Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Dom Światła" pod Toruniem już otwarty! To jedno z pierwszych centrów opieki wytchnieniowej w Kujawsko-Pomorskiem [zdjęcia]

Sara Watrak
Sara Watrak
Zobaczcie zdjęcia z uroczystego otwarcia placówki.
Zobaczcie zdjęcia z uroczystego otwarcia placówki. Grzegorz Olkowski
Centrum Opieki Wytchnieniowej "Dom Światła" w Grębocinie pod Toruniem już działa. Dzięki niemu opiekunowie osób niesamodzielnych będą mogli uzyskać czasową, doraźną pomoc w formie opieki wytchnieniowej, aby nabrać sił na kolejne wyzwania, których w życiu z osobą z niepełnosprawnościami nie brakuje. W sobotę, 18 grudnia, w centrum założonym przez Fundację "Światło" odbędą się Dni Otwarte. To dobra okazja do zapoznania się z ofertą ośrodka i rozmów z pracownikami. Zobaczcie zdjęcia z uroczystego otwarcia placówki.

Zobacz wideo: Pandemia przybiera na sile. Coraz więcej zgonów chorych na COVID-19

Otwarcie Centrum Opieki Wytchnieniowej w Grębocinie. Co oferuje placówka?

- Ten "Dom" ma być ostoją miłosierdzia i dobroci - mówiła w piątek, 17 grudnia, prezes Fundacji "Światło" Janina Mirończuk, podczas oficjalnego otwarcia Centrum Opieki Wytchnieniowej "Dom Światła". Placówka powstała przy ul. Lampkowskiego 31 w Grębocinie. W ośrodku funkcjonować będzie oddział opieki wytchnieniowej i dom dziennej opieki. To jedna z pierwszych w województwie kujawsko-pomorskim i pierwsza w powiecie toruńskim placówka, która stanowić będzie formę wsparcia opiekunów ludzi chorych, starszych i z niepełnosprawnościami. Dzięki ośrodkowi ci, którzy zajmują się osobami niesamodzielnymi, będą mogli uzyskać doraźną, czasową pomoc w formie opieki wytchnieniowej. "Dom Światła" w Grębocinie oferuje trzy formy świadczenia wsparcia:

  • pobyt całodobowy dla 15 osób (3-miesięczne turnusy),
  • pobyt dzienny dla 20 osób (3-miesięczne turnusy, realizowane w godzinach 7.30-15.30 od poniedziałku do piątku)
  • poradnictwo specjalistyczne dla opiekunów w zakresie wsparcia psychologicznego, nauki pielęgnacji, rehabilitacji czy dietetyki oraz poradnictwa prawnego.

Dzięki centrum opiekunowie, którzy na co dzień poświęcają cały swój czas osobom niesamodzielnym, będą mogli odpocząć, zadbać o siebie i - jak mówi sama nazwa - po prostu odetchnąć.

Jak powstawał "Dom Światła"?

Centrum Opieki Wytchnieniowej w Grębocinie powstało dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego. - Wszystko zaczęło się, kiedy Łukasz Kucharski ofiarował Fundacji działkę, na której obecnie znajduje się parking przed centrum. Krótko po tym wydarzeniu pastor Jacek Matlakiewicz podarował nam tę działkę, na której wybudowano obiekt. Aby ubiegać się o środki unijne, musieliśmy dysponować pieniędzmi na wkład własny. Dostaliśmy wówczas darowiznę od Stowarzyszenia Rodzin Pochodzenia Niemieckiego i to znacznie zbliżyło nas do urzeczywistnienia pomysłu otwarcia „Domu Światła”. Tego nie udałoby się jednak dokonać bez partnera reprezentującego samorząd. Niezawodny okazał się starosta toruński Marek Olszewski, na którego wsparcie i pomoc mogliśmy liczyć właściwie już od pierwszego spotkania – mówiła Janina Mirończuk podczas oficjalnego otwarcia obiektu. W uroczystości wzięli udział m.in. starosta Marek Olszewski i wicestarosta Michał Ramlau oraz radna Danuta Kwiatkowska. - Pani prezes dziękuje nam za wsparcie, ale tak naprawdę to my powinniśmy pani dziękować. Gratuluję zakończenia budowy w terminie. Ten obiekt przez wiele lat będzie służyć wszystkim potrzebującym - podkreślił starosta Olszewski.

Dzień Otwarty w "Domu Światło" w Grębocinie

Wszyscy, którzy są zainteresowani tym, jak wygląda ośrodek, mogą wziąć udział w Dniu Otwartym.

- W związku z obostrzeniami epidemiologicznymi nie możemy spotkać się ze wszystkimi na oficjalnym otwarciu COW „Dom Światła”, dlatego zapraszamy mieszkańców powiatu i Torunia w sobotę, 18 grudnia, w godzinach 10.00-15.00 na Dzień Otwarty w „Domu Światła”. Będzie to doskonała okazja, żeby zapoznać się z ofertą naszego ośrodka, i porozmawiać z osobami, które będą tam pracowały - mówi Janina Mirończuk, prezes Fundacji "Światło".

Pierwsi pensjonariusze pojawią się w ośrodku na początku stycznia. Co ciekawe, już w lipcu, gdy budowa jeszcze trwała, do Fundacji spływały pierwsze zgłoszenia. Obecnie już osiem osób zapisanych jest na drugi turnus na oddziale opieki wytchnieniowej. To pokazuje, jak potrzebna jest ta forma działalności.

Przypomnijmy, że Fundacja „Światło” od prawie 20 lat pomaga potrzebującym, zarówno osobom w śpiączce, jak i chorym zmagającym się z nowotworami. Główne działania Fundacji skupiają się wokół Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

Zobaczcie, jak wygląda "Dom Światła" w Grębocinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto