Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają prace nad toruńskim panneau Knappa z auli UMK. Instalacja ma wrócić na miejsce już w listopadzie

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Instalacja autorstwa Stefana Knappa, popularnie nazywana mozaiką, przechodzi tak gruntowną renowację pierwszy raz od czasu jej zamontowania w 1973 roku. Nad odświeżeniem 255 elementów od początku sierpnia pracują studenci i pracownicy UMK. Panneau ma być gotowe do listopada.
Instalacja autorstwa Stefana Knappa, popularnie nazywana mozaiką, przechodzi tak gruntowną renowację pierwszy raz od czasu jej zamontowania w 1973 roku. Nad odświeżeniem 255 elementów od początku sierpnia pracują studenci i pracownicy UMK. Panneau ma być gotowe do listopada. Agnieszka Bielecka
Instalacja autorstwa Stefana Knappa, popularnie nazywana mozaiką, przechodzi tak gruntowną renowację pierwszy raz od czasu jej zamontowania w 1973 roku. Nad odświeżeniem 255 elementów od początku sierpnia pracują studenci i pracownicy UMK. Panneau ma być gotowe do listopada.

Obejrzyj wideo: Nudzisz się w Toruniu? CSW zaprasza na wakacyjne wycieczki tematyczne!

od 16 lat

Panneau zdobi Aulę UMK od 1973 roku, kiedy Stefan Knapp podarował ją uniwersytetowi z okazji 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Instalacja składa się z 255 kwadratowych elementów w trzech wielkościach: 164 małych, 67 średnich i 24 dużych. Nad ich odświeżeniem od początku sierpnia pracuje zespół pracowników i studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Mozaika z auli UMK w Toruniu - tak wygląda jej renowacja

Pracy jest sporo, bo przez lata część emaliowanych elementów panneau nadgryzł ząb czasu i blaszane elementy uległy korozji. Teraz studenci zabezpieczają zdrowe miejsca płytek, pozbywają się nich rdzy, a następnie je piaskują. Praca nad jednym elementem trwa około 1,5 dnia.

W sierpniu odwiedziliśmy pracownię w Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK, by podejrzeć, jak przebiega konserwacja instalacji Knappa. - Zaskoczył nas negatywnie stopień korozji emalii od strony awersu, natomiast rewers, pomimo naszych obaw, zachowany jest stosunkowo dobrze. Obserwowane przez nas zacieki rdzy pochodziły w dużej mierze z konstrukcji, na której okładzina była zamontowana - powiedziała nam wtedy dr Anna Zaręba z Katedry Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, nadzorująca prace konserwatorskie.

Kiedy panneau wróci na toruńską aulę UMK?

Jak radzi sobie zespół odświeżający instalację miesiąc później? - Prace idą w miarę bez przeszkód. Większość małych płytek, z których składa się panneau, mamy już gotowych. Zostały nam jeszcze do oczyszczenia 24 największe elementy i około trzydziestu do piaskowania - mówi dr Anna Zaręba.

- Do końca września powinniśmy mieć za sobą etap oczyszczania i piaskowania wszystkich elementów. Wtedy zaczniemy uzupełniać ubytki i zaczniemy ich rekonstrukcję kolorystyczną - dodaje koordynatorka prac nad panneau.

Pierwotnie na UMK planowali, żeby panneau wróciło na swoje miejsce w październiku. Przy takiej liczbie elementów do odrestaurowania okazało się to jednak niemożliwe i dziś uniwersytet podaje, że instalacja wróci na aulę w listopadzie. Na razie instalację na budynku UMK zastąpił billboard, imitujący panneau.

- Od początku sierpnia pracujemy niemal bez przerwy, po 12 godzin dziennie. Na początku szło szybciej, teraz po dwóch miesiącach już nieco wolniej, co jest naturalne przy tego rodzaju pracy. W październiku zaczynają się zajęcia, co też sprawia, że czasu i rąk do pomocy będzie mniej - wyjaśnia dr Zaręba.

Stefan Knapp panneau tworzył pokrywając blachę porcelanowym gruntem, na który naniósł sproszkowane szkło w różnych kolorach. Elementy mozaiki artysta wykonał w swojej angielskiej pracowni. Pracę zakończył na przełomie września i października 1972. Po przetransportowaniu ich do Polski, elementy zakończono montować w styczniu 1973 roku. Knapp wycenił swoje dzieło wtedy na 12 tys. dolarów (dziś byłoby to ponad 80 tysięcy), ale z okazji 500. rocznicy urodzin Kopernika podarował ją uniwersytetowi za darmo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto