Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwie wystawy w Galerii Wozownia [ZDJĘCIA]

Patryk Młynek
Dwie wystawy w Galerii Wozownia [ZDJĘCIA]
Dwie wystawy w Galerii Wozownia [ZDJĘCIA] Materiały prasowe
Dwie wystawy w Galerii Wozownia [ZDJĘCIA]. W galerii Wozownia w najbliższy piątek otwarcie dwóch wystaw: Mariana Stępaka i Igora Przybylskiego. Obaj artyści będą prezentować fotografie i filmy. Oba projekty artystyczne dotyczą wrażeń i wspomnień z podróży

Dwie wystawy w Galerii Wozownia [ZDJĘCIA]

Jednak każda z dokumentacji wygląda zupełnie inaczej. Na czym skupiona była uwaga Igora Przybylskiego i czego poszukiwał Marian Stępak będzie można przekonać się już w piątek o godz. 18 na oficjalnym otwarciu wystaw „Niebezpieczna podróż” i „Płaczące”. Zapraszamy!

Igor Przybylski „Niebezpieczna podróż”
wernisaż 17.10.2014 (piątek), godz. 18
wystawa czynna do 9.11.2014 (niedziela)

Igor Przybylski wiele miejsca w swojej twórczości poświęca obrazom dotyczącym kolei, które często wystawia poza galeriami, w miejscach adekwatnych do poruszanego tematu, m.in. w warszawskim Muzeum Kolejnictwa, na trzech monitorach białostockiego dworca (współpraca z Galerią „Arsenał”), czy w tarnowskim BWA stacjonującym tymczasowo na czynnym dworcu PKP.

Przygotowana dla Wozowni „Niebezpieczna podróż”, to fotografie i filmy z kilkudziesięciu rozmaitych podróży po Polsce i Europie. Nie są to jednak typowe, turystyczne zdjęcia dokumentujące najważniejsze zabytki czy znajome twarze. Nie ma tu pięknych pejzaży - zapowiada autor wystawy.

„Godziny spędzone na obdartych dworcach czy opustoszałych stacyjkach, wyziębione tunele, wydłubane szyby, śmierdzące podziemia; ludzie, po których pozostaje tylko ślad w postaci graffiti, butelek pozostawionych wbrew zakazom, porzuconych psów czy krów, zabłąkanych na szosie; ludzie, których nie ma, gdy trzeba zapytać o drogę...” (artysta)

Igor Przybylski, absolwent warszawskiej ASP; dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego w 2002 roku, doktorat w 2012. Pracuje jako adiunkt w macierzystej pracowni. Zajmuje się malarstwem, fotografią, filmem, sztuką performansu. Współpracuje z Galerią m2.

Marian Stępak „Płaczące”
wernisaż 17.10.2014 (piątek), godz. 18
wystawa czynna do 9.11.2014 (niedziela)

Marian Stępak niejednokrotnie prezentował swoją twórczość w Galerii Wozownia na pokazach indywidualnych, czy zbiorowych. Wystawa „Płaczące” to kameralny projekt, na który składa się zestaw fotografii i krótkie filmy odtwarzane na małych ekranach.

„Pretekstem do powstania wystawy stała się seria zdjęć wykonanych w niewielkiej enklawie lasu w Kotlinie Kłodzkiej nieopodal Międzygórza. Natknąłem się na tajemniczo prezentujące się wysokie świerki z ociekającą wzdłuż pni żywicą. Kiedy rok później przyjechałem w to samo miejsce ze zdziwieniem nie mogłem odszukać tego zespołu drzew, skupionego na niewielkiej przestrzeni. Fotografie, które prezentuję na wystawie są wyborem fragmentów tych sytuacji, które wówczas zastałem. Dopełnieniem są krótkie zapisy filmowe, zrealizowane rok później, będące wynikiem poszukiwań „tajemniczego ogrodu”.” (M. Stępak)

Marian Stępak jest jednym z najbardziej znanych artystów środowiska toruńskiego, uczestniczącym aktywnie w życiu artystycznym Torunia. Studia ukończył na WSP UMK w Toruniu, dyplom uzyskał w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego (1983). Obecnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w macierzystej uczelni i kieruje Zakładem Plastyki Intermedialnej. Jest twórcą powstałej w 1991 roku niezależnej galerii „Nad Wisłą”, uznawanej w kraju za jedno z ważniejszych miejsc dla sztuki alternatywnej (ponad 150 wystaw). W 1992 roku został współzałożycielem Fundacji Praktyk Artystycznych „i…”, która organizowała m.in. Ogólnopolskie Spotkania Twórców i Wystawy Wielkanocne. Od 1994 r. jest konsultantem Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w Warszawie i prowadzącym coroczne plenery wybitnie zdolnych stypendystów Funduszu. W 2007 roku zainicjował Festiwal Performance „Koło czasu”, który jesienią przeprowadzany jest w CSW w Toruniu.

Twórcze dokonania Mariana Stępaka są przykładem zindywidualizowanego, swoistego traktowania sztuki; jego prace na pozór proste i czytelne w pierwszym kontakcie, wymagają od widza niekonwencjonalnego odbioru. Tworzywem dzieł Stępaka są przedmioty, naznaczone destrukcyjnym działaniem czasu i długotrwałym kontaktem z człowiekiem, którym artysta nadaje nowy sens i artystyczny wymiar.

źródło: Galeria Wozownia

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto