Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zasiłek celowy z MOPR w Toruniu. Kto, na co i ile pieniędzy może dostać? Uprawnieni Polacy i Ukraińcy

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
W ubiegłym roku MOPR w Toruniu przyznał 5 tysięcy 661 zasiłków celowych. Między innymi na lekarstwa.
W ubiegłym roku MOPR w Toruniu przyznał 5 tysięcy 661 zasiłków celowych. Między innymi na lekarstwa. 123rf/UMT (wszystkie fot.)
Na jedzenie, leki, odzież, ogrzewanie, zorganizowanie pogrzebowe - między innymi na te cele MOPR w Toruniu przyznaje zasiłki celowe. W ubiegłym roku przyznał ich 5 tys. 661. Komu taki zasiłek przysługuje? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus.

od 16 lat

Zasiłek celowy z pomocy społecznej, jak sama nazwa wskazuje, przyznawany jest jednorazowo na określony cel (w przeciwieństwie od zasiłków okresowych czy stałych, które mają inny charakter ). W trudnych ekonomicznie czasach zainteresowanie taką formą wsparcia rośnie także w Toruniu. W ubiegłym roku Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu przyznał dokładnie 5661 zasiłków celowych. O takie zasiłki starać się mogą w Toruniu zarówno Polacy, jak i obywatele Ukrainy.

Komu przysługują? W jakiej wysokości? Na co konkretnie? Wyjaśniamy krok po kroku, dzięki informacjom przekazanym nam przez MOPR.

Dla kogo zasiłek celowy? Nie wystarczy mieć tylko niskich dochodów

Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, w tym również zasiłków celowych, przysługuje osobie samotnie gospodarującej, której dochód nie przekracza kryterium dochodowego w wysokości 776 zł oraz osobie pozostającej w rodzinie, jeżeli jej dochód nie przekracza kryterium dochodowego na osobę w rodzinie tj. 600 zł.

Nie wystarczy jednak spełniać powyższego kryterium, by móc ubiegać się o zasiłek celowy. Trzeba jednocześnie wykazać, że występuje u nas równolegle przynajmniej jedna z poniższych przesłanek: bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała choroba, bezdomność, przemoc w rodzinie lub inne wymienione w Ustawie o pomocy społecznej.

To też nie wszystko! Swoją sytuację należy udokumentować. Wymagane jest np. zaświadczenie lekarskie o występującej chorobie, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, posiadanie statusu osoby bezrobotnej itp. Potem sytuacji i tak dokładnie powinien przyjrzeć się pracownik socjalny.

Ale, uwaga! Dla osób w poważnym życiowym kryzysie z wyższymi dochodami też istnieje pewna szansa na wsparcie. - Wymienione wyżej kryteria dochodowe obowiązują od 1 października 2022 roku. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, osobie lub rodzinie o dochodach przekraczających te kryteria może zostać przyznany specjalny zasiłek celowy. Przyznanie go poprzedzone jest szczegółową analizą. Jak wynika z jego definicji, stosowany jest w naprawdę wyjątkowych sytuacjach np. w przypadku zdarzenia losowego - wyjaśnia Irena Urbańska, zastępca dyrektora MOPR w Toruniu.

Polecamy

Na co zasiłek celowy? Ile pieniędzy można dostać?

Zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej wszystkie świadczenia, w tym zasiłki celowe, przyznawane są na zaspokojenie niezbędnych potrzeb bytowych. -W szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, odzieży, ogrzewania, w tym opału, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu - wylicza wicedyrektor Irena Urbańska.

Nie ma określonych kwot (widełek) zasiłków celowych. Każda sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie. Wysokość zasiłku celowego uzależniona jest od stwierdzonych okoliczności uzasadniających jego przyznanie i możliwości finansowych MOPR-u.

-W praktyce przyznawane są kwoty od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wszystko zależy od tego, czy zasiłek celowy przyznany jest np. na zakup leków, określonej sztuki odzieży czy obuwia, czy też butli z gazem - wymienia przykłady Przemysław Woltman z MOPR-u. - Najwyższe kwoty wiążą się zazwyczaj z kosztami sprawienia pogrzebu.

Jak wspomnieliśmy na wstępie w roku 2022 toruński MOPR przyznał 5661 zasiłków celowych. Czy w tym roku będzie ich więcej? To zależy nie tylko od zainteresowania i realnych potrzeb, ale i możliwości finansowych ośrodka. Co ważne, jak dodaje wicedyrektor Irena Urbańska, obywatele Ukrainy również mogą ubiegać się o opisywaną formę pomocy. Na tych samych zasadach co Polacy, zgodnie z ustawą o pomocy społeczne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto