Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu 2022. Przestawienie zegarka w październiku - kiedy i jak? Zmiana czasu z letniego na zimowy

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Powodem wprowadzenia dwóch stref czasowych w Polsce była chęć lepszego wykorzystania dnia i czasu, gdy świeci słońce zwłaszcza w miesiącach, w których jest jego zdecydowanie mniej. Podział na czas zimowy i letni został wprowadzony w 1977 roku i od tego czasu dwukrotnie w ciągu roku musimy przestawiać swoje zegarki. Choć uciążliwe było to w szczególności w pierwszych dekadach, współczesne nowoczesne technologie przychodzą nam z pomocą. 

Zobacz także:
Objawy stłuszczonej wątroby! Jak z nią walczyć?
Takie objawy ma rak trzustki!

W jaki sposób? Przede wszystkim poprzez automatyczne przestawianie czasu w nocy, co sprawia, że nie musimy się obawiać, że wstaniemy o złej godzinie. Dodatkowo zmiana czasu 2022, jak w każdym roku, odbywa się w nocy z soboty na niedzielę, czyli wtedy, gdy największa część społeczeństwa ma dzień wolny i nie musi wstawać do pracy. Pamiętać powinniśmy jednak o tym, że zmiana czasu nadal może wpływać na nasze zdrowie.
Powodem wprowadzenia dwóch stref czasowych w Polsce była chęć lepszego wykorzystania dnia i czasu, gdy świeci słońce zwłaszcza w miesiącach, w których jest jego zdecydowanie mniej. Podział na czas zimowy i letni został wprowadzony w 1977 roku i od tego czasu dwukrotnie w ciągu roku musimy przestawiać swoje zegarki. Choć uciążliwe było to w szczególności w pierwszych dekadach, współczesne nowoczesne technologie przychodzą nam z pomocą. Zobacz także: Objawy stłuszczonej wątroby! Jak z nią walczyć? Takie objawy ma rak trzustki! W jaki sposób? Przede wszystkim poprzez automatyczne przestawianie czasu w nocy, co sprawia, że nie musimy się obawiać, że wstaniemy o złej godzinie. Dodatkowo zmiana czasu 2022, jak w każdym roku, odbywa się w nocy z soboty na niedzielę, czyli wtedy, gdy największa część społeczeństwa ma dzień wolny i nie musi wstawać do pracy. Pamiętać powinniśmy jednak o tym, że zmiana czasu nadal może wpływać na nasze zdrowie. Pixabay
Już pod koniec października czeka nas zmiana czasu z letniego na zimowy. Za każdym razem, gdy przestawiamy zegarki, w pewnym stopniu zmienia się nasz tryb funkcjonowania. Wpływa to na długość snu, godzinę pójścia spać oraz na ogólne samopoczucia. Na szczęście, zazwyczaj lepiej odczuwalna jest zmiana czasu na zimowy, a niżeli na letni. Dlaczego tak jest? Co warto wiedzieć o zmianie czasu z letniego na zimowy?

Zobacz wideo: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce

od 16 lat

Spis treści

Zmiana czasu 2022 - na czym polega przejście na czas zimowy?

Wielkimi krokami zbliża się zmiana czasu z letniego na zimowy. Zmiana czasu 2022 odbędzie się w nocy z 29 na 30 października. Wtedy też o godzinie 3:00 przesuniemy zegarki o jedną godzinę do tyłu. W efekcie tej zmiany będziemy spać o godzinę dłużej. Nic więc dziwnego, że zazwyczaj to właśnie ta zmiana czasu jest przyjmowana niezwykle entuzjastycznie. A dlaczego w ogóle ma ona miejsce?

Polecamy

Zmiana czasu 2022 na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki w Polsce?

Powodem wprowadzenia dwóch stref czasowych w Polsce była chęć lepszego wykorzystania dnia i czasu, gdy świeci słońce zwłaszcza w miesiącach, w których jest jego zdecydowanie mniej. Podział na czas zimowy i letni został wprowadzony w 1977 roku i od tego czasu dwukrotnie w ciągu roku musimy przestawiać swoje zegarki. Choć uciążliwe było to w szczególności w pierwszych dekadach, współczesne nowoczesne technologie przychodzą nam z pomocą. W jaki sposób? Przede wszystkim poprzez automatyczne przestawianie czasu w nocy, co sprawia, że nie musimy się obawiać, że wstaniemy o złej godzinie. Dodatkowo zmiana czasu 2022, jak w każdym roku, odbywa się w nocy z soboty na niedzielę, czyli wtedy, gdy największa część społeczeństwa ma dzień wolny i nie musi wstawać do pracy. Pamiętać powinniśmy jednak o tym, że zmiana czasu nadal może wpływać na nasze zdrowie.

Jak zmiana czasu wpływa na zdrowie?

Niewątpliwie więcej osób preferuje zmianę czasu z letniego na zimowy, gdyż to "wydłuża" sen. Należy jednak zaznaczyć, że przesuwanie wskazówek zegara nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Choć niektórzy nie zauważają większych problemów, są osoby, na które taka zmiana wpływa niekorzystnie. Wśród objawów, które nieraz utrzymują się nawet przez kilka dni, można zauważyć:

  • zwiększone rozdrażnienie,
  • większe problemy z koncentracją,
  • rozregulowanie zegara biologicznego,
  • zwiększenie ryzyka popadnięcie w depresję,
  • zwiększenie ryzyka zawału dzień po przestawieniu zegarków.

Polecamy

Zmiana czasu 2022 na zimowy - jak sobie z nią poradzić?

Dla organizmu człowieka najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie stabilności, co niestety jest zaburzane przez zmianę czasu. Dlatego też w ciągu pierwszych dni po zmianie czasu z letniego na zimowy powinniśmy reagować na komunikaty przekazywane nam przez nasz organizm. Jeśli odczuwamy senność, powinniśmy się kłaść. Podobnie, w przypadku wypoczęcia powinniśmy wstawać. Taka praktyka wzmocni okres adaptacyjny, który pojawia się po zmianie czasu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zmiana czasu 2022. Przestawienie zegarka w październiku - kiedy i jak? Zmiana czasu z letniego na zimowy - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto