO]

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Wideo
od 16 lat
Kingdomino, Wsiąść do pociągu, Dylematy, Catan... to tylko przykładowe gry dostępne do wypożyczenia w Książnicy Kopernikańskiej. Znajdziemy tam ponad 850 tytułów rodzinnych, imprezowych, w tym także gier przeznaczonych dla zaawansowanych graczy. Coś dla siebie znajdzie każdy - nie tylko weterani gier planszowych. Śmiało można powiedzieć, że: "Planszówkami książnica stoi"! Zobaczcie również nasz materiał wideo!

Setki gier planszowych za darmo w Toruniu

O bogactwie zasobów gier planszowych mówi Paweł Kozłowski, z działu udostępniania zbiorów Książnicy Kopernikańskiej, z wypożyczalni gier planszowych. Zaznaczył on, że na chwilę obecną mają 850 tytułów. Zbiór ten stale się powiększa , na co najlepszym dowodem jest fakt, że już po nagraniu materiału wideo pula dostępnych do wypożyczenia gier planszowych zwiększyła się o nowe tytuły.

Jak często w Książnicy Kopernikańskiej pojawiają się nowe tytuły?

Nowe gry planszowe pojawiają się co najmniej raz w miesiącu, choć zdarza się to częściej.

- Oczywiście te gry przechodzą jeszcze przez opracowanie, przez gromadzenie - tłumaczy Paweł Kozłowski. - Dopiero wtedy trafia do nas na półki. Ten etap jest trochę dłuższy, ale staramy się trzymać rękę na pulsie i nowości również się u nas pojawiają.

Niektóre gry pojawiają się nie tylko w związku z zakupem dokonywanym przez Książnicę. W niektórych sytuacjach jest to wyniku rozmaitych projektów i konkursów.

- W zeszłym roku braliśmy udział w projekcie współpracującym z wydawnictwem Rebel. Oni przekazywali bibliotekom w ramach swojego projektu za darmo pewną pulę gier planszowych - mówi Paweł Kozłowski. - Nam udało się w ten projekt zaangażować i dostaliśmy wtedy od nich 18 gier planszowych.

Gry planszowe nawet za 500 złotych

Książnica Kopernikańska w znacznej mierze dokonuje jednak zakupu nowych tytułów gier planszowych w ramach własnego budżetu. Wtedy też do działu wypożyczania gier planszowych zamawiane są przede wszystkim tytuły pojawiające się u dostawców Książnicy w ramach nowości.

- Mamy gry, które kupimy za kilkadziesiąt złotych, chociażby koty, kruki, które dostaniemy nawet za 40-50 złotych. Są nawet gry tańsze - o cenach dostępnych gier mówi Patryk Chłopek z działu udostępniania zbiorów Książnicy Kopernikańskiej, z wypożyczalni gier planszowych - Mamy też gry kosztujące ponad 100 złotych, czy ponad kilkaset złotych.

Przykładów nie trzeba szukać daleko - jedna z gier, które doszły we wrześniu, Nemesis: Lockdown, na stronie wydawcy kosztuje 699,95 złotych. Inną dużą grą był z kolei Wiedźmin: Stary Świat, który kosztuje nawet 300 złotych. Znaczą część nowych zbiorów stanowią jednak gry tańsze, lżejsze, rodzinne.

Zaproponuj nową grę planszową

Słyszałeś o ciekawej grze planszowej, ale nie ma jej jeszcze w Książnicy Kopernikańskiej? Możesz to zmienić! Książnica jest otwarta na propozycje użytkowników, którzy mogą zaproponować, co jeszcze można dokupić.

- Czytelnicy sami też mogą zgłaszać prośby o zakup gier planszowych. Jest na naszej stronie, w naszym katalogu taka możliwość, żeby czytelnik wpisał tzw. dezyderatę, czyli zapotrzebowanie - o możliwości proponowania zakupu konkretnych tytułów mówi Paweł Kozłowski.

Można proponować gry małe i duże - zarówno te stosunkowo tanie, jak i takie, które kosztują nawet kilkaset złotych!

Zasady wypożyczania gier planszowych w Książnicy Kopernikańskiej

Co do zasady ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej można korzystać od 13. roku życia. Wtedy też można wyrobić kartę biblioteczną. Wypożyczenie gier planszowych jest jednak możliwe dopiero po ukończeniu 16. roku życia. Jednocześnie można wypożyczyć dwie gry planszowe na jeden tydzień, choć można dane tytułu dwukrotnie przedłużyć (jeśli nikt się nie podepnie). Następnie gry są oddawane, ale nie można ich od razu wypożyczyć. Dlaczego? Muszą być przeliczone!

Zawsze kompletne gry planszowe

W momencie, gdy gra planszowa trafi do Książnicy Kopernikańskiej, wszystkie jej elementy są liczone i zapisywane na kartce przyczepionej do wewnętrznej strony pudełka. Tam są podane informacje o wszystkich figurkach, żetonach, kartach i innych elementach wchodzących w skład danej gry.

To też oznacza, że po oddaniu gry planszowej pracownicy Książnicy Kopernikańskiej dokładnie przeliczają zawartość pudełka. Jeśli brakuje jakiegoś elementu, kontaktują się z osobą wypożyczającą - czasem zdarzy się, że ktoś znajdzie żeton i wystarczy, iż go doniesie.

- Co jakiś czas się to zdarza, szczególnie przy tych grach dziecięcych - mówi Paweł Kozłowski. - Wiadomo, że pewne żetony mogą spaść pod stół, spaść pod łóżko.

Jeżeli element zaginie i nie da się go znaleźć, pojawia się kilka opcji:

  1. Prosimy o zwrot danego elementu - dana osoba kupuje nowy egzemplarz gry, przynosi brakujący element, a zakupioną grę sobie zatrzymuje;
  2. Można zapłacić za grę - Książnica wycenia grę i wtedy osoba, która zagubiła dany element, po prostu kupuje tę grę.

Jednak w wielu przypadkach pracownicy Książnicy Kopernikańskiej kontaktują się z wydawnictwami z prośbą o ewentualne dosłanie żetonów, których zabrakło tak, aby ułatwić zwroty gier planszowych.

- Jeżeli brakujący element w grze nie jest poważnym elementem wpływającym na rozgrywkę to też nieraz po prostu odpisujemy sobie ten element. Wtedy też nie naliczamy żadnych kar - wyjaśnia Paweł Kozłowski.

Co z uszkodzonym pudełkiem?

Nieraz może się zdarzyć, że podczas oddawania gry planszowej zauważy się, że np. pudełko jest uszkodzone.

- Jeżeli problem polega tylko na uszkodzeniu instrukcji, oderwaniu strony, naprawy dokonujemy sami. Jeżeli jednak uszkodzenia są poważniejsze, rozerwane jest pudełko, wtedy takie gry kierujemy do introligatora, który przygotowuje nowe pudełko - wyjaśnia Patryk Chłopek - Po jakimś czasie gra wraca do nas i udostępniamy ją naszym czytelnikom.

W większości przypadków jednak czytelnicy przynoszą gry w nienaruszonym czasie.

- Od czasu do czasu przy większych tytułach, gdy gry są cięższe, zwykły upadek może spowodować, że pudełko uszkodzi się na tyle, że trzeba je skierować do naprawy - dodaje Patryk Chłopek. - Najczęściej są to kwestie przerwania na rogu, co może być spowodowane nieprawidłowym otwieraniem pudełka, ciągnięciem za jeden z boków zamiast ostrożnego otwierania pudełka.

Co, jeśli zapomnisz oddać grę planszową?

Jednym z głównych źródeł środków finansowych wypożyczalni gier planszowych są kary za nieoddanie gry w terminie.

- Jeżeli ktoś nie odda gier na czas to jest naliczana kara - wyjaśnia Paweł Kozłowski. - To jest 10 złotych za jedną grę za jeden dzień. Przy dwóch wypożyczonych grach jeden dzień spóźnienia to 20 złotych kary. To są najczęstsze kary - zwykle się zdarza, że ktoś gdzieś przegapi jeden dzień. W tej chwili od grudnia ktoś nie oddał gry i cały czas jest niestety ta kara niestety naliczana.

Kto korzysta z gier planszowych z Książnicy Kopernikańskiej?

Zróżnicowana oferta Książnicy sprawia, że wśród wypożyczających można znaleźć niezwykle różnorodny przekrój osób.

- Jest bardzo dużo osób przychodzących z dziećmi. Mamy bardzo rozbudowany dział gier dla dzieci, dlatego rodzice wiedzą, że mogą u nas zawsze znaleźć jakieś ciekawe gry, które pomogą w rozwoju ich pociech - wyjaśnia Patryk Chłopek. - Jest dużo studentów, którzy przychodzą w trakcie roku akademickiego, żeby spędzić trochę czasu wolnego bez myślenia o zbliżających się egzaminach. Przychodzą też stali wyjadacze, którzy od razu wędrują do działu gier dla zaawansowanych, by spędzić parę godzin z trochę cięższymi tytułami.

Nie lubisz rywalizować? Postaw na kooperację!

Gry planszowe to nie tylko rywalizacja. Niektórym mogą się z tym kojarzyć, jednak jest sporo tytułów, które określa się mianem gier kooperacyjnych. Podstawowe założenie brzmi tak: Wszyscy gracze grają do jednej bramki. Wspólnie odniosą sukces lub też wspólnie przegrają. Dzięki temu nie ma poczucia tego, że ktoś jest gorszy od innych - zwłaszcza w przypadku kooperacji, gdzie wspólnie omawia się strategię. Choć każdy gracz ma np. własnego pionka, własną planszę i ostatecznie samodzielnie decyduje, cel jest wspólny. Gry kooperacyjne zacieśniają więzi i uczą współpracy. Tu można wymienić zarówno mniejsze, lżejsze tytuły np. Fudżi, ale i większe gry przeznaczone dla graczy zaawansowanych (np. Thsi War of mine, Frostpunk czy Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie).

Są również gry semi-kooperacyjne, czyli takie, gdzie w pewnym stopniu trzeba współpracować, jednak czasem może pojawić się motyw zdrajcy - jakiś gracz (lub gracze) ma ukryty cel rozbieżny z celami innych graczy. W takich tytułach jednak instrukcje zwykle zawierają wskazówki do tego, jak można zmienić zasady, aby tytuł był w pełni kooperacyjny.

Eventy i spotkania przy grach planszowych

Regularnie Książnica Kopernikańska organizuje rozmaite spotkania przy grach planszowych. Czasem przybierają one formę turniejów, częściej jednak są to po prostu spotkania, na które przychodzą całe rodziny, grając w mniejszym lub większym gronie w gry planszowe na miejscu.

Są również spotkania tematyczne. Już teraz wiadomo, że 7 października odbędą się Bangery w Książnicy Kopernikańskiej. XIV edycja zatytułowana "Gramy w Bangery" odnosi się bezpośrednio do spotkania przy długich, wymagających grach planszowych. Spotkanie rozpocznie się przy ul. Słowackiego 8 o godzinie 17.

Pod koniec października odbędzie się Halloweenowe RPG w Książnicy Kopernikańskiej. Szczegóły dot. wydarzenia będą pojawiać się na stronie na Facebooku Książnicy Kopernikańskiej "Planszówki w Książnicy".

Jakie tytuły są najpopularniejsze?

Bez wątpienia można wymienić co najmniej kilka tytułów gier planszowych, które są popularniejsze od innych. Przykładowe spośród nich przedstawiamy w galerii:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto