Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Urząd Miasta szuka koronera. Czy znajdą się chętni?

Sara Watrak
Sara Watrak
Koroner w Toruniu pilnie poszukiwany. Urząd Miasta chce znaleźć osobę, która będzie odpowiedzialna za stwierdzanie zgonów. To dobra wiadomość, bo nie wszędzie ta instytucja działa. W sąsiedniej Bydgoszczy koronera nadal nie ma.
Koroner w Toruniu pilnie poszukiwany. Urząd Miasta chce znaleźć osobę, która będzie odpowiedzialna za stwierdzanie zgonów. To dobra wiadomość, bo nie wszędzie ta instytucja działa. W sąsiedniej Bydgoszczy koronera nadal nie ma. Andrzej Wisniewski / Polskapresse
Koroner w Toruniu pilnie poszukiwany. Urząd Miasta chce znaleźć osobę, która będzie odpowiedzialna za stwierdzanie zgonów. To dobra wiadomość, bo nie wszędzie ta instytucja działa. W sąsiedniej Bydgoszczy koronera nadal nie ma.

Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

od 16 lat

Kto powinien stwierdzić zgon? Przepisy prawne w tej kwestii nie są tak przejrzyste, jak mogłoby się wydawać. Ratownicy medyczni jedynie rozpoznają zgon, natomiast formalnie stwierdzić go może tylko lekarz, wypisując stosowny dokument.

W ustawie z 1959 roku czytamy, że "zgon i jego przyczyna powinny być ustalone przez lekarza leczącego chorego w ostatniej chorobie". Jeśli nie uda się tego przepisu spełnić, to stwierdzenie zgonu i jego przyczyny powinno nastąpić w drodze oględzin dokonanych przez lekarza bądź inną osobę, powołaną do tej czynności przez lokalne władze.

Polecamy

Jednocześnie w rządowym rozporządzeniu z 1961 roku czytamy, że "wystawienie karty zgonu jest obowiązkiem lekarza, który ostatni w okresie 30 dni przed dniem zgonu udzielał choremu świadczeń leczniczych". W praktyce bywa to często niemożliwe. Dlatego tak ważna jest instytucja całodobowo dostępnego koronera.

Kiedy koroner w Toruniu będzie potrzebny?

Jak informuje Urząd Miasta, koroner będzie realizował swoje zadania, "gdy funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji w Toruniu będący na miejscu zdarzenia, w którym znajdują się zwłoki, podejmie informację o potrzebie stwierdzenia zgonu i nie będzie mógł ustalić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej sprawującego opiekę medyczną nad zmarłym lub lekarza leczącego chorego w ostatniej chorobie, odpowiadającego za stwierdzenie zgonu (zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa)".

Do zadań koronera będzie należało:

  • udanie się na miejsce zdarzenia,
  • dokonanie oględzin zwłok,
  • ustalenie przyczyny zgonu,
  • wystawienie karty zgonu.

Na wykonanie ich koroner będzie miał nie więcej niż dwie godziny od otrzymania telefonu. Wszystko oczywiście na terenie miasta.

Kto może zostać koronerem w Toruniu?

Do Urzędu Miasta mogły zgłosić się podmioty, które spełniają jeden z poniższych warunków:

  • posiadają status podmiotu leczniczego, o którym mowa w ustawie o działalności leczniczej, i zapewnią całodobowy dyżur lekarza, który wykona wyżej wymienione czynności,
  • posiadają prawo wykonywania zawodu lekarza na terenie kraju, prowadzą działalność gospodarczą, o której mowa w ustawie o działalności leczniczej, oraz zapewnią całodobowe wykonywanie wyżej wymienionych czynności,
    W praktyce to placówki medyczne i lekarze.

Co ważne, na razie Urząd Miasta poszukuje koronera tylko do końca roku. Musi on być jednak dostępny przez całą dobę, we wszystkie dni w tygodniu, również w dni wolne od pracy. Urząd Miasta planuje przeznaczyć na usługę do 130 tys. zł netto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto