Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W 2029 roku Toruń nie będzie Europejską Stolicą Kultury. Miasto nie znalazło się w finale rywalizacji

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Wideo
od 16 lat
Toruń nie znalazł się w finale rywalizacji polskich miast o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Będą o niego walczyć Lublin, Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg.

Po raz pierwszy Toruń starał się o prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2016. Wtedy nie udało się go zdobyć. Także w 2029 roku Toruń nie będzie Europejską Stolicą Kultury. Nie został zakwalifikowany do finałowego etapu rywalizacji o ten tytuł. Miasta, które wezmą w nim udział, przedstawiono w piątek 27 października w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Listę uczestników finałowego etapu przedstawiła przewodnicząca Panelu Ekspertów Suvi Innilä, należąca do Zespołu ds. Selekcji i Monitorowania Europejskich Stolic Kultury przy Komisji Europejskiej.

Europejska Stolica Kultury 2029: w finale cztery z dwunastu miast

Do finału konkursu o tytuł ESK 2029 zakwalifikowano:

  • Lublin,
  • Katowice,
  • Bielsko-Białą,
  • Kołobrzeg.

Polecamy

Te cztery miasta zostały wybrane z dwunastu, które złożyły wnioski aplikacyjne do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Były to:

  • Bielsko-Biała,
  • Bydgoszcz,
  • Jastrzębie-Zdrój,
  • Katowice,
  • Kielce,
  • Kołobrzeg,
  • Lublin,
  • Opole,
  • Płock,
  • Pszczyna,
  • Rzeszów,
  • Toruń.

Wnioski aplikacyjne ocenił panel niezależnych ekspertów składający się z dziewięciu osób wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę Unii Europejskiej, Komisję Europejską i Komitet Regionów, a także dwóch wyznaczonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W czwartek 26 października odbyło się tzw. spotkanie preselekcyjne, podczas którego wysłuchani zostali przedstawiciele miast kandydujących. Po nim wybrano miasta do selekcji finałowej, zaplanowanej wstępnie na połowę 2024 roku.

Toruń w rywalizacji o tytuł ESK 2029: co proponował i co stracił?

Przypomnijmy, że 14 września prezydent Michał Zaleski podpisał, zgodnie z wymaganiami, 25 egzemplarzy aplikacji konkursowej Torunia. Przygotowała ją Lokalna Organizacja Turystyczna, wybrana do tego zadania przez Urząd Miasta. W aplikacji uwzględniono m.in. zapisy Strategii Rozwoju Miasta Torunia. W aplikacji ujęte zostały m. in. obecne i planowane działania artystyczne realizowane przez samorządowe instytucje kultury działające w Toruniu, Centrum Kulturalno-Kongresowe "Jordanki", Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” oraz organizacje pozarządowe prowadzące działalność kulturalną o europejskim wymiarze. Jak zapewniał Urząd Miasta, we wniosku zaprezentowano "oryginalną wizję artystyczną i strategię programu kulturalnego miasta Torunia jako Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r. wykorzystującej w optymalny sposób wszystkie dostępne zasoby instytucjonalne i ludzkie operujące w obszarze sektora kreatywnego Torunia".

- Trudno komentować werdykt zespołu ekspertów nie znając jego uzasadnienia - mówi Ryszard Kruk, prezes LOT. - Mam nadzieję, że będzie można się z nim zapoznać. Na razie nie wiemy, czy w naszej aplikacji były braki, czy też inni byli zdecydowanie lepsi. Oczywiście jestem zawiedziony, bo wykonaliśmy ciężką pracę, chociaż trzeba się było liczyć z tym, że możemy odpaść. Przy ogłaszaniu werdyktu zostało powiedziane, że poziom rywalizacji był bardzo wysoki. Na pewno nie przynieśliśmy wstydu.

Tytuł "Europejska Stolica Kultury” został ustanowiony przez Unię Europejską w 1985 roku. Celem jest ochrona i promocja bogactwa i różnorodności kultur w Europie oraz "podkreślanie ich cech wspólnych, przy jednoczesnym zwiększaniu poczucia przynależności obywateli do wspólnej przestrzeni kulturowej". Inicjatywa ta ma zachęcać do wzajemnego zrozumienia i dialogu międzykulturowego, a także do "wyeksponowania wspólnego dziedzictwa kulturowego". Miasto, które zostaje Europejską Stolicą Kultury, przez rok realizuje specjalny program kulturalny, korzysta też z inwestycji, które mają przyczynić się do jego rewitalizacji i wspomóc jego rozwój.

Polecamy

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przyznawany sekwencyjnie: dwóm lub trzem miastom z państw UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Europejskiego Obszaru Wolnego Handlu oraz państwom kandydującym (lub potencjalnym kandydatom). Dotychczas dwa polskie miasta zostały wyróżnione tym tytułem: Kraków w 2000 roku i Wrocław w 2016 roku. Rywalizację w 2016 roku z Wrocławiem przegrał m.in. Toruń, a także Bydgoszcz. Po raz kolejny Polska może zgłosić swoje miasto (wraz ze Szwecją) w 2029 roku.

Jak informuje MKiDN, organizacja obchodów związanych z nadaniem wybranemu miastu tytułu „Europejskiej Stolicy Kultury” w 2029 roku będzie okazją do wypromowania zwycięskiego miasta na arenie międzynarodowej. Może ono liczyć na wzrost liczby turystów w roku obchodów, rozwój sektorów związanych z obsługą ruchu turystycznego, przyciągnięcie do miasta inwestorów zagranicznych.

Europejskie Stolice Kultury są wyznaczane na cztery lata przed właściwym rokiem obchodów (przy czym nabór ogłaszany jest sześć lat przed rokiem obchodów). Miasta otrzymują wystarczający czas na zaplanowanie i przygotowanie wydarzenia. Zwycięskie miasto otrzymuje także nagrodę im. Meliny Mercouri. Obecnie to 1,5 miliona euro.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto