Wysoko ustawiona poprzeczka

Materiał informacyjny Stowarzyszenie Księgowych w Polsce
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce prowadzi szkolenia i kursy z zakresu rachunkowości, prawa podatkowego, kadr, płac itp. Na najwyższym poziomie. O tym rozmawiamy z Anną Chrzanowską, dyr. Biura Zarządu O/Okręgowego w Toruniu. Rozmawia Jan Oleksy

Czasy są takie, że bycie księgowym jest sporym wyzwaniem. Księgowi zaskakiwani są całym natłokiem zmian wprowadzanych w przepisach. Jaka w tej sytuacji jest rola Stowarzyszenia? Służy wsparciem merytorycznym?

Zmian przepisów było w ostatnim czasie tak dużo, że księgowym ciężko było nadążyć. Z danych sprzed dwóch, trzech lat wynika, że samych zmian w prawie podatkowym wyszło ponad 400 w ciągu roku. Trudne do ogarnięcia. W tej sytuacji istnieje silna potrzeba szkoleń. W celu lepszego poruszania się w gąszczu nowych przepisów Stowarzyszenie organizuje wielotematyczne cykle szkoleń jednodniowych zarówno w trybie stacjonarnym, jak i online. Wszystkie dotyczą aktualnych tematów. Teraz na szczęście tempo zmian spowolniało. Ale ta sytuacja wcale nie wykluczyła potrzeby szkoleń i kursów.

Niemniej wy, jako organizatorzy, jesteście gwarantem wysokiego poziomu.

Takie mamy przeświadczenie zwłaszcza, że Stowarzyszenie ma duże doświadczenie, działając na rynku od wielu lat. W zeszłym roku obchodziliśmy 117 lecie istnienia SKwP na ziemiach polskich, a toruński oddział obchodził 30-lecie istnienia. Mamy renomę. Staramy się, by nasze kursy były atrakcyjne i nie powodowały u uczestników „zmęczenia materiału”. Oprócz krótkich szkoleń prowadzimy cieszące się nieustającym zainteresowaniem kursy długie przygotowujące do pracy w zawodzie. SKwP w 2009 roku wprowadziło certyfikację zawodu księgowego.

Czym jest certyfikacja?

Rozumie się przez nią poświadczenie kwalifikacji osób przygotowanych do wykonywania zawodów związanych z rachunkowością. Certyfikacja zawodu księgowego w ramach ścieżki edukacyjnej SKwP obejmuje cztery poziomy kształcenia, a ich ukończenie jest potwierdzeniem kwalifikacji określonego stopnia i zdobyciem tytułu: stopień I - księgowy, stopień II - specjalista ds. rachunkowości, stopień III - główny księgowy i stopień IV - dyplomowany księgowy. Potwierdzenie kwalifikacji w zawodzie księgowego następuje na podstawie pozytywnych wyników egzaminów kończących poszczególne kursy, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne, działające w oddziałach okręgowych Stowarzyszenia.

Co daje certyfikat, oczywiście oprócz satysfakcji?

Wiemy, że pracodawcy doceniają nasze doświadczenie i certyfikaty uzyskane w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce. Mają świadomość, że uczestnicy naszych szkoleń zdobyli teoretyczną i co ważne - praktyczną wiedzę. Dlatego stosunkowo często organizujemy zamknięte szkolenia na indywidualne zapotrzebowanie firm czy urzędów. Tematyka jest bardzo różnorodna, od podatków po szkolenia z kompetencji miękkich.

Wszystko w ramach obszarów zainteresowania Stowarzyszenia.

Księgowość, rachunkowość, podatki, kadry, płace, etyka w zawodzie to są dziedziny, którymi się zajmujemy, będąc organizacją skupiającą i wspomagającą księgowych. Staramy się cały czas rozwijać, być na czasie, spełniać oczekiwania zawodowe księgowych, a przede wszystkim utrzymywać wysoki poziom szkoleń.

Wspominała pani, że była kiedyś główną księgową, więc zapytam, jak zmieniła się rola księgowego w firmie?

Zmieniła się organizacja pracy, natomiast sama rola księgowego zawsze była szeroka, od księgowości, przez kadry i płace aż po zarządzanie. Zawód księgowego był i jest zawodem zaufania publicznego. Kompetencje księgowych nadal są wysoko cenione. Pracodawca powinien zdawać sobie sprawę, że główny księgowy to mózg firmy. To on daje swojemu szefowi wskazówki, informuje i alarmuje, gdy sytuacja tego wymaga. Przedsiębiorca musi mieć takiego księgowego, który pozwoli mu spać spokojnie.

Duża odpowiedzialność za firmę.

W kodeksie etyki zawodowej jest powiedziane, że księgowy nie musi znać się na wszystkim, ale powinien wiedzieć, jak zareagować, gdzie szukać pomocy, rozwiązania problemu. Może zwrócić się po poradę np. do biegłego rewidenta, do doradcy podatkowego czy radcy prawnego. Ma także do dyspozycji wiele narzędzi nowych technologii, całą masę programów księgowych i musi umieć z nich korzystać.

Korzystając z pani doświadczenia, zapytam, jakie oczekiwania mają księgowi?

Na pewno stabilnego ustawodawstwa, żeby co miesiąc nie zmieniały się przepisy, za którymi księgowi przestają nadążać. Wiadomo, że muszą się one zmieniać, ale nie w takim tempie i nie tak drastycznie, jak to było dotychczas.

Patrzę z podziwem na ten zawód, na cyferki, zestawienia, wykresy… Trzeba to lubić.

Jeżeli ktoś chce pracować w księgowości to musi to lubić. A predyspozycje matematyczne są przydatne, bo przecież poruszać się trzeba w świecie cyferek.

Jaki powinien być księgowy, jakie posiadać umiejętności?

Powinien być terminowy, dokładny, przewidujący, asertywny, etyczny. Można długo wymieniać. Powinien mieć przekonanie, że wybór tego zawodu nie jest przypadkowy.

Co doradziłaby pani młodym ludziom, którzy stają przed wyborem swojej ścieżki zawodowej? Jakie ma pani przesłanie do młodych?

Nie tylko do młodych, ale także do ich rodziców, żeby brali pod uwagę fakt, iż istnieją nie tylko licea, ale także szkoły branżowe, które nie tylko dają maturę i nie zamykają drogi do dalszej edukacji, ale przede wszystkim zapewniają zawód. Nasz Oddział współpracuje z Zespołem Szkół Ekonomicznych w Toruniu, gdzie ma swoje klasy patronackie. To dobra i sprawdzona forma popularyzacji księgowości i rachunkowości wśród młodych ludzi. Stowarzyszenie prowadzi także Klub Członkowski Młodego Księgowego, zrzeszający głównie studentów UMK, ale też Uniwersytetu WSB Merito. To nasz ukłon w stronę nowego pokolenia...

… które swoją zawodową przyszłość łączy z księgowością?

Firmy ciągle poszukują księgowych, nie ma problemów z zatrudnieniem, ale … trzeba być dobrym w zawodzie, posiadać wysokie kwalifikacje i umiejętności. I właśnie Stowarzyszenie Księgowych w Polsce daje możliwości dalszego kształcenia, zdobywania specjalizacji, zwiększania umiejętności i poszerzania horyzontów.

www.torun.skwp.pl
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Toruniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto