Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy budowane na bulwarze pawilony nie rzucą cienia na starówkę z listy UNESCO?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Urzędnicy uspokajają, że budowane na bulwarze pawilony nie będą miały wpływu na wiślaną panoramę toruńskiej starówki. Wielu miłośników zabytków ma co do tego wątpliwości
Urzędnicy uspokajają, że budowane na bulwarze pawilony nie będą miały wpływu na wiślaną panoramę toruńskiej starówki. Wielu miłośników zabytków ma co do tego wątpliwości Szymon Spandowski
Na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu obecnie trwa budowa dwóch pawilonów przeznaczonych do obsługi turystów. Bryła pierwszej budowli zaczęła wyłaniać się już z wykopu. Robi to dość przytłaczające wrażenie, a wśród wielu budzi obawy, czy ten nowy element wiślanej panoramy nie zaszkodzi wpisanej listę UNESCO toruńskiej starówce?

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Dyskusje na temat dwóch pawilonów, które powstają na toruńskim bulwarze u wylotu ul. Żeglarskiej i Łaziennej trwają od 2015 roku, gdy został rozstrzygnięty konkurs architektoniczny na jego zagospodarowanie. Debata teoretyczna dotycząca przygotowanych przez architektów wizualizacji, przestała być teoretyczną jesienią zeszłego roku, gdy na nabrzeżu pojawiły się ogromne wykopy. W nich, jak wtedy informowaliśmy, robotnicy trafili na wyloty XIX-wiecznych kanałów. Na różnych forach coraz częściej zaczęły się wtedy pojawiać pytania o sens tej inwestycji o to, czy takie duże konstrukcje nie zaszkodzą toruńskiej wiślanej panoramie?

Roboty trwają, z wykopu przed Bramą Żeglarską zaczęły się wyłaniać elementy betonowej konstrukcji.

Co się dzieje w tej chwili na placu budowy?

- W pawilonie nr 1 wykonano palowanie i płytę fundamentową oraz ściany żelbetowe przyziemia, w pawilonie nr 2 wykonano palowanie oraz trwają prace związane z wykonaniem żelbetowego zabezpieczenia istniejącego kanału burzowego - wylicza Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego.

Żelbetowe ściany przyziemia pawilonu nr 1 robią dość przytłaczające wrażenie. Zwieńczony tarasem widokowym pawilon częściowo zasłoni Bramę Żeglarską, w każdym razie ci, którzy będą patrzyli w stronę murów z niższych poziomów bulwaru, w pełnej krasie już jej nie zobaczą.

Jak to się ma do ochrony wpisanej na listę UNESCO starówki?

- Na przebudowę bulwaru był ogłoszony konkurs architektoniczny i najlepsza koncepcja została wybrana przez komisję konkursową do realizacji. Co ważne, przebudowa bulwaru nie ma wpływu na panoramę, a budowane pawilony znajdują się poza obszarem wpisanym na Listę UNESCO - zapewnia Anna Kulbicka-Tondel.

Polecamy

Owszem, bulwar znajduje się poza strefą UNESCO, która kończy się na linii murów. Panorama wiślana, jak zresztą sama nazwa wskazuje, składa się jednak nie tylko z historycznych budowli, ale również rzeki i tego co jest między gotykiem i wodą — bulwarem oraz wszystkimi obiektami, jakie się na nim znajdują. Poza tym przykład Drezna, które zostało skreślone z Listy Światowego Dziedzictwa z powodu betonowego mostu zbudowanego poza strefą, ale ingerującego w chroniony krajobraz poważnie ten argument osłabia. Kilka lat temu UNESCO wysłało także ostrzeżenie dla Wiednia, tam obawy budziły wieżowce budowane w sąsiedztwie znajdującego się na liście centrum. Trudno się zatem dziwić, że miłośnicy toruńskich zabytków na bulwarowe wykopy i to co się z nich wyłania, patrzą z niepokojem.

Czy odkryte podczas prac na bulwarze kanały zostaną wyeksponowane?

Skoro już mowa o tym co się wyłoniło — jesienią przedstawiciele Urzędu Miasta informowali, że postarają się znaleźć sposób na wyeksponowanie odkrytych kanałów burzowych. Czy udało im się go znaleźć?

- Zdecydowano, że informacja o kanałach zostanie umieszczona w realizowanych pawilonach w formie tablicy opisowo-zdjęciowej - mówi Anna Kulbicka-Tondel.

Polecamy

Pawilony są pierwszymi elementami nowego zagospodarowania toruńskiego bulwaru. Reszta planu, który siedem lat temu zdobył największe uznanie jurorów konkursu architektonicznego, powinna zostać zrealizowana przy okazji przebudowy ulicy. Tu roboty powinny się zacząć niebawem, na ten cel Toruń otrzymał rządową dotację w ramach Polskiego Ładu.
[przycisk_galeria]

- Wyłączono z realizacji jedynie całą zieleń, na którą będziemy chcieli pozyskać odrębne środki np. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska - dodaje rzeczniczka prezydenta.

Pawilony miały być gotowe do końca czerwca, jednak z powodu pandemii i związanej z nią problemami na rynku budowlanym, wykonawca poprosił o przedłużenie terminu do końca września.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto