Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tutaj w Toruniu będą szczepienia przeciwko Covid-19. Lista przychodni i zasady krok po kroku

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
NZOZ Zespół Opieki Rodzinnej Medica przy Szosie Chełmińskiej 84/86, 

Przychodnia Lekarska Na Skarpie przy ul. Konstytucji 3 Maja 19,

Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska przy ul. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego 1, 

Przychodnia Vilife przy ul. Kosynierów Kościuszkowskich 13,
NZOZ Zespół Opieki Rodzinnej Medica przy Szosie Chełmińskiej 84/86, Przychodnia Lekarska Na Skarpie przy ul. Konstytucji 3 Maja 19, Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska przy ul. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego 1, Przychodnia Vilife przy ul. Kosynierów Kościuszkowskich 13, Lucyna Nenow / Polska Press
Mieszkańcy Torunia będą mogli zaszczepić się przeciwko COVID-19. w 19 punktach w mieście. 15 stycznia rozpocznie się rejestracja powszechnych szczepień, a w pierwszej kolejności szczepieni będą pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym wojsko oraz nauczyciele.

Zobacz wideo: Czy po zakażeniu covid-19 zyskujemy odporność?

Punkty szczepień w Toruniu: dlaczego jest ich tak mało?

Przypomnijmy, że tylko 19 przychodni w naszym mieście będzie szczepić mieszkańców przeciwko koronawirusowi. W Bydgoszczy takich punktów jest ponad dwa razy więcej, bo aż 55. Toruńskich przychodni pomimo zmiany warunków wykonywania szczepień przez NFZ i benefitów nie udało się jednak zachęcić zbyt wielu.

Polecamy

Oto 19 punktów szczepień w Toruniu przeciwko koronawirusowi, gdzie będzie można się dobrowolnie i bezpłatnie zaszczepić. Więcej w galerii:

Warto wiedzieć

Przypomnijmy, że 15 stycznia zostanie uruchomiony system rejestracyjny, dzięki któremu będzie można się zapisywać na szczepienie przeciw koronawirusowi. Rejestracji będzie można dokonać poprzez specjalną infolinię, u lekarza POZ, poprzez stronę internetową lub Internetowe Konto Pacjenta".

Procedura szczepień przeciwko COVID-19 składa się z czterech etapów:

  1. Rejestracja – online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Będzie on od razu umawiany na dwie wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em.
  2. Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza.
  3. Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
  4. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji. Pacjent od razu otrzyma datę podania drugiej dawki szczepionki.

Kto i kiedy się zaszczepi?

Przypomnijmy, że szczepienia w Polsce rozpoczęły się tuż po świętach Bożego Narodzenia, 27 grudnia. Grupą zero byli medycy i osoby związane ze służbą zdrowia. Ich szczepienia cały czas trwają.

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się prawdopodobnie już 15 stycznia 2021 r. W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele. Pozostałe osoby natomiast będą mogły od tego dnia zgłosić chęć zaszczepienia - czytamy na rządowej stronie poświęconej szczepieniom.

O tym, że zaraz po medykach w pierwszej grupie będą szczepione osoby starsze, czyli powyżej 60 roku życia mówił też wiceminister zdrowia.

-Dostaną państwo zaproszenie na takie szczepienie" - zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Po jego otrzymaniu trzeba się zgłosić i zarejestrować na szczepienie albo przez infolinie, albo przez swoje internetowe konto pacjenta, albo bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego, lub w punktach, które będą w dużych miastach - tłumaczył.

"Po takiej rejestracji dostaniecie państwo informację sms-em, kiedy i gdzie trzeba się zgłosić na takie szczepienie. Dzień przed tym szczepieniem otrzymamy sms przypominający, tak, że od razu będziemy mieli ustalone te dwa terminy - na pierwsza dawkę i drugą" - wyjaśnił wiceminister.

Najpierw szczepionkę dostaną najstarsi, potem coraz młodsi w tej najwyższej grupie wiekowej. Do rejestracji należy zgłaszać się dopiero po otrzymaniu przesyłki z zaproszeniem, żeby zachować kolejność roczników szczepień.
Przed każdym szczepieniem będzie konsultacja lekarska i kwalifikacja, czy danego dnia można będzie daną osobę zaszczepić. Przeciwwskazań do szczepienia w zasadzie nie ma, może nią być ewentualnie ostra infekcja - gdy mamy wysoką gorączkę lub złe samopoczucie. Szczepione będą również te osoby, które już przeszły zachorowanie na Covid, bo tarcza ochronna po podaniu szczepionki jest większa i dłużej się utrzymuje, niż ta po wyjściu z choroby.

Infolinia działa

989 to numer bezpłatnej, całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Dzwoniąc na infolinię, można uzyskać najbardziej aktualne i wiarygodne informacje na temat szczepień przeciwko koronawirusowi. W drugim etapie, po 15 stycznia, przez infolinię będzie można zapisywać się na szczepienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto