Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Tak mieszkańcy oceniają osiedle Jar! Warto tam zamieszkać?

Sara Watrak
Sara Watrak
Osiedle Jar w Toruniu
Osiedle Jar w Toruniu Grzegorz Olkowski
"Nowoczesne, rozwijające się osiedle z potencjałem", ale jednocześnie "ciągły plac budowy" - tak mieszkańcy oceniają osiedle Jar w Toruniu. Właśnie poznaliśmy wyniki ankiety "MY:JAR", przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Osiedle Jar Toruń. Zdecydowana większość mieszkańców ocenia swoją okolicę pozytywnie i docenia ciszę, spokój czy bliskość zieleni, ale jednocześnie dostrzega minusy: słabą komunikację z innymi dzielnicami miasta, brak sklepu wielkopowierzchniowego czy szkoły.

Obejrzyj: Tak wygląda Toruń z Oka Kopernika na Jordankach

od 16 lat

To kolejna już ankieta przeprowadzona przez stowarzyszenie.

- Osiedle Jar ciągle się zmienia, przybywa nam wielu sąsiadów i dlatego chcemy cały czas obserwować, jak sytuacja wygląda dzisiaj i jakie zmiany następują. Chcemy wiedzieć, jakie mamy
oczekiwania i potrzeby, co nas zachwyca, a co nam przeszkadza, co nas interesuje, a co jest nam obojętne, chcemy wiedzieć, jak nam się mieszka na naszym osiedlu Jar - tłumaczy powód przeprowadzenia internetowej ankiety Jakub Jaźwiec, prezes zarządu Stowarzyszenia Osiedle Jar Toruń.

Polecamy

Mieszkańcy zadowoleni z Jaru, chociaż żyją na placu budowy

Na pytania w ankiecie odpowiedziało 245 osób w różnym wieku. To głównie osoby pracujące, z wyższym wykształceniem. Aż 80 proc. ocenia Jar pozytywnie.

"To nowoczesne osiedle znajdujące się względnie blisko centrum miasta, o rozwijającej się infrastrukturze, zapewniające dużo atrakcji dla rodzin i dzieci. Miejsce, w którym widać ciągłą zmianę, ale nadal można znaleźć ciszę, spokój, zieleń, przyrodę. Miejsce, które ma potencjał, aby je mądrze planować i rozwijać." - czytamy w podsumowującym raporcie.

Zdecydowana większość mieszkańców jest zadowolona z warunków życia na osiedlu. Powody? "Oddalone od centrum zapewnia względną ciszę, brak zgiełku, komfort życia i przestrzeń do spacerów." Mieszkańcy nie narzekają na jakość powietrza, bezpieczeństwo czy dostępność miejsc parkingowych.

Ale jest jednak coś, co im przeszkadza. Jar nazywają "ciągłym placem budowy". Są zmęczeni budową nowych bloków i linii tramwajowej. Zdaniem części z nich na osiedlu brakuje zrównoważonego podejścia do inwestycji. Przydałoby się więcej kamer monitoringu, bezpiecznych skrzyżowań i dojazdów do posesji. Co więcej, w podsumowaniu ankiety czytamy, że Jar to miejsce, w którym "nie dba się o inwestycje po ich wykonaniu (przykładami choćby park czy staw) i które jest mocno zaśmiecone. Zauważalna jest źle oceniana stopniowa transformacja i rezygnacja z zielonego osiedla w stronę betonowego blokowiska".

Trwa głosowanie...

Czego najbardziej brakuje na osiedlu Jar w Toruniu?

Osiedle Jar w Toruniu nadal bez szkoły i nowego sklepu

Według mieszkańców w pierwszej kolejności na Jarze powinny zostać zrealizowane takie przedsięwzięcia jak:

  • duży sklep wielkopowierzchniowy,
  • nowe połączenia komunikacyjne,
  • szkoła publiczna,

a w dalszej kolejności orlik czy skatepark.

Warto przypomnieć, że na Jarze sklep powstanie - POLOmarket zlokalizowany będzie na skrzyżowaniu Heweliusza i Watzenrodego, ale jego budowa rozpocznie się nie prędzej niż w 2025 roku. Z kolei tramwaje mają kursować na Jar od września. Na szkołę podstawową na razie pieniędzy nie ma. A na miejsca rekreacji? W 2023 roku, przy Hubego, z budżetu obywatelskiego ma zostać zbudowany tor przeszkód typu runmageddon/ninja warrior. W planach montaż konstrukcji z przeszkodami - ruchomymi drążkami czy linami do wspinania. O boisku - cisza.

Polecamy

Nisko mieszkańcy oceniają też dostęp do usług gastronomicznych np. restauracji i kawiarni czy punktów rozrywkowych - zależałoby im na powstaniu pubu czy dyskoteki. Faktycznie, tego ostatniego na Jarze nie znajdziemy, ale jeśli chodzi o miejsce na obiad, to wydawać by się mogło, że nie jest tak źle - przy Watzenrodego działa Bistro 22, Sushi Bistro, niedawno otwarto punkt z kebabami. Nieco dalej znajdują się Restauracja "U Piekarzy" czy Beza.

A co z nazwą? Osiedle Jar górą!

Aż 88 proc. ankietowanych twierdzi, że osiedle Jar dalej powinno być nazywane Jarem. Tylko garstka osób wybrała propozycje "Zielony Jar" czy "Lisi Jar". Jednocześnie ponad połowa badanych uważa, że osiedle powinno jak najszybciej stać się pełnoprawną jednostką organizacyjną tzw. okręgiem - przypomnijmy, że obecnie stanowi ono część okręgu Wrzosy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto