Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest zgoda Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków na przeprowadzenie badań na toruńskim bulwarze

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Przez kilka miesięcy wokół wykopu niewiele się działo. Inwestor, czyli Urząd Miasta Torunia, poszukiwał archeologów, później zaś wybrana firma przygotowywała program badań.
Przez kilka miesięcy wokół wykopu niewiele się działo. Inwestor, czyli Urząd Miasta Torunia, poszukiwał archeologów, później zaś wybrana firma przygotowywała program badań. Grzegorz Olkowski
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu wydał zgodę na przeprowadzenie badań archeologicznych w miejscu, gdzie pod koniec ubiegłego roku zostały odkryte pozostałości szpitalno-klasztornego kompleksu św. Ducha.

Odkryte napisy na zabytkowej kamienicy

od 16 lat

W poniedziałek 26 czerwca Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zgodę na badania archeologiczne na toruńskim bulwarze. Dokument jest prawomocny, przedstawiciel inwestora, czyli Urzędu Miasta, odebrał zgodę we wtorek.

Polecamy

Sytuacja na bulwarze, o czym wielokrotnie pisaliśmy, budzi spore emocje i kontrowersje. Dotyczą one również badań archeologicznych. Po odkryciu pomiędzy Bramą Klasztorną i Koszarami Racławickimi fragmentów gotyckich budynków, konserwator wojewódzki nakazał wstrzymanie prowadzonych w tym miejscu prac budowlanych w celu przeprowadzenia w tym miejscu pełnowymiarowych badań archeologicznych. Urząd Miasta ogłosił w sumie trzy przetargi. Dwa z nich zostały unieważnione, w trzecim wystartowało konsorcjum złożone z archeologów z UMK oraz Muzeum Okręgowego. Ich konkurentem była Pracownia Archeologiczna Alagierscy z Chodzieży. Konsorcjum wyceniło badania na 876 tysięcy złotych, zaś pracownia na 188 tysięcy i przetarg wygrała.

Polecamy

Zwycięska oferta również wywołała dyskusje, archeologowie, którzy wzięli w niej udział uznali, że przeprowadzenie rzetelnych badań w takim miejscu i za takie pieniądze, jest niemożliwe. Opinię na temat przedstawionego przez Pracownię programu badań wydał Narodowy Instytut Dziedzictwa, zastrzeżenia NID dotyczyły m.in. planowanego użycia koparki do zdejmowania wierzchniej warstwy gruntu.

- Uwagi NID zostały włączone do programu badań - mówi Joanna Sosnowska z toruńskiego WUOZ-u. - Poprosiliśmy również o opinię ministerialnego rzeczoznawcę. - Pani profesor Krystyna Sulkowska-Tuszyńska oceniła program pozytywnie, wprowadziła kilka swoich uwag dotyczących reliktów architektury.

Te uwagi zostały w programie badań uwzględnione. Wykopaliska w miejscu, w którym znajdował się jeden z najstarszych szpitali na terenie państwa zakonnego, a także najprawdopodobniej najstarszy kościół Torunia, rozpoczną się zapewne w przyszłym tygodniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto