Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urlop okolicznościowy. Jak z niego skorzystać? Jakie wynagrodzenie za niego otrzymamy?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
W życiu każdego człowieka zdarzają się wyjątkowe sytuacje, które wręcz proszą się o wolne od pracy. Wśród nich wymienia się przede wszystkim wzięcie ślubu, ale także narodziny dziecka, czy też mniej przyjemną sytuację, jaką jest śmierć osoby bliskiej. Na jakich zasadach można otrzymać urlop okolicznościowy? Czy dostanie się za to wypłatę? WYJAŚNIAMY! >>>>>
W życiu każdego człowieka zdarzają się wyjątkowe sytuacje, które wręcz proszą się o wolne od pracy. Wśród nich wymienia się przede wszystkim wzięcie ślubu, ale także narodziny dziecka, czy też mniej przyjemną sytuację, jaką jest śmierć osoby bliskiej. Na jakich zasadach można otrzymać urlop okolicznościowy? Czy dostanie się za to wypłatę? WYJAŚNIAMY! >>>>>Pixabay
W życiu każdego człowieka zdarzają się wyjątkowe sytuacje, które wręcz proszą się o wolne od pracy. Wśród nich wymienia się przede wszystkim wzięcie ślubu, ale także narodziny dziecka, czy też mniej przyjemną sytuację, jaką jest śmierć osoby bliskiej. Na jakich zasadach można otrzymać urlop okolicznościowy? Czy dostanie się za to wypłatę?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Na jakich zasadach udziela się urlopu okolicznościowego?

Przepisy dotyczące tego świadczenia pracowniczego zostały opisane w artykule 15 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Dotyczą one szczegółów usprawiedliwiania nieobecności w pracy, a także otrzymywania zwolnień od pracy oraz płatnego urlopu. Właśnie tam można znaleźć informacje o tym, że podwładny ma obowiązek poinformować swojego pracodawcę o konieczności wzięcia urlopu. Z zasady powinien zrobić to odpowiednio wcześniej, co jest możliwe np. w przypadku ślubu. Jednak w przypadku śmierci bliskiej osoby nie ma takiej opcji i wtedy pracownik musi poinformować pracodawcę najpóźniej w drugim dniu nieobecności.

Kiedy przysługuje urlop okolicznościowy i ile trwa?

Zależnie od przyczyny, dla której bierzemy urlop, przysługuje nam 1 lub 2 dni płatnego urlopu okolicznościowego. Jak to dokładnie wygląda?

  • Ślub dziecka pracownika - przysługuje 1 dzień urlopu okolicznościowego;
  • Zgon i pogrzeb rodzeństwa, dziadków oraz teściów i innych osób na utrzymaniu - przysługuje 1 dzień urlopu okolicznościowego;
  • Ślub pracownika - 2 dni urlopu okolicznościowego;
  • Urodzenie się dziecka pracownika - 2 dni urlopu okolicznościowego;
  • Zgon i pogrzeb małżonka, dziecka, rodziców lub ojczyma czy macochy - 2 dni urlopu okolicznościowego.

Polecamy

Kiedy jeszcze można skorzystać z urlopu okolicznościowego?

Warto przy tym zaznaczyć, że skorzystanie z urlopu nie musi odbyć się w dniu wydarzenia, którego dotyczy. Możemy z niego skorzystać również innego dnia, jeśli jednak jest to związane z wydarzeniem (np. z dekorowaniem sali weselnej lub ustalaniem szczegółów pogrzebu).

Co, jeśli wydarzenie się nie odbyło - czy będzie kara za wzięcie urlopu okolicznościowego?

Z rozmaitych przyczyn może się okazać, że wydarzenie się nie odbędzie. O ile przebudzenie się zmarłego jest raczej mało prawdopodobne, o tyle może się zdarzyć np. zerwanie zaręczyn i odwołanie ślubu. W takiej sytuacji pracownik może złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, aby wciąż otrzymać za to wynagrodzenie. Jeśli tego nie zrobi, nieobecność wciąż będzie usprawiedliwiona, jednak pracownik straci prawo do wynagrodzenia.

Ile pieniędzy dostaniesz przy wzięciu urlopu okolicznościowego?

Skoro już jesteśmy przy pieniądzach przy wypłacie za urlop okolicznościowy, warto wiedzieć, że są one liczone dokładnie tak samo, jak przy urlopie wypoczynkowym. Bierze się tu pod uwagę zmienne składniki wynagrodzenia pracownika za dany miesiąc. Jeśli powód do urlopu okolicznościowego pojawi się w trakcie urlopu wychowawczego, nie kumulują one wynagrodzenia.

Jak udokumentować wniosek urlop okolicznościowy?

Otrzymanie urlopu okolicznościowego poprzedza złożenie odpowiedniego wniosku. Powinniśmy w nim zawrzeć podstawowe informacje:

  • Dane pracownika;
  • Dane pracodawcy;
  • Opis okoliczności, które mają uprawniać do skorzystania z urlopu wypoczynkowego;
  • Liczbę dni urlopu, o które się wnioskuje;
  • Termin, w którym pracownik chce wykorzystać urlop.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto