Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Torunianie dostaną z miasta biodegradowalne worki na śmieci

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Z segregacją śmieci w przypadku mieszkańców bloków wielorodzinnych bywa różnie... Być może niebawem jednak sytuacja się polepszy. Do mieszkańców bloków wielorodzinnych trafiły pierwsze darmowe worki na bioodpady.

OBEJRZYJ: Tych psów z toruńskiego schroniska nikt nie chce przygarnąć

od 16 lat

- W przypadku budynków wielorodzinnych mamy gorsze wyniki segregacji odpadów, nie ma takiej odpowiedzialności, jak w przypadku domów jednorodzinnych - mówił w czerwcu tego roku prezydent Torunia Michał Zaleski, gdy ogłaszał podwyżkę cen wywozu śmieci.

Bioodpady na brązowo

Rzeczywiście, praktyka pokazuje, że w zabudowie wielorodzinnej, gdzie mamy do czynienia z dużą anonimowością, wciąż dostrzegalne są problemy z czystością zbieranych frakcji. Dotyczy to w głównej mierze bioodpadów. Są one gromadzone przez mieszkańców w brązowych pojemnikach.

W odpadach, które wytwarzamy w naszych domach, może znajdować ok. 35 procent odpadów organicznych. Dzięki ich właściwemu zagospodarowaniu możliwe jest uzyskanie dobrego jakościowo kompostu.

Co istotne, odpady te należy wrzucać luzem, bez foliówek. W przeciwnym wypadku uniemożliwi to ich dalsze, właściwe przetwarzanie. Dlatego aby nie marnował się ogromny potencjał frakcji organicznej, Urząd Miasta, we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania i toruńskimi zarządcami spółdzielni mieszkaniowych, zamierzają wdrożyć akcję pilotażową, skierowaną do mieszkańców zabudowy wielolokalowej.

Biodegradowalne worki za darmo

Do mieszkańców zabudowy wielorodzinnej zaczęły w ostatnich dniach trafiać nieodpłatnie brązowe biodegradowalne worki, o pojemności 15 litrów. Dzięki takiemu rozwiązaniu torunianie będą mogli wygodnie zbierać odpady organiczne, a worki te w stosunkowo krótkim czasie ulegną rozkładowi. Wskazówki, co należy w nich umieszczać, znajdują się na workach.

Jakiego rodzaju bioodpady mogą tam trafić? Będą to pozostałości jedzenia, na przykład:

  • owoce
  • warzywa
  • stare pieczywo
  • obierki
  • skorupki jaj
  • fusy po kawie i herbacie
  • grzyby

Natomiast nie wolno umieszczać w nich:

  • kości i ości
  • pozostałości produktów mięsnych i nabiału
  • oleju
  • leków
  • odchodów zwierząt

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

Powstanie cenny kompost

- Warto podkreślić, że nie mamy tu do czynienia z żadną rewolucją w zakresie zbiórki odpadów - twierdzi Joanna Pepłowska, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta. - Dzięki zmodyfikowanym zasadom, zebrane oddzielnie odpady będą mogły zostać efektywniej zagospodarowane w instalacji i powstanie z nich doskonały kompost, który może służyć do użyźniania gleby. Sama akcja pilotażowa ma natomiast pokazać, czy rozwiązanie to zostanie dobrze przyjęte przez torunian i czy wdrożenie go na szerszą skalę ma sens.

Zebrane przez torunian bioodpady trafią – tak jak dotychczas – do zarządzanej przez MPO kompostowni. Dzięki zbieraniu frakcji organicznej w kompostowalnych workach będą one mogły być znacznie efektywniej zagospodarowane.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto