Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biletowa rewolucja w Toruniu - jazda z zegarkiem na ręku i... na własne ryzyko!

(acb), red
Bilety czasowe nie różnią się znacząco od tych dotychczasowych. Pionowy napis po lewej stronie informuje nas o przysługującym czasie podróży
Bilety czasowe nie różnią się znacząco od tych dotychczasowych. Pionowy napis po lewej stronie informuje nas o przysługującym czasie podróży Sławomir Kowalski
Od dziś w Toruniu obowiązują nowe bilety czasowe MZK. Wprowadzone zostały także niższe ceny sieciówki i za nocne kursy miejsko-podmiejskie. Nowością są też trasy do Rozgart i Obrowa.

Od dziś bilety jednorazowe zastąpiono jednoprzejazdowymi lub 30-minutowymi. Pozwalają na skorzystanie z dwóch możliwości. Jedną jest to, że jedziemy jedną wybraną linią - bez przesiadek - w jednej z dwóch stref (bez ograniczenia czasowego). Druga możliwość to jazda z przesiadkami i to w obu strefach. Musimy jednak dojechać do celu w 30 minut.

Jeśli zakładamy, że podróż będzie trwała dłużej, możemy kupić bilety czasowe na 60 lub 80 minut - kolejno za 4 i 5 zł. Uprawniają one do przesiadek na inne linie MZK, w obu strefach.

Strefy są dwie. Pierwsza obejmuje Toruń, a druga - podmiejskie gminy obsługiwane przez toruńskiego przewoźnika (Lubicz, Obrowo, Zławieś Wielka).

Warto dodać, że przesiadając się musimy skasować bilety czasowy tylko raz - w pierwszym pojeździe, tuż po wejściu do niego.

Napis o czasie

Jak wyglądają nowe bilety? Wprowadzone zmiany w szacie graficznej są niewielkie. Na nowych biletach - z lewej strony - pojawił się pionowo umieszczony napis z informacją o czasie przejazdu. Przy okazji warto wspomnieć, że stare bilety papierowe zachowują ważność po 1 września. Nowe są już jednak w sprzedaży, także w pojazdach MZK. Ważność zachowują także bilety okresowe, które kupiliśmy jeszcze przed zmianami, niezależnie od wyznaczonej na nich daty ważności.

Jeśli pogubimy się w zmianach, możemy liczyć na ulgowe traktowanie ze strony kontrolerów.

- W początkowej fazie funkcjonowania biletów czasowych kontrolerzy będą upominać pasażerów w przypadku kilkuminutowego (do 5 minut) przekroczenia czasu podróży - mówi Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prezydenta Torunia. - Jednak pasażerowie świadomie wydłużający czas podróży czy bez biletu, nie mogą liczyć na taryfę ulgową.

Co jeśli przekroczymy czas przejazdu widoczny na bilecie z winy przewoźnika i dostaniemy mandat? Wtedy sprawę możemy wyjaśniać z firmą kontrolerską. Urzędnicy zaznaczają, że jazda na czas wiąże się z ryzykiem pasażera.

Dłuższe trasy

Kolejną nowością są kursy pod miasto. Od dziś autobusy MZK będą jeździły także do Rozgart i gminy Obrowo.

To wynik porozumienia zawartego przez władze Torunia i gminę Zławieś Wielka. Zakłada ono wydłużenie trasy autobusów nr 36. Część kursów zamiast przy Porcie Drzewnym będzie się kończyć w Rozgartach. W gminie Obrowo autobusy ZK dojadą do Grabowca, Silna i Osieka oraz Obrowa, Dobrzejewic, Zawałów i Brzozówki, a także Szembekowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto