Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Firmy w Toruniu płacą więcej pracownikom niż bydgoskie. Oto różnica i wyliczenia - mamy aktualne stawki!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Październik 2923 to kolejny miesiąc, w którym wzrost pensji był wyższy niż podrożały towary i usługi.
Październik 2923 to kolejny miesiąc, w którym wzrost pensji był wyższy niż podrożały towary i usługi. Grzegorz Olkowski
Mieszkańcy regionu zarabiają 6681,77 zł brutto miesięcznie, czyli 4 884 zł netto - GUS podał nam najnowsze dane o wynagrodzeniach. Wynika z nich też, że pracownicy w Toruniu dostają więcej niż w Bydgoszczy. Oto najnowsze stawki!

Spis treści

Miesiąc temu sytuacja wyglądała tak: mieszkańcy Kujaw i Pomorza zarabiali 6666,78 zł brutto miesięcznie, czyli 4774 zł na rękę (dane za wrzesień 2023 r.).

Więcej w portfelu - tyle statystycznie i tyle realnie!

- W październiku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw, w województwie kujawsko-pomorskim, ukształtowało się na poziomie 6681, 77 zł zł (4884 zł na rękę - red.) - informuje Michał Cabański, starszy specjalista Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.

Miesiąc do miesiąca przybyło nam - statystycznie - w portfelach i również realnie więcej nam zostaje w kieszeni, czyli mniej naszych pieniędzy pożera inflacja.

W Polsce średnia wyniosła 7544,98 zł brutto miesięcznie.

  • Tempo wzrostu wynagrodzeń wzrosło w październiku z 10,3 proc. do 12,8 proc.
  • To już trzeci miesiąc z rzędu, gdy podwyżki płac przegoniły inflację, która w październiku osiągnęła wynik 6,6 proc.

Co najbardziej podrożało?

O 0,1 pkt proc. wyższy okazał się także wskaźnik miesięczny; wobec września ceny poszły w górę o 0,3 proc., a nie, jak wskazywano wcześniej, o 0,2 proc. Mocniej od towarów drożały usługi, za które trzeba było w ubiegłym miesiącu zapłacić o 9,3 proc. więcej niż rok wcześniej, podczas gdy towary wyceniono średnio o 5,7% wyżej. W porównaniu z wrześniem obie kategorie podrożały równomiernie, po 0,3 proc.

W porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny odzieży i obuwia (o 3,3 proc.), żywności (o 0,5 proc.), mieszkania (o 0,3 proc.) oraz łączności (o 1,3%). Dezinflacyjnie zadziałały natomiast niższe ceny transportu (o 2,2 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 0,4 proc).

W porównaniu z październikiem poprzedniego roku inflację najmocniej podbiły rosnące ceny mieszkania (o 8,2 proc.), żywności (o 7,6 proc.), napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 10,1 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 11,1 proc.), natomiast niższe ceny w zakresie transportu (o 7,9 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,78 p. proc.

- Biorąc pod uwagę wzrost realnych wynagrodzeń czy silny rynek pracy, które mogą prowadzić do odbicia w konsumpcji a tym samym wzrostu gospodarczego, wydaje się, że presja cenowa może się utrzymywać, a inflacja bazowa nie będzie spadać tak dynamicznie - komentuje Bartosz Wałecki, analityk Domu Maklerskiego Ström i dodaje: - To zależy także od decyzji administracyjnych w kolejnym roku.

Tak płacą firmy w Bydgoszczy, a tak w Toruniu - stawki!

GUS podał na także najnowsze dane dotyczące zarobków w Bydgoszczy i Toruniu.

I tak: przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto w Bydgoszczy wyniosło w październiku br. 7035,71 zł (5082 zł na rękę). W Toruniu płacą więcej, bo 7258,37 zł brutto miesięcznie (5277 zł netto).

Jak było we wrześniu 2023 roku?

W Bydgoszczy średnia miesięczna pensja to było 7231,76 zł (5259 zł netto), w Toruniu - 7487,88 zł (5379 zł netto).

Październik był więc kolejnym miesiącem, gdzie pracownicy w Toruniu zarobili - statystycznie - więcej niż w Bydgoszczy.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto